Maailmalla ruoka on kalleinta vuosikymmeniin ja öljy kalleinta vuosiin.
EU:n maatalousministerit olivat pessimistisiä, että mahdollinen ruuan hinnannousu menisi kokonaisuudessaan viljelijöille.
EU:n maatalousministerit olivat pessimistisiä, että mahdollinen ruuan hinnannousu menisi kokonaisuudessaan viljelijöille.
Vastaukset 66
Vanhimmat
Vuodentakaiseen verrattuna ruoka oli kallistunut maailmalla keskimäärin lähes kolmanneksen.
Tilastokeskuksen mukaan Suomessa elintarvikkeet ja alkoholittomat juomat olivat syyskuussa alle prosentin kalliimpia kuin vuosi aiemmin.
Eihän tuo jo muutenkaan halpaan ulkomaiseen nähren ole paljoa. Tukijussille voi tulla vaikeuksia.
Pelko hiipii, ruoka loppuu
Kaurapuuron puutteeseen ei kuole törsäke.
Ja silti italialaiset tuottaa halvemmalla kuin pummipaska törsä Varsinais-Suomessa tai Pohjanmaalla. Loimaan kaurapuuropaskan hinnalla saa hyvää spagettia, bataattia tai pastaa.
Ei ole ministerit ainoita jotka pelkää ruokakriisiä. Kansalaiset on hädissään; seuraa vaikka palstan kirjoittelua.
Missä? Lihan kulutus on laskussa törsän omienkin itkuvirsien mukaan. Ei edes suursikalat Parikkalan sikolätin tavoin myy.
Kyllähän se on tukijullit, jotka täällä hädissään näyttävät kirjoitusten perusteella olevan....
Kauhu on vallannut maatalouskaunakot!
Heh. Yhtälailla ruokapula koskisi tukijulliakin. Samasta kaupasta tai kauppaketjusta tekin ostatte ruokanne kuin mekin, teidän tukijaistenne maksajat. Mikä saa tukijullin luulemaan, että kaikkien keskusliikkeiden keskusvarastot pk-seudulla ensimmäisenä turvaisivat syrjäkylien kyläkauppojen ruokahyllyt?
Ja kaikenlisäksi merkittävä osa koko ruokaa tuottavasta elintarviketeollisuudestakin sijaitsee pk-seudulla ja muissa isompien kaupunkien alueella ja lähiympäristössä.
Mitä ruokaa täälä pk-seudulla tuotetaan? Kyllä hyvin vähäistä on ruuantuotanto täällä. Syöjiä täältä kyllä löytyy, yli 1,5 miljoonaa. Mutta mitään elämälle välttämätöntä täällä ei tuoteta, yhdyskuntajätettä sitäkin enemmän. Onneksi on suomalainen ruuantuottaja, joka työllään meidätkin pitää hengissä. Sillä niinkuin joku täällä palstalla on sanonut, kaikki paitsi ruuantuotanto on turhaa, aivan turhaa, kaikki. Anarkia on tosiaan kolmen tyhjän lautasen päässä. Niitä lautasia ei hesalaiset täytä, tyhjentää vain, kunhan joku alipalkattu maahanmuuttaja sen ensin täyttää. Mitä elämälle välttämätöntä pk-seudun väki tekee? Kerro sinä, kun viisauksiasi tänne kirjoittelen.
Oletko kuullut Fazerista, Ingmannista, HK:sta, Valiosta. Ja lukuisista pienemmistä leipomoista ja elintarvikkeita tuottavista laitoksista?
Jos tosiaan asut pk-seudulla, niin varmasti syöt pk-seudun elintarviketeollisuuden tuottamaa ruokaa. Tai jos periaatteessa et sitä tee, niin kovasti vaivaa joudut sen eteen tekemään, kun kaupassa käyt.
Unohdit kysyjälle ilmeisen tärkeän panimoteollisuuden. Niitäkin löytyy Helsingin seudulta useita....
Kysymys kuuluikin että mitä ruokaa täällä pk-seudulla tuotetaan?
No, maito, liha ja broilerit.
Jospa vaivautuisit tutustumaan Fazerin leipomon tuotteisiin, HK:n lihajalostustuotteisiin, Ingmannin ja Valion maitotaloustuotteisiin jne. Näitä ruokatuotteita tehdään noissa yrityksissä täällä Helsingin seudulla. Lisäksi täällä on kymmeniä pienleipomoita, pienpanimoita ja muita ruokaa tuottavia pienyrityksiä.
Osaat varmasti kuuklata... enempää en aioi sinua neuvoa ja opastaa tästä asiasta, nyt olet omillasi. Koita pärjätä.
Taikooko Valio maidon jostain vai "tehdäänkö" se helsingissä?
"tekeekö" HK lihan helsingissä?
Tarkoitatko mistä raaka-aineet tuodaan?
Raaka-aineet ostetaan jostain missä niitä myydään, kotimaasta ja ulkomailtakin. Niistä sitten tehdään se ruoka, jota ostat kaupassa. Näin se toimii kaikkialla Suomessa olevien elintarvikelaitosten kohdalka ja niin myös täällä Helsingin seudulla olevien.
