Kuntouttavasta työtoiminnasta verkossa keskustelevat kertovat, että ohjelma on ollut heidän mielestään aikuista ihmistä aliarvioivaa ja jopa nöyryyttävää.
https://www.iltalehti.fi/tyoelama/a/201704112200097548
https://www.iltalehti.fi/tyoelama/a/201704112200097548
Vastaukset 33
Vanhimmat
"Tämä valtiovallan hyväksymä touhu on täynnä laittomuuksia ja virka-aseman väärinkäyttämistä; uhkailua, kiristämistä, painostamista, pullistelua virka-asemalla, väärien tietojen antamista tai oikeiden tietojen salaamista, suoranaista vittuilua, jne...
Pitäkää puolenne; etsikää tarinoita muiden kokemuksista, kysykää ja kyseenalaistakaa, tutustukaa lakiin, perustuslakiin ja ihmisoikeuksiin...vastustakaa tätä laittomuutta, muuten tämä on loputon suo!"
Ja tämä väite pohjautuu Suomi24-palstan perustuslakiasiantuntijan väitteisiin?
Työttömän terveystarkastus ja verikoe
työkkärinasiakas
Olin työttömän terveystarkastuksessa loisvirkailijan määräyksestä ja siellä aikoivat kaiken pituus/paino jne hässäköiden jälkeen alkaa ottamaan verikokeita. Kieltäydyin ja sanoin, että yksikään työvoimaviranomainen ei tee verikoetuloksillani yhtään mitään. Uhkasivat, että tästä seuraa minulle sanktioita koska he tulevat ilmoittamaan vastahankaisuuteni te-keskukselle. Kyselin perusteita verikokeille, koska minun nähdäkseni mitään perusteita ei ole koska olen täysin absolutisti ja aina ollut ns.moitteeton virkaloisten kanssa ollessani tekemisissä. Vastaus oli tyyliin "kun se nyt vaan täytyy ottaa". Miten tästä edetään jos minua aletaan sanktioimaan ja voivatko ne tehdä niin?
Holhoustoimen tarkoituksena on valvoa niiden henkilöiden etua ja oikeutta, jotka eivät vajaavaltaisuuden,mielenvikaisen heikkoälyisen kuntouttavassa työtoiminassa olevan työttömän poissaolon tai muun syyn vuoksi voi itse pitää huolta taloudellisista asioistaan.
Jos jonkun etua on valvottava muussa kuin taloudellisessa asiassa, holhoustoimi huolehtii siitä siltä osin kuin jäljempänä säädetä näin kuntouttavassa työtoiminassa oleville
Pahimmillaan se on turhaa, mutta ei aina.
Otan muutamia asioita esille mitkä hämmentävät itseäni.
"Lisäksi hän saa yhdeksän euron kulukorvausta niiltä päiviltä, joina hän osallistuu kuntouttavaan työtoimintaan. Matkakustannuksista kodin ja työtoimintapaikan välillä maksetaan korvausta halvimman matkustustavan mukaan."
Tuo 9€ kulukorvaus on matka- ja ruokakorvaus. Muita korvauksia en ole kuullut kenenkään saavan.
"Sille pitää olla suunniteltu myös jatko, näkymä työhön tai koulutukseen eli eteenpäin kuntouttavasta työtoiminnasta."
Tämä ei pidä myöskään paikkaansa. En ole kuullut kenelläkään olevan jatkolle suunnitelmia.
"Kuntouttavalla työtoiminnalla halutaan vahvistaa asiakkaan elämän- ja arjenhallintaa sekä työ- ja toimintakykyä. Sillä pyritään myös ehkäisemään syrjäytymistä."
Tämä on ollut nimenomaan tarkoitus. Eli saamaan rytmiä ja sosiaalisia tilanteita elämään.
Olen ollut paljon tekemisissä kuntouttavien kanssa, ja jos nämä ovat olleet reunaehdot, niin sosiaalivirkailijat ovat laiminlyöneet tehtäviään räikeästi.
