Syksy tuli ja kädet sairastavat

Anonyymi

Työssä käytetään taas enemmän käsineitä, syksyn kosteus, lämpötilojen vaihtelu, lika ja kemikaalit kuormittavat käsien ihoa ja kynsiä. Niinpä työterveyshuolto ja terveysasemat kohtaavat vaurioituneita ja sairastavia käsiä yhä useammin. Jotkut tapaukset ovat päässeet niin pitkälle, että vauriot ovat korjaantumattomia. Hyvin usein on kyse rakennus-, maatalous-, siivous-, putkistojen sukitus- ja jätekuljetustyöstä, joissa henkilöllä on ollut suojana näppylähanskat tai jotkut muut kevyet maahantuodut laadullisesti epäilyttävät käsineet.
Tyypillisesti vastaavia vaurioita ei näytä olevan oman kansallisen Työterveyslaitoksemme sertifioimien kotimaisten vahvojen käsineitten käyttäjillä. Kotimaassa valmistetut käsineet saattavat olla hieman kalliimpia, mutta vastaavasti laatu on parempaa, laatu- ja käyttöluokitus selkeämpää. Suomesta löytyy vahvaa osaamista ja tuotantoa. Kauppojen valikoimia kannattaa penkoa huolella ennen ostamista.
Varhainen eläköitymiseen johtava lausunto, joskus ihan nuorelle ihmiselle, on murheellinen asia. Sairaat kädet katkaisevat työuran ja pilaavat elämän laadun.

0

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

        Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
        Suomalaiset julkkikset
        116
        2406
      2. Mitä tapahtuu?

        Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
        Haapavesi
        38
        1491
      3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

        ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
        Maailman menoa
        642
        1014
      4. Mitäpä luulet että tykkääkö

        kukaan kaivatustasi ?
        Ikävä
        106
        993
      5. T rakastan sua

        vaikket sitä usko
        Ikävä
        71
        962
      6. Miksi et lähesty minua

        Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
        Ikävä
        97
        888
      7. Varmaan aika moni

        Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
        Ikävä
        48
        875
      8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

        Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
        Ikävä
        76
        710
      9. Kai sä olet

        Luovuttanut mun suhteen.
        Ikävä
        70
        706
      10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

        Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
        Ikävä
        31
        686
      Aihe