Tämä on ihan perusasiaa, jonka luulisi nyt jokaisen ymmärtävän.
Miten muuten kuvittelet ruoan syntyvän? Taikooko joku sen jostain tyhjästä, kuten kirjoituksessasi asiaa ilmaisit?
Joo, mikä on maidon raaka-aine?
Mitä on lihan raaka-aine?
Mitä on broilerin raaka-aine?
Tämä on ihan perusasiaa, jonka luulisi nyt jokaisen ymmärtävän.
Taikooko joku nämä jostain tyhjästä?
Heh...
Juotko vastalypsettyä raakamaitoa?
Onko ruokapöydässäsi elävä sika tai nauta, josta puukolla leikkelet siivuja lautasellesi?
Onko ruokapöydässäsi elävä kananpoika, josta niinikään leikkelet palasia?
Miten raaka-aineista saadaan ruokaa?
Syntyykö se itsestään?
Maidon, se jota siis juot, raaka-aine on lypsetty raakamaito, jota et juo.
Lihan ’raaka-aine’ on lehmä, sika, lammas
Brolerin ’raaka-aine’ on kananpoika.
Nämä nyt on niin perusasioita, jonka luulisi sinunkin ymmärtävän. Mistä mahdat olla kuvitellut noiden tuotteiden syntyvän?
Helsingissä ruoka tehdään.
Isäntä ja emäntä omistavat peltoa jossa voivat viljellä omaa perunaa. Siinä vaiheessa kun ruoka loppuu kaupassa oman pellon omistavat syövät omaa ruokaansa.
Vaikea on tunnustaa mistä ruoantuotanto on lähtöisin..Fazer ja kumppanit jatkojalostavat raaka aineen mikäli sitä on saatavilla.
Mitäs tunnustamista ja mistä asiasta sinun mielestäsi täss nyt on vaikeuksia? Muuta kuin sinulla itselläsi.
Näinhän se kaiken muunkin teollisen tuotannon osalta menee. Tuotteiden valmistajat ostavat jostain raaka-aineensa, josta tuotteitaan jatkojalostavat. Ei elintarviketeollisuus tietenkään ole mikään poikkeus.
Jep ja tuota odotellessa syödään hyvin ja monipuolisesti sitä mitä kaupasta saa….
😎
Ulkomailta tulee erittäin paljon elintarvikkeita, mutta ethän sinä kånnikala toki missään pääkaupunkiseudulla asu.
Kuka on kuollut maidon puutteeseen? Luukatoa Suomessa on väkilukuun suhteutettuna lähes maailman eniten, joten pelkästään tuosta valheesta ahnetta tukijussia pitäisi rangaista Nurmosta Varsinais-Suomeen.
Fazer ostaa spelttijauhosa ulkomailta, ahne sontaläjä. Törsäke tuottaa niin huonoa leipomiseen käytettyä jauhoa ettei eres Pågen osta.
Ei suinkaan. Jokaisen sikalan pitäjän kaulakiikkumisesta ylistämme Jeesus syyrakkia ja nauramme partaamme.
Ulkomailta ei tule merkittävää määrää elintarvikkeita. Suomalaiset ostavat suomalaista ruokaa yli 14 miljardilla, joka vuosi.
Toistaiseksi vahvasti verorahoilla tuettua raaka-sineita on ollut Suomessa hyvin tarjolla ja kilpailukykyiseen hintaan. Laatukin on ollut riittävää. Jos tilanne muuttuu, niin tuonti on tietty vaihtoehto
Tukijullit kertoilevat täälä märistä unistaan.
Mikä ihmeen ruokakriisi? Kaupat on ruokaa väärällään ja ravintoloita joka korttelissa.
Missä valtion viljavarastot nyt ovat?
Kaupastahan se ruoka tulee, sähkö töpselistä. Mutta Mistähän se ruoka sinne kauppaan tulee? Aattelepa ite...
Ruokakauppoihin ruoka tuodaan keskusvarastoista, s-liikkeen keskusvarasto on Sipoossa ja K-kauppojen Vantaalla. . Keskusvarastoihin taasen eri puolella Suomea olevista elintarviketeollisuudesta tai ulkomailta tuotuna.
Kaupat sen ruoan valmistaa ja myy.
Ei valmista, vaan myy sinulle...
Jotkut kaupat kyllä valmistaakin joitain tuotteita, esim leipää ja pullaa. Voit ostaa niitä uunilämpiminä...
Kaikki syövät siis viljaa? Törsäkä aina oppii. Minä söin aamupalaksi riisikaukkuja. Ei törsein huonosti tuottavista pelloista saa mitään riisituotteita.
Helsingin tehtaathan sitä viljaa tuottaa. Tuki pois!
Ettäkö teollisuus tuottaisi alkutuottajien sijasta raaka-aineita? Kyllä se on päinvastoin,
Mistähän teollisuus tuottaisi viljan, leivästä ja pullastako? Mikäs siinä, koneet vaan pyörimään toisin päin ja kaupasta osteleen leipiä ja pullia…
Niillä tädeillä pn varaa laihtua.
Onpa hermostunutta tarinaa. Mutta ne on vain tarinaa.
Nälkä lähestyy...
Taas kusetetaan tyhmää EU kansaa 6-0 ja Nalle maksaa verot ruottiin?🤣😂😭
Selviäisi, minkä tason omavaraisuus on satojen miljardien panostuksella saatu. Arvelen, että maailman kallein pettuleipä.
Taidat pitää pettuleivästä. Kohta saat sitä oikein kunnolla......ja se maksaa paljon. Todella paljon.
Olen kyllä maistanut, kun sitä jossain oli myynnissä. Parempaakin leipää on olemasss. Ja totta, kallista oli.
Miksi? Onko Putin pistämässä etelärannikon merisaartoon? Kuu-ukkelitko kertoi Kannuksen törkyturvalle. En tiedä mitä antibioottilihaa sinä törkynaama syöt, mutta minulla on illaksi Egyptista tuotua bataattia.
Täällä pääkaupunkiseudulla ruuanhinta tulee nousemaan ja on noussutkin kun ei ole omaa seudullista lähituotantoa. Kaikki kuljetetaan raskailla autoilla ja polttoaineen hinta määrittelee kaiken kuluttajahinnat.
Ruoan hinta varmaan nousee, siitä ei liene epäselvyyttä. Myös pk-seudulla.
Miten niin täällä ei ole lähituotantoa? Iso osa elintarviketeollisuudesta on täällä, pk-seutua ympäröi isot maaseutualueet, joissa isoja maatiloja ja olosuhteet ovat eteläisessä Suomessa maataloudelle suotuisat verrattuna mihin tahansa muuhun Suomeen. Kauppaketjujen keskusliikkeet, joista ruokaa viedään kaikkialle Suomeen sijaitsevat täällä. Täällä on myös useita suoramyyjiä ja heidän myyntipisteitää, jossa voi ostaa maataloustuottajilta suoraan vihanneksia ja kananmunia yms, jota jotkut tuottajat itse myyvät.
Kuljetuskustannukset nousevat väistämättä dieselin hinnannousun myötä ja sehän osuu pahiten juuri syrjäkylien elintarvikekuljetuksiin. Lisäksi elintarvikkeiden tuonti ulkomailta tulee ensin valtaosin tänne noihin suuriin keskusvarastoihin, josta ne sitten kuljetetaan muualla Suomeen.
Et taida tosiasiassa olla koskaan edes käynyt Helsingin seudulla, kun tietoisuutesi tämän seudun olosuhteista on noin olematon. Vai elätkö kokonaan jossain umpiossa?
Maidon, se jota siis juot, raaka-aine on lypsetty raakamaito, jota et juo.
Lihan ’raaka-aine’ on lehmä, sika, lammas
Brolerin ’raaka-aine’ on kananpoika.
Nämä nyt on niin perusasioita, jonka luulisi sinunkin ymmärtävän. Mistä mahdat olla kuvitellut noiden tuotteiden syntyvän?
Tais kommentti tulla väärän paikkaan?
Ihan halvalta tuo ulkomainen ruoka näyttää. Ehkä sinun kannattaisi lukulasit hankkia. Verenpainetta nostavien perunoiden ja viljojen syöminen ei tee hyvää näölle.
Ja siinäkö törsällä kaikki, liha- ja maitotuotteet? Egyptinkin maatalous on monipuolisempaa pienemmillä tuilla. Törsäkehän toki on yrittänyt energiasyöpöillä tuottaa vesimeloni, kurkkua, tomaattia ja muuta vastaavaa; laskun tästä harrastelusta ovat maksaneet maataloustukien muodossa suomalaiset veronmaksajat.
Maataloutuki pitää poistaa noilta toimijoilta. Järjetöntä rahan haaskuuta.
Kyllähän sapuskan hinnat nousee,kun EU perustaa taas uuden rahaston.
ILMASTONMUUTOS SOSIAALIRAHASTO.
Montakos miljardia on Suomen osuus.
Suomi sijoittaa siihen 5 miljardia ja saa sitten 400 miljoonaa.
nii ja sitten kiitetään EUta ja kehutaan toimivaa järjestelmää.
Ruokakriisi on jo käden ulottuvilla. Pitäkää varanne ja hankkikaa kohtuullinen ruokavarasto. Nyt on aika.
Sinun veronmaksajilta varastetuilla maataloustuilla tuottamaan maitokuseen tai sähköpiiskalla sitkistettyyn ressilihaan en koske vaikka olisi varma kuolema erässä.
Kotitalouksissa+syntyy+n+25+kg+hävikkiruokaa+eli+jotain+n+30%+ruosdta.+
Ei+siis+ihan+heti+näytä+ruokapulaa+olevan+näköpiirissä
Ruokakriisistä puhuminenkin jo hermostuttaa....
Älä höpötä. Helsingin seudulta pitää poistaa koko 1,7 miljardin maataloustuki.