""Sille pitää olla suunniteltu myös jatko, näkymä työhön tai koulutukseen eli eteenpäin kuntouttavasta työtoiminnasta."
Tämä ei pidä myöskään paikkaansa. En ole kuullut kenelläkään olevan jatkolle suunnitelmia."
Jos kenelläkään kuntouttavaan työtoimintaan osallistuneista ei ole ollut näkymiä työhön, tulisi heidät ohjata pysyvästi toimeentulotuen piiriin.
Kuntouttava on terveydentilaan liittyvä kartoitus työkunnosta. B lausunnossa yleensä mainita että on mahdollsita todennäköisesti kuntouttaa, eli löytää terveyden tilaan sopiva työ.
No sitten on tuo kuntoutus mahdollisuus. Kuntouttava on työkokeilu osalta tapahduttava kunnallisesti, kun kuntoutuvasta ei saa koitua teettäjälle työ etua. Mistä sellaisen sitten löydät. Jos hyvin sattuu kuntouttava taho löytää jonkun paikan ja kirjottelee kuina on mennyt. Tuosta saa kyllä ok korvauksen kuntoutuja ,mutta se ei kestä ikuisuuksiin ,joiltai kuukausia. Niin sitten on kuntoutettu ja eläkevakuutusyhtiöt välttäneet eläkkeen maksun kun henkilö on työhön kelpaava. Tuon jälkeen vaikka ei työllistyisi kuuna päivänä asialla ei ole merkitystä sen kannata. Eli tuo on oikeastaan vajakuntoisien näkökulmasta väline jolla ihminen siirretään ns. telakalle sosiaalisen tuen varaan kunnes eläke sitten joskus iän myötä koittaa. Oikeastaan syvältä koko touhu, koska tuossa joutuu vajaakuntoiset kärsijän osaan koska halutaan välttää eläkekuluja.
"Otan muutamia asioita esille mitkä hämmentävät itseäni.
"Lisäksi hän saa yhdeksän euron kulukorvausta niiltä päiviltä, joina hän osallistuu kuntouttavaan työtoimintaan. Matkakustannuksista kodin ja työtoimintapaikan välillä maksetaan korvausta halvimman matkustustavan mukaan."
Tuo 9€ kulukorvaus on matka- ja ruokakorvaus. Muita korvauksia en ole kuullut kenenkään saavan."
-> Kyseisen kulukorvauksen lisäksi maksetaan työmarkkintatukea. Ei ole kyse muista tuista.
"Sille pitää olla suunniteltu myös jatko, näkymä työhön tai koulutukseen eli eteenpäin kuntouttavasta työtoiminnasta."
Tämä ei pidä myöskään paikkaansa. En ole kuullut kenelläkään olevan jatkolle suunnitelmia."
-> Suunnitelma on monesti jatkaa työttömänä työnhakijana, mutta niin, että kyseinen henkilö työllistyy. Siihenhän koko kuntouttava työtoiminta perustuu.
Hiljainen kansa otettu erittäin ovelasti valvontaan, "kuntoutus" karenssi sanktiolla.
päämääränä Niuvaniemi hullut siellä
Kuntouttava on työvoimapoliittisena toimena alentuneeseen terveydentilaan liittyvä toimi jolla on lähtökohtaisesti tarkoitus selvittää mihin henkilö vielä sijoittuisi/työkyvyltään soveltuisi.
Se ei perustuu puhtaasti työttömyyteen, eikä työttömyysturva ole Suomessa vastikkeellinen. Vastikkeellisuus vaatimuksille ei ole lainopillista eikä taloudellista pohjaa mitä vastaan edes moisia vaatimuksia voisi kohtuudella esittää nykyisen perusturvan ollessa riittämättömällä tasolla . Sellaiset halut ovat puhtaasti tuulesta temmattuja ja mielihaluihin perustuvia.
https://www.soste.fi/sosiaaliturvauudistus/perusturvan-nykytila-ja-kehittamiskohteet/
"...eikä työttömyysturva ole Suomessa vastikkeellinen. Vastikkeellisuus vaatimuksille ei ole lainopillista eikä taloudellista pohjaa..."
Lähde: Suomi24
"Työttömyysturvalaki
I OSA (1 luku)
3 § (30.4.2010/313)
Etuuden saajan yleiset oikeudet ja velvollisuudet
Työnhakijalla on oikeus työllistymissuunnitelmaan siten kuin julkisesta työvoima- ja yrityspalvelusta annetussa laissa (916/2012) säädetään. (28.12.2012/918)
Etuuden saajan yleisenä velvollisuutena on hakea aktiivisesti työtä ja koulutusta, antaa työ- ja elinkeinotoimistolle ammatillista osaamistaan, työhistoriaansa, koulutustaan ja työkykyään koskevat tiedot ja selvitykset, toteuttaa yhdessä työ- ja elinkeinotoimiston kanssa laadittua työllistymissuunnitelmaa sekä tarvittaessa hakeutua ja osallistua työllistymistään edistäviin palveluihin ja toimenpiteisiin."
Lähde: Finlex
Suomalainen mies hyppäämässä hybernaatioon hehehihihihiehhehhehihihiheh
https://www.youtube.com/watch?v=hVEygMo5Ppc
Kuntouttava työtoiminta heikentää suomalaisten hyvinvointia ja terveyttä voimakkaammin kuin mikään muu yksittäinen tekijä.
"Kuntouttava työtoiminta heikentää suomalaisten hyvinvointia ja terveyttä voimakkaammin kuin mikään muu yksittäinen tekijä."
Kuntouttava työtoiminta ei koske kuin marginaalista osaa työttömistä, eli heitä, joilla on mm. elämänhallintaongelmia sekä vaikeuksia muillakin elämän osa-alueilla.
Pääsääntöisesti on siis kyse henkilöistä, joilla on ongelmia luku- ja kirjoitustaidon kanssa ja koulut ovat jääneet vähiin. Matala koulutustaso heijastuu taas vaikeuksina työllistyä työmarkkinoilla jne.
Lisää suomalaisten aikuisten luku- ja kirjoitusongelmista:
https://yle.fi/uutiset/3-9767839
Typ toiminta jatkuu vaan. Ja kyllä te, typ henkilöt pääsee tietoihin. - esim luottotiedot, vero-, ja terveystiedot,,, ja ne pitää asiakkaista kirjaa, on asiakastiedot.
-Typ toiminnassa tehdään ns. suunnitelmia, jotka myös kirjautuu talteen.
Ja riipuen virkailjan, virkailijoiden järkevyydestä/osaamattomuudesta yms. , niin tiedoissa voi olla mitä vain!!
En ole selvittänyt omia tietojani, kun kerran kysyin, niin eivät tulostaneet minulle otetta tiedoistani, niin olkoon. Ja ei sillä mitään merkitystä olekkaan.
Olin aiemmin te asiakas, ja töitä palkalla ei löytynyt. Karenssi oli ainoa saamani
toimenpide. Nyt Itse olen ollut typ asiakas jo noin 5 vuotta. On tehty monta täysin turhaa aktivointi suunnitelmaa. Korona aikaan sai olla rauhassa, mutta nyt 2021 syksyllä taas aktivoituivat. vaikka korona uhka ei ole ohi.
- Ei siellä typ toiminnassa tai te puolella ole keinoja työllistää, tai siirtää ihmistä eläkkeelle.
Ja nykyinen hallitus ei ole tehnyt lex-lindström tyylistä vanhojen armahdusta eläkkeelle!! HUOM!! Työttömyyttä halutaan ylläpitää.
Ja nyt on erittäin säälittävää ja huvittavaa, kun yli 60v. vielä saa uhkauskirjein
( karenssi uhka), kutsutaan uhkaillen typ toimistoon tekemään aktivointisuunnitelmaa!!
Todella surkeaa ja huvittavaa toimintaa se on, ja ilman keinoja mihinkään järkevään. se typ posetiