Koulutehtävässä apua

Anonyymi

Moi, oon amiksessa viimeisellä vuodella lähihoitajaksi valmistumassa. Meille tuli vähän outo yto opettaja ja päätti muuttaa meidän matikankurssin aivan erilaiseksi, ei laskella mitään perus kokeita ja tehdä koe lopuksi ja thats it. Minä sain matikan opettajalta tehtäväksi suunnitella muutto Norjaan töiden perässä, matikka liittyy tähän siten että pitää juurikin suunnitella kaikki, kuinka paljon budjetti on, lähihoitajan palkka, norjan verot ja vakuutukset, miten saan norjan henkilötunnuksen, kuinka paljon vuokra maksaa, mistä edes saan sen vuokra asunnon sieltä, auton kanssa ajaminen->bensojen hinta?, ja ylipäätänsä miten pärjään yhden kuukauden tuloilla ja mihin kaikkeen menoihin menee rahaa.

Haluisin siis kysyä teiltä neuvoa jos joku täällä on joskus muuttanut Norjaan tai joku ystäväsi on, joko lähihoitajan töiden perässä tai muuten(opiskelemaan tai muihin töihin).

Pikaisesti apua!

4

59

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Älä ota sitä niin tarkalleen, siis laske ihan silleen summat noin piirteilleen.... ei sitä kukaan voi sanoa eurolleen paljonko menee mihinkin. Ite laskisin tälleen:

      - kuinka paljon budjetti on = 5000 euroa minkä saat palkkana
      - lähihoitajan palkka, = 5000e
      - norjan verot = 20%
      - vakuutukset, = 700e /vuosi
      - miten saan norjan henkilötunnuksen, '= hyvin
      - kuinka paljon vuokra maksaa, = 1000e/kk
      - mistä edes saan sen vuokra asunnon sieltä, = netistä vuokraamalla (airbnb.fi)
      - auton vuokraus = rent a car = 500e/kk
      -bensojen hinta? = 150e/kk
      - ylipäätänsä miten pärjään yhden kuukauden tuloilla = hyvin jää käteen
      - ja mihin kaikkeen menoihin menee rahaa. = ruokaan 500e/kk
      - 300 euroa juhlimiseen
      ________________________
      rahaa jää vielä 1 000 euroa käteen !

      siinä sulle vastaukset.....

      Jos haluut tarkempia hintoja niin ei muutakun googlettamaan....

    • Anonyymi

      Täsmennystä. Jos työskentelet ehjiä verovuosia, on ennakonpidätyksesi 33-38%. Lopullinen n. 30-34%. Eli todennäköisesti tulee palautusta. Jos olet pohjoisessa lopullinen veroprosenttisi on pari prosenttia alhaisempi, eli palautusta tulee vielä enemmän.
      Asunto? Esim leilighet til leie alta (facebok) löytyy yksin asuvalle kohtuullisia euroina 400-500 / kk. Jos tulet esim. Helsenorgen rekryn kautta saatat saada jopa ilmaisen työsuhdeasunnon.
      Kieli? Se on ongelma, mutta ainoa sellainen. Eli sen voittamiseen henkiset paukkusi riittävät.
      Suomessa tai Ruotsissa alallesi koulutettuna olet täällä osaaja. et kenenkään pompotettava.
      Henkisesti tärkein seikka: Suomessa olet kaksi tyhjää taskua. Täällä kaksi osaavaa kättä.
      Merkillinen yksityiskohta: Ensimmäiset kymmene bestvenneä (ystävääsi) ovat FRP:läisiä. Eli täkäläisiä PerSuja.
      Tässä terveiset heiltä: Velkommen til oss. (täällä sinua TODELLA tarvitaan!!

      • Anonyymi

        "Merkillinen yksityiskohta: Ensimmäiset kymmene bestvenneä (ystävääsi) ovat FRP:läisiä. Eli täkäläisiä PerSuja."

        Joten järki tyyppejä !


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Merkillinen yksityiskohta: Ensimmäiset kymmene bestvenneä (ystävääsi) ovat FRP:läisiä. Eli täkäläisiä PerSuja."

        Joten järki tyyppejä !

        Kyllä. Tosi "järkityyppejä". Kateogorisoivat meidät "mamut". He nimittäin ovat saaneet siihen hyvän työkalun ja osaamisen. Se on: Matematiikka peruskoulun 1 - 2 luokka.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7180
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      199
      2567
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      106
      2026
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1548
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1089
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      990
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      969
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      78
      870
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      739
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      728
    Aihe