Myös Kitee voisi tarjota väliaikaista ilmaista asumista työtätekeville muuttajille

Anonyymi

18

949

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun ois vaan niitä työpaikkoja

      • Anonyymi

        52 työpaikkaa ainakin nyt auki, vai kuinka?


    • Anonyymi

      Tietysti ruoat velä siihen päälle!!

      • Anonyymi

        Ilmainen täysihoito, terveyden hoito yksityis klinikoilla. Ilmais bussikuljetuksen joka päivä ostoksille meidän rahoilla.


    • Anonyymi

      Etätyöläiset tuovat työpaikan mukanaan ja maksavat veronsa Kiteelle.

      • Anonyymi

        Riippuu tilanteesta. Vero palkasta menee kotikunnalle eli sinne, missä henkilö on kirjoilla. Samoin sote-palvelut hoitaa kotikunta, ellei niitä itse siirrä muualle.

        Jos omistaa kiinteistön, vero siitä menee sen sijaintikunnalle. Vero on pienempi, jos sinne muuttaa. Etäläiset kyllä kuluttavat ja tuovat sitä kautta rahaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Riippuu tilanteesta. Vero palkasta menee kotikunnalle eli sinne, missä henkilö on kirjoilla. Samoin sote-palvelut hoitaa kotikunta, ellei niitä itse siirrä muualle.

        Jos omistaa kiinteistön, vero siitä menee sen sijaintikunnalle. Vero on pienempi, jos sinne muuttaa. Etäläiset kyllä kuluttavat ja tuovat sitä kautta rahaa.

        Asuinkunnan muuttoon voi vaikuttaa veroprosenttikin, joka määräytyy vuoden ekan päivän asuinkunnan mukaan. Kunta voisi maksaa vinkkipalkkion sille, jonka suhteilla seudulle saa uuden asukin tai yrityksen.

        Verolaeissa ei ole huomioitu monipaikkaisuutta. Valtionavuissakin vain kirjoilla olevat huomioidaan.

        Jotkut voivat päättää suunnan senkin perusteella, löytyykö lapsille erikoistuneita (musiikki, uheilu ym) kouluja ja ylempääkin koulutusta lähistöltä. Kasvattajakoulu, urheiluseuran tapaan, menettää usein työnsä tulokset ruuhkaseuduille. Ottaisivatko koulut mm väliaikaisia etäoppilaita? Paikkoja kai olisi, mutta kuluja tulee, saako heistä esim saman valtiontuen?


      • Anonyymi

        Virolaiset tuovat ruuat mukanaan. Palkkarahoista ei jää Kiteelle killinkiäkään. Suomi maksaa vieras työläisten lapsille lapsilisää. Onko tutkittu onko näillä kaikilla edes lapsia.


    • Anonyymi

      Olihan niitä asujia Koivikolla muutamia vuosia sitten. Kaikki poistuivat paremmille apajille. kiteellä ei ole ostareita ja kahviloita, joissa istua ja maleksia päiväkaudet.

    • Anonyymi

      Mielummin minä tuloveroni Kiteelle maksaisin kuin Helsinkiin. Etätyöläisenä voisin kuitenkin asua molemmissa.

      Asunnon tai edes kakkosasunnon ostaminen Kiteeltä on se ongelma koska ne eivät mene kaupaksi ja arvo vaan laskee.

      T: Kiteellä syntynyt ja aikuisikään asti asunut

      • Anonyymi

        Verotus on muutama tonni enemmän/vuosi pariskunnalta etelään verrattuna. Joensuuhun ei ole paljon eroa. Asunnot on halpoja, mutta kääntöpuolena on se, etteivät ne ole syrjässä rikastumiskohteita. Elämään voi saada laatua ja väljyyttä syrjemmässä, mm vähemmällä rahalla.

        Suomen sosiaaliturva on työ/asumisperusteinen. Kela tutkinee asiakkaidensa tukikelpoisuuden. Ruuat saa tuoda mukanaan EU:sta. Voi myös viedä mennessään seudun tuotteita, kuten monet seudun kakkosasukit ja mökkiläiset saattavat tehdä.


    • Anonyymi

      Kiteellä asuu jo yksi työperäinen kansanryhmä kaupungin kustannuksella. Eivät kyllä vie ihmisiltä työpaikkoja.

    • Anonyymi

      Mikä on Kiteen vetovoimatekijä. Kaksi erittäin kallista ruokakauppaa. Tyhjiä liiketiloja pilvin pimein.

    • Anonyymi

      Vetovoima tekijöitä Kiteellä. Pesiskentälle menevän tien varressa, kaatuneiden puiden ryteikkö. Kauhulla saa odottaa milloin lahot puut kaatuu tiellä kulkijoiden päälle. Edes lasten leikki puistoa ei ole saatu rakennettua, pesiskenttää rahoitettu miljoonilla. Eikä lääkäri päivystystäkään ole.

      • Anonyymi

        Osallistua ja vaikuttaa voi mm kumppanuuspöydässä, to 11.11 klo 17 Kiteesali tai Teams. Natura-alueen tilanne, puistot, kaava/pysäköinnit (pussinperät) ja välillisesti sotekin on kunnan asiaa. Puuteilmot ja ehdotukset tervetulleita. Jotain hankkeita on vauhdittunutkin.

        Tyhjät liiketilat ja osin työpaikatkin riippuvat mm yritysaktiivisuudesta (yli 500 yritystä kai on), paikallisesta ja net-asiakaskysynnästä, vuokran määrästä, tukimuodoista, yhteistyöstä (joka usein puuttuu). Kunnan omista alueista ja tiloista (mitä ne lienevät?) ei sopivia kaikkeen löydy, esim nuoret, pienoisradat, yhdistystilat? Työllisiä taitaa olla n 4000 asukasta, veroilla maksetaan kaikki tuet.


    • Anonyymi

      Nää puolan rajalta tulevat pakolaiset tulee sijoittaa Kiteelle. Siellä on tyhjiä asuntoja ja toimitiloja.

      • Anonyymi

        Ei taida Kiteellä olla tarpeeksi nuoria pimuja heidän viihdyttäjiksi, että pysyisivätkin Kiteellä vaikka tulisivatkin. Kiteen mummot tuskin ovat vetovoimatekijä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei taida Kiteellä olla tarpeeksi nuoria pimuja heidän viihdyttäjiksi, että pysyisivätkin Kiteellä vaikka tulisivatkin. Kiteen mummot tuskin ovat vetovoimatekijä.

        Kyllä ja vaikka nämä ovatkin huipputeknologian moniosaajia, ei heistä silti ole jostain kumman syystä työntekijöiksi.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      107
      4589
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      172
      4376
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      94
      1720
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1651
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      31
      1397
    6. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      353
      1100
    7. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      5
      1097
    8. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      67
      979
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      56
      954
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      928
    Aihe