"Rokottamaton ihminen toimii tieteenvastaisesti ja osoittaa ymmärtämättömyyttä. Mutta paljon vakavampaa on se, että rokotteesta kieltäytyvä ihminen toimii itsekkäästi, moraalittomasti eikä välitä toisten ihmisten kärsimyksestä tai kuolemasta. Rokottamaton ei tee päätöksiä omasta terveydestään, elämästään ja vapaudestaan, vaan kaikkien."
Piispa Teemu Laajasalon hyvä kommentti.
Piispa Teemu Laajasalon hyvä kommentti.
Vastaukset 65
Vanhimmat
Miksi pitäisi tämä koronapiikkimyrkky käsivarteen ottaa. Vain idiootit sen tekevät!
Vain tollot ja täydelliset idiootit jättävät ottamatta koronarokotteen, ellei heillä ole joku sairaus tms syy joka estää sen ottamisen.
Heissan vaan
Niin miksi. Olen 70 nainen ja en todellakaan tota myrkkyä anna itseeni laittaa. Jokainen meistä joskus kuolee, mutta en halua kuolla tuohon piikkiin.
Pietari kysyy portilla,"moneenko tartutit koronan", mitä vastaat?
Saattaapi laittaa tuollaiset niskuroijat takaisin maanpäälle kärsimään!
Harvoin kirkon edustaja puhuu noin viisaita sanoja.
Tehtäiskös sillätavalla että kun olet ns, parempi ihminen joka olet ottanut piikit ja otat myöskin ne kaikki 7 mitä sieltä on vielä tulossa, niin sinullahan on sitten asiat hyvin.
Olet mielestäsi suojassa niin silloinhan sinun ei tarvitse huolehtia enää rokottamattomien asioista. Passaiskos tällainen?
Vaihtoehtoisesti voit tulla minun nokkani alle aukomaan päätäsi niin näet melko äkkiä, kuinka paljon rokotteesta on sinulle hyötyä. Voi olla että rokote ei suojaa siltä mitä siitä seuraa.
Rokottamattomat tollot kuormittavat terveydenhuoltojärjestelmää ja estävät monien vakavasti sairaiden hoitoon pääsyä. Myös rokotetuilla voi olla tarvetta saada hoitoa sairauksiinsa. Rokottamattomat riskeeraavat paitsi oman terveytensä, mutta mikä pahinta myös kunnollisten ja järkevien ihmisten terveyden. Kannattaisi tuonkin öykkärin ottaa rokote ja ehkä olisi aiheellista saada vähän muutakin hoitoa noista puheista päätellen.
Tässä on malliesimerkki ääliöstä joka ei ota rokotetta. Kai oot joltakin youtuben rohtotohtorilta oppis saanu?
Elä urputa paskahousu
Toivottavasti et joudu letkuihin...
Eikä myöskin viinaa kittaavat ja ylensyömät lihavat ja tupakoivat kuormita terveydenhoitoa.
Nimenomaan
<Kerroppa kuka kustantaa jos saat tartunan ?
Viinasta ei pääse eroon rokotuksella !
Ei sua mistää ennee kunnon pontikkoo.
Meinaatko, että juoppous, tupakointi ja mässäily on tarttuva tauti?
Kait niitä olutlalleja hoitajat pystyvät hoitamaan ilman jatkuvaa kuukävelijän varustustakin.
Hei vaan sullekkin
Ei rokottamattomat riskeeraa mitään. Olen rokottamaton 70 ja pidän visusti maskia käydessäni ihmisten ilmoilla. Jokaisella on oma mielipiteensä, mutta ei ole kiva tuomita niitä jotka ajattelevat hiukka erillaisesti ajattelevat. Entäpä parin vuoden kuluttua kun rupeaa kuulumaan, että voi ei nyt rokotuksesta tulee syöpää, nukuttavuutta, sydäntauteja ym. Haluatko kuolla niihin. Minä en, kukaan ei ole kuolematon. Jos ihmisellä on hyvä yleiskunto (urheilet, syöt terveellisesti, nukut riittävästi, ajattelet niillä ihan ikiomilla aivoillasi ts. maalaisjärjellä, etkä anna ns. jengin viedä mukanasi niin et tarvitse rokotusta.
Se maski ei suojaa muulta kuin katupölyltä.
Maski vuotaa kuitenkin ja virusta on kaikilla pinnoilla että ole hyvä vaan kun saat tartunnan,toivottavasti vakavan.
Kyllä rokotus on se varmin suoja vakavaa tautimuotoa vastaan.
Rokottamattomat ovat varsinaisia lelli ja vellihousuja. Puariin pitäs piästä ja etulinjassa ohituskaistaa teholle kunnon immeisten eelle.
Rokottamattomille oma aidattu alue, jonne saavat perustaa omat kuppilansa, kauppansa ja terveydenhoidon.
On kuule senverran juomia kotona että ei tarvitse baariin lähteä. Toisekseen hilloviivaakin on tarjolla tarpeeksi ettei senkään takia tarvitse. Silleen.
Jos ei velvollisuus eli yhteiskunnan antama rokote urpolle kelpaa, olisi oikeus ja kohtuus, että urpo sitten sairastaa myös kotonaan ilman yhteiskunnan tarjoamia sairaalapalveluja.
Sama homma jos sqairastut rokotteista huolimatta tai niiden ansiosta niin pidä vain kipeenäsi. Äläkä pyydä apua, jooko?
Jaa rokoteko velvollisuus? Semmonen lammas siellä :D
Mieluummin lammas kuin retardi 🤣
Bää bää vaan :D
Jos papinretaleella olisi tulosvastuu niinkuin tavallisella duunarilla, niin olisi jo saanut monoa hommastaan. On nimittäin senverran lähtenyt porukkaa lätkimään kirkosta.
Vaan ei. Näillä verovaroin suojatyöpaikoissa loisivilla ei ole minkään valtakunnan vastuuta mistään. Palkka vaan juoksee vaikka puhuisi läpiä päähänsä päivät pitkät.
Jaaha, olet kateellinen Laajasalolle,kun itse et saa palkkaa paskan jauhamisesta. Jospa rokottamattomille kävisi kuin attendon asukeille.
Jospa sulle kävisi niin
Se olisi hienoa.
Kaikki rokottamattomat pitää eristää yhteiskunnasta leirille.
Sinä vajaaälynen joka et ota rokotusta niin tiedä että vuorokausi teholla maksaa neljätuhatta euroa joka on sinun maksettava itse.
Toinen vaihtoehto on 9millin burana nuppiin niin tulee halvemmaksi.
Sinä joka juokset laumassa lampaana muiden joukossa olet itse täysi nolla. Sen 9mm buranan kanssa on vähän sellainen asia että katoppas kun sellaiseen kanuunaan tarvitaan viranomaisen antama lupa. Minulla on, sinulla ei . Toisekseen, tule vain kokeilemaan jos mielesi tekee. Ne on eri miehet jotka tekee ja eri tyypit jotka lätisee lääkehöyryissään netissä.
Sinä taidat kohta olla luvaton😄jos sellaista sulla olikaan😄nallipyssyn omistat😄
Muista että psyykenlääkkeet täytyy ottaa lääkärin määräyksen mukaan. Dosetti sen päivän kohdalta kiltisti tyhjäksi. Muuten alkaa pikku- ukot juttelemaan olkapäällä.
Tietty jos ei ole 9millin Buranan kapinetta niin voi hypätä hirteen ja rokotetut huutaa hallelujaa, aamen
Taas säästyi yksi vajaaälysen hoitokulut.
Sinähän sen käytännössä tiedät😄
Teillähän siellä korpikylän perukoilla on tapana nousta keväisin kiikkuun...... Sitä se tietää kun serkukset laittavat lapsia alulle kiikkustuolissa
Kerrotko kokemuksestasi😄
Näytätkö mallia kun nautit kyseisen buranan?
Surullista, millaista vastakkainasettelua tässäkin rokotusasiassa. Luulisi, että aikuiset ihmiset osaavat kunnioittaa toisen mielipidettä ja periaatetta, olipa se sitten rokotusten puolesta tai vastaan.
T. Varmaan kolmannenkin piikin keväällä hakeva
Justiinsa. Toiset elää lain mukaan ja tekee töitä toisten tehdessä rikoksia tappaen, murhaten ja rosvoten. Antaa kaikkien kukkien kukkia.
en ota piikkiä enkä pidä maskia
Oo ottamatta, kunhan että tule saastuttamaan oikeiden ihmisten joukkoon.
Ja kyllä sen huomaa, vaikket kerrokkaan 😂
Katoppas kun ne otetut rokotteet eivät estä sinua saastuttamasta rokottamattomia. Eivätkä välttämättä estä sinua sairastumasta. Että repäisepä siitä paremmuutta itsellesi.
Vaikka on kuinka älytön niin pitäisi se kuitenkin joku roti olla.
enkä älyä mistään muustakaan mitään, pazkon housuunkin nauraen
Sanotaanko näin, että mieluummin tutkittu tieto kuin huuhaahöpinät.
Sinäpä se hurja olet. Todella itsekästä ja ajattelematonta toimintaa. Vaikka ei itse kuulukkaan mihinkään riskiryhmään, niin moni lähimmäinen varmasti kuuluu. Maskin käyttö ja rokotteen ottaminen on todella pieni asia tavalliselle ihmiselle, eikä yksikään ajatteleva ihminen jätä rokotetta ottamatta, tai kulje ilman maskia.
Liekö tämä niitä elämäkatsomuskouluaineita sitten.
Helsinki 94. Terveisiä.Tällä on eläkeellä naisia yli 80v.Kieltäytyvät rokote, pelkäävät kuolee siihen. Sitten valittavat vaivoja ,korona aikaa.,sanoen: Joutaisi jo kuolla. Heille ei menen perille,ei mitään syytä lähestyä roskakatos,kerrostalon pihat.ym.Rokottamattomille,maskia vastustavat:Että suutari pysyköön lestissä vaan!
Hahah
Kyllä on taas viisaat päät lyöty yhteen täällä
Nämä rokottamattomat saisivat itse maksaa hoitonsa kun joutuvat teholle yms..!!
Kannattaa lampaitten miettiä asioita vähän laajemmin. Tämä koronapassi tulee olemaan sellainen hirttonaru kaulaan ettei paremmasta väliä. Passin varjolla sitä päästään kansalaista pikkuhiljaa kiristämään.
Jos pelottaa niin ei muuta kuin foliohattua syvemmälle päähän ja syvälle korpeen lukemaan lisää salaliittoteorioita. Kannattaa myös hankkiutua sähköistä eroon kun nehän ihan varmasti kuuntelee meitä esimerkiksi radion kautta! Ja kaupasta ostetuissa ruuissa on samoja mikroskooppisia siruja millä sitten seuraavat kaikkee mitä teet. Koska sehän se kiinnostaa maailman valtiaita mitä joku ituniska tekee keskellä ei mitään.
Kiristämään? Millä? Kaikenlaisia hihhuleita vellihousuja sitä onkin kuten nämä salaliittohorisijat.
Kiristämään ihan millä vaan. Kun kerran "kertaluonteinen" passi on saatu läpi niin siihen aletaan lisäämään velvoitteita ja rajoituksia, jotka rajoittavat sinunkin elämääsi.
Siinä vaiheessa viimein tyhmempikin tajuaa kun on liian myöhäistä.
Kiuruveden kasettivikaiset levittävät huuhaata ja vielä omalla nimellä. 😂
Joo näitä salaliittoteoriasta höpisijöitä kyllä riittää..., Istutaan jossain tiipiissä rumpuja pärisyttämässä....
Vai salaliitto!
Toimi sinä koekaniinina ja ota jokainen piikki mitä viranomaiset ja muut tahot vain suvaitsevat käskeä. Minä katselen rauhassa minkä väriseksi naamasi alkaa muuttua kunhan aikaa kuluu.
Foliohattua otti tunteisiin 🤣🤣
Haloo, eikös Pohjanmaalla ole tehohoidossa jopa alle 20 v ihmisiä?? Mikähän lienee syynä siihen? Vastaan sulle, se on korona!!
Joo, on hirveesti sairastunut koronan, en tunne ketään oikeeta. Antex vain.
4 piikkiä oun ottanut mut pelkän siltiki
Olen ottanut kaksi rokotetta ,eikö myös rokotetut vui tartuttaa koronaa?