Kohinaa neurolepteistä

Neuroleptit aiheuttavat hengityksen kohinaa ja kovaäänisyyttä. Hengitys on kuin ontosta teräsputkesta hengittäisi. Kohina on kovaa. Ja puhe on kovaäänistä.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

On teräsrobottimainen olo. Eikö muilla ole samoja kokemuksia?

Äänestä

Minulle aloittivat osastolla neuroleptin, jonka lopetin heti osastolta päästyäni. Määräyshetkellä minulle ei sanallakaan mainittu mahdollisista sivuvaikutuksista (Yllättyitkö? Minä en). Netistä löytyi tuoteseloste ja herrajumala kuinka pitkä lista oli mahdollisia sivu- ja haittavaikutuksia! Monet niistä jopa yleisiä.

Minulla meni "lääkkeestä" pakki sekaisin. Täysin mahdollista, että neuroleptit aiheuttavat myös hengityksen kohinaa ja kovaäänisyyttä. Sellaista ihmistä ei maailmassa ole, joka voisi mennä takuuseen psyykenlääkkeiden turvallisuudesta.

Äänestä
  • Tunnen erään ihmisen, joka käyttää Zyprexaa. Hänellä on sen vaikutuksesta niin kova ääni kuin palosireenillä paloautossa ihan tavallisessa puheessa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Neuroleptit aiheuttavat hengityksen kohinaa ja kovaäänisyyttä. Hengitys on kuin ontosta teräsputkesta hengittäisi. Kohina on kovaa. Ja puhe on kovaäänistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu