Koraani ja naiset

Anonyymi

Koraania täällä paljon parjataan. Väitetään että siinä annetaan oikeus raiskata sotavangeiksi otetut naiset ja alennetaan naisten arvoa yleensäkin. Mutta katsotaas mitä koraanissa siis OIKEASTAAN sanotaan. Tämä ei siis ole mitään kirjoitetun tekstin tulkintaa vaan vain ihan suoraa lukemista.

Kas tässä joitain kohtia tästä pyhästä kirjasta (oikeastaan se on enemmänkin "kirjanen" kun koko koraani on aika lyhyt vaikkapa Raamattuun verrattuna)...

"Kutsu kaksi miestäsi todistajaksi. Jos et voi löytää kahta miestä, yksi mies ja kaksi valitsemaasi naista voivat todistaa - niin että jos yksi naisista unohtaa, toinen heistä voi muistuttaa häntä"
Koraani 2:282
https://quran.com/2/282

"Allah käskee sinua näin lapsiasi kohden: miespuolisen lapsen osa tulee olemaan kaksinkertainen naispuolisen lapsen osaan verrattuna"
Koraani 4:11
https://quran.com/4/11

"Myös kiellettyjä ovat naimisissa olevat naiset - paitsi naispuoliset sotavangit jotka ovat hallussasi"
Koraani 4:24
https://quran.com/4/24

"Mutta niiltä vaimoilta jotka ovat ylimielisiä, ensin neuvo heitä; jos he jatkavat käyttäytymistään, älä jaa sänkyäsi heidän kanssaan, ja lopulta, lyö heitä"
Koraani 4:34
https://quran.com/4/34

Eli siis Koraanin kohdan 4:34 mukaan mies saa lyödä vaimoaan. Ja kohtien 2:282 ja 4:11 mukaan naisen arvo näyttää olevan puolet miehen arvosta.

No ei voi odottaa että he arvostaisivat mitään sukupuolien tasa-arvoa kun heidät kasvatetaan sellaisten ajatusten kanssa mitä on tässä on mainittu. Nämä on otettu heidän pyhästä kirjastaan. Nämä kirjoitukset ovat sellaista 600-luvun (yleistä ajanjaksoa) mentaliteettiä ja koska se on heille "pyhää" (jostain kumman syystä), he eivät tule näistä ideoista itse koskaan pääsemäänkään eroon.

Tuon voisi ihan hyvin toistaakin: koska Koraanin kirjoitukset on muslimeille pyhää, he ja heidän kulttuurinsa ei tule siinä ilmaistuista ideoista pääsemään koskaan eroon.

15

706

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No näkeehän tuon kirjasen vaikutuksen heidän kulttuurissaan vaikkapa Saudi Arabiassa.

      • Anonyymi

        Niin mutta siihen joku muslimi sitten sanoo että "jokainen itse päättää kuinka siitä välittää".

        Mutta miksi sitten ylläpidetään tuollaista uskonnollista järjestöä? Ei se ole elämänsä aikana mitenkään tuonut mitään parannusta yhteiskuntaan. Se mitä se on tuonut oltaisiin hyvin saavutettu ilmankin sitä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin mutta siihen joku muslimi sitten sanoo että "jokainen itse päättää kuinka siitä välittää".

        Mutta miksi sitten ylläpidetään tuollaista uskonnollista järjestöä? Ei se ole elämänsä aikana mitenkään tuonut mitään parannusta yhteiskuntaan. Se mitä se on tuonut oltaisiin hyvin saavutettu ilmankin sitä.

        Näistähän sepitelevät ain tilanteisiisa sopivia muunelmia ja siloinkin tämä pyhityy näiten aatoksissa vieläpäs kuniallisesti


    • Aloittaja ei luultavasti tule naisvaltaisesta perheestä vaan on ehkä ainoa lapsi perheessään. Naisten matriarkaalinen ylivalta ei mielestäni ole sen parempi. Luotan siihen että kulttuuri, jossa ei alkoholia saa käyttää yms. Kykenee kasvattamaan miehistä hyviä perheen isiä.
      Koraanin käännökset ovat kaikki erilaisia. On jaloja, pyhiä yms. Käännöksiä. Voipi olla myös koraanin selitysteosten raadollistamia käännöksiä, joissa on suoraa provokaatiota.
      Islam valitettavasti on hylännyt koraanin ja valinnut voittamisen ja pikaisen maailmallisen hyödyn monin paikoin. Eikä tasa-arvo silloin ole paras mahdollinen. Islam kuitenkin on se uskonto joka Jumalan edessä hyväksytään. Sen vähäisinkin edustaja voittaa jopa luostareiden munkit jaloudessa. Alkoholi on monin tavoin lännessä tuhonnut perheitä. Ja myös on islamissa kielletty muitakin perhe-elämää haittaavia asioita. Kuten musiikki. On toki myönnettävä että mies islamin uskoinen on luultavasti vähän patriarkaalisesti sovinistinen. Onko siitä haittaa perheille, naisille ja lapsille enemmän kuin alkoholismista ja matriarkoista sitä en tiedä.

      • Anonyymi

        Mitäs meinaat tällä vuodatuksellas, kun kerran käytäntö on aivan muuta
        - saatat olla lukenut muttei se sinua pyhitä näköjään järellisesti

        MUUTEN MIKÄS TAAKKA TÄMÄ PORUKKA RUPEAA JO OLEMAAN SUOMALAISELLE


      • Anonyymi

        Hulluutta.


      • Anonyymi

        Ja TapioAKangasaho taas kirjoittaa asiasta josta ei oikestaan näytä tietävän paljon yhtään mitään.

        Voisit Tapio katsoa mikä on naisten tilanne lähi idän maissa joissa koraania on toteutettu jo yli tuhat vuotta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja TapioAKangasaho taas kirjoittaa asiasta josta ei oikestaan näytä tietävän paljon yhtään mitään.

        Voisit Tapio katsoa mikä on naisten tilanne lähi idän maissa joissa koraania on toteutettu jo yli tuhat vuotta.

        Tosin onhan tuo TapioAKangasaho oikeassa siinä että koraanista on useitä käännöksiä. Hän tosin jättää mainitsematta sen että niissä on kaikissa suuresti sama ydinajatus näissä aloittajan lainaamissa kohdissa. Niissä ei ole niin paljon eroja kuin mitä hänen "puolustuksensa" antaa ymmärtää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tosin onhan tuo TapioAKangasaho oikeassa siinä että koraanista on useitä käännöksiä. Hän tosin jättää mainitsematta sen että niissä on kaikissa suuresti sama ydinajatus näissä aloittajan lainaamissa kohdissa. Niissä ei ole niin paljon eroja kuin mitä hänen "puolustuksensa" antaa ymmärtää.

        Ja sitä paitsi hän kirjoitti että
        "Naisten matriarkaalinen ylivalta ei mielestäni ole sen parempi."

        Mutta eihän tässä ollutkaan kyse miesten ylivallasta vs naisten ylivallasta. Ihan niinkuin muka ne olisivat ainoat mahdolliset vaihtoehdot. Sellainen näyttää olevan tuon Tapio A Kangasahon omaa ajattelua.


    • Anonyymi

      Hyvä aloitus. 1

    • Anonyymi

      Tämä pitäisi erityisesti naisten lukea.

    • Anonyymi

      Joo tuo opus on kirjoitettu n.700-luvulla,mukaellen raamattua.Sanoisin ei ole mikään Jumalan pyhäkirja.

    • Anonyymi

      >>> maailman tilastot reaaliajassa

      siinä sitä on tilastoja pyörimäs mites tarkoja sitten jokainen päätelköön kohiltaan
      - mutta mutta päin loppua käymme

      Humanitaarinen katastrofi!

      TÄMÄ ON TOTUUTTA MITÄ NUMEROT PYÖRIESSÄÄN NÄYTTÄVÄT
      - pallo tuhotaan näin

    • Anonyymi

      Muslimi miehille tarkoitettuja perinne asuja. Ne ovat ajattomia ja tyylikkäitä. Niitä voi käyttää kumpikin sukupuoli tänäkin päivänä.

      Meidän muslimien esivanhemmat osasivat laittautua niin monella tavalla.Muslimi miehet ovat niin naisellisia ja feminiinisiä nykypäivänä. Kun vähän parfyymia kaulalle, niin voi tuntea feminiinistä voimaa.Ne kaunistavat kenet tahansa. Olen niin iloinen muslimi miesten kaunistautumis perinteistä.

    • Anonyymi

      Jaa 600-vuosikerta on taas heränyt valtauksiaan hehkutelemaan
      - ja silti levitäytyvät ilmaisuuksiin muut mielis

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      256
      1832
    2. Olen niin kesken

      Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys
      Ikävä
      15
      1328
    3. Tietääkö joku ylläpidosta?

      Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi
      Sinkut
      209
      1239
    4. Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)

      Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä
      Ikävä
      185
      1115
    5. Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva

      joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v
      Ikävä
      60
      913
    6. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      64
      903
    7. TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."

      Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p
      Tanssii tähtien kanssa
      18
      884
    8. Tunnisteita kaipaajille

      Onko jokin juttu mistä sun kaivattu tietää et viesti ois hälle? ☎️📝
      Ikävä
      51
      826
    9. Mä tuun aina rakastamaan sua J

      Mutta en pysty kertomaan, että mikä mulla on hätänä. Mä en kertakaikkiaan pysty. Joskus naureskelit muiden ihmisten vai
      Ikävä
      61
      793
    10. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      790
    Aihe