Osittainen varhennettu vanhuuseläke, onko hyvä?

Osittainen varhennettu vanhuuseläke, ove. Mitä sinulla kokemuksia? Mikä veroprosentti? Tarkoitus olisi ottaa ensi vuonna, on jo tullut niin pitkään töitä paiskittua, yhtä soittoa vuosikymmenet.
1980
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Itse olin pari vuotta sillä vanhalla osa-aikaeläkkeellä, ja se oli hyvä pehmennys eläkkeelle. Aluksi tuntui oudolta kun työasiat eivät olleet enää koko ajan mielessä, kun seuraajani hoiti hommat, mutta hyvä niin.
Enhän minä sen tyhmän systeemin tulorajoissa pysynyt, ja kai sen takia koko touhu lopetettiin. Harva nykyään niin säännöllistä työtä tekee, että ylityöt olisivat ennakoitavissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Osittainen varhennettu vanhuuseläke, ove. Mitä sinulla kokemuksia? Mikä veroprosentti? Tarkoitus olisi ottaa ensi vuonna, on jo tullut niin pitkään töitä paiskittua, yhtä soittoa vuosikymmenet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu