Firefox automaattiset päivitykset päälle

MIten saan automaattiset päivitykset päälle linux cinnamonissa
1087
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ensinnäkin linuxissa webbiselaimia tai muitakaan ohjelmia ei ole tapana päivittää ohjelmien omia päivitystoimintoja käyttäen. Sellainen on vain Windowsin touhua, linuxissa homma ei toimi niin. Siksi esimerkiksi Firefoxin Linux -versiossa ei edes ole omaa päivitystoimintoa.

Linuxissa webbiselain, kuten esimerkiksi Firefox, päivittyvät keskitetysti linux -jakelun, eli distron, oman paketinhallinnan kautta. Eli toisinsanoen Linuxissa sovellusohjelmien päivitykset tulevat automaattisesti saataville linux -jakelun oman paketinhallinnan kautta. Sovellusohjelmat ja niiden päivitykset asennetaan linuxissa siis keskitetysti täysin samalla tavalla kuin itse käyttöjärjestelmän päivitykset. Esimerkiksi Firefoxin päivitykset asennetaan siis täysin samalla tavalla ja samoja työkaluja käyttäen kuin itse käyttöjärjestelmän päivitykset.

Esimerkiksi Firefoxin päivitykset tulevat automattisesti saataville linux -jakelun paketinhallinnn kauta sitten kun linux -jakelusi on tuonut päivityksen käyttäjien saataville.Tuosta sinun ketjun aloituksestasi ei käynyt ilmi mitä linux -distroa, eli linux -jakelua käytät. Mutta ainakin itse käyttämässäni Debianissa distron tietoturvapäivitykset asentuvat automaattisesti joten myös Firefoxin tietoturvapäivitykset asentuvat automaattisesti. Myös muut kuin tietoturvapäivitykset asennetaan aivan samalla tavalla distron paketinhallintatyökaluilla riippumatta siitä onko kyseessä sovellusohjelmien vai itse käyttöjärjestelmän päivitykset.

Niin ja muuten: mitään sellaista kuin Linux Cinnamon ei ole olemassakaan. Cinnamon on yksi monista Linuxin työpöytäympäristöistä. Cinnamon on asennettavissa useimmissadistroissa monen muun työpöytäympäristön lisäksi.

T. Mmiksuh

1Äänestä
  • Jakeluissa on defaultina vakaa taso! Jos se halutaan vaihtaa, ruksitaan sieltö uusin versio päälle!

    Äänestä

  • Totta, Linuxjakelut päivittyy itsestään kun päivitys polku on oikein!
    Se ei välttämättä tule jos asennus on tehty päätteellä!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Totta, Linuxjakelut päivittyy itsestään kun päivitys polku on oikein!
    Se ei välttämättä tule jos asennus on tehty päätteellä!

    Höpö höpö, ja huomenna lisää, asennus päätteeltä tehtynä ei vaikuta päivityksiin mitenkään. Kaiken mitä teet päätteeltä, voit käskyttää myös avaamatta päätettä.

    Vain se mitä asennat, vaikuttaa päivitysköntäntöihin, ei se mistä sen asentamisen suoritat.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Höpö höpö, ja huomenna lisää, asennus päätteeltä tehtynä ei vaikuta päivityksiin mitenkään. Kaiken mitä teet päätteeltä, voit käskyttää myös avaamatta päätettä.

    Vain se mitä asennat, vaikuttaa päivitysköntäntöihin, ei se mistä sen asentamisen suoritat.

    Päättellä tehty asennus ei automaattisesti lisää ohjelmaa päivityspolkuun!
    Vaan se pitää erikseen lisätä!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Päättellä tehty asennus ei automaattisesti lisää ohjelmaa päivityspolkuun!
    Vaan se pitää erikseen lisätä!

    Että joku voi olla noin yksinkertainen ääliö.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Päättellä tehty asennus ei automaattisesti lisää ohjelmaa päivityspolkuun!
    Vaan se pitää erikseen lisätä!

    Mikä hitto se "päivityspolkuun" on, perehtyisit edes vähän asiaan ennen kuin alat toisia neuvomaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Totta, Linuxjakelut päivittyy itsestään kun päivitys polku on oikein!
    Se ei välttämättä tule jos asennus on tehty päätteellä!

    Mitä ihmettä meinaat? Sillä ei ole mitään merkitystä onko jokin asennettu komentoriviltä vai graafisia työkaluja käyttäen, koska molemmissa tapauksissa käytetään samaa linux -distron paketinhallintaa. Eli asentaminen tapahtuu täsmälleen samaa systeemiä käyttäen riippumatta siitä tehdäänkö se komentoriviltä vai graafisia työkaluja käyttäen. Asentaminen ja päivittäminen ei siis eroa yhtään millään tavalla riipumatta siitä kummalla tavalla se tehdään. Komentoriviltä käytettävät paketinhallintatyökalut ja graafiset paketinhallintatyökalut ovat molemmat käyttöliittymiä samalle distron paketinhallinnalle. Eli käytäjä voi ihan vapaasti itse valita tekeekö asentamisen ja päivittämisen konentoriviltä vai graafisia työkaluja käyttäen. Voit tänään tehä homman komentoriviltä, jos haluat niin tehdä, ja voit huomenna tehdä sen graafisia työkaluja käyttäen sekä ylihuomenna sitten taas komentoriviltä käsin jne. Ihan niin kuin sinuasattuu huvittamaan,. Voit siis täysin vapaast vaihdella sitä mkummalla tavalla homman hoidat.. Lopputulos on aina sama riippumatta siitä kumpaa tapaa käytät.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Päättellä tehty asennus ei automaattisesti lisää ohjelmaa päivityspolkuun!
    Vaan se pitää erikseen lisätä!

    Täyttä hölynpölyä. Ei piä paikkaansa. Jos asennat ohjelman linux -distron paketinhallinnan kauta niin sillä ei ole minkäänlaista merkitystä asennatko sen komentoriviltä käsin vai graafisia paketinhallintatyökaluja käyttäen. Ohjelma asentuu täsmälleen samalla tavalla molemmissa tapauksissa ja ohjelma myös päivittyy automattiseti ihan täsmälleen samalla tavalla molemmissa tapauksissa. Sillä ei ole minkäänlaista väliä tekeekö asennuksen komentoriviltä vaai graafisia työkaluja käyttäen. Mistä ihmeestä olet saanut päähäsi, että sillä muka olisi jotain väliä kummalla tavalla sen tekee? 'ei sillä ole, koska molemmissa tapauksissa asentaminen ja päivittäminen tehään täsmälleen samaaa linux -distron paketinhallintaa käyttäen. Molemmisa tapauksissa asennetaan paketinhallinnan kautta ohjelmapaketteja ja molemmissa tapauksissa ne asennetut ohjlmapaketit myös päivittyvät täsmälleen samlla tavalla kun uusia versioita asennetuista ohjelmapaketiesta tulee paketinhallinnan kautta saataville.

    Äänestä

"MIten saan automaattiset päivitykset päälle linux cinnamonissa"

Myös Cinnamon työpöydällä oleva Linux jakelu päivittyy oletusarvoisesti, ilman että vaaditaan käyttäjän toimia.

Huomion arvoista on sekin että, Cinnamonin kehityksen aloittivat Linux Mintin kehittäjät ja se onkin Linux Mintin suositeltavin työpöytäympäristö.

Huomion arvoista on myös se että hyvin harva sinun tekemistä avauksista tulee läpi trolli suotimistani. Vastasin tähän asiallisesti, vaikka tunnistin sinut trollaajaksi, tiedän mikä mies sinä olet.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

MIten saan automaattiset päivitykset päälle linux cinnamonissa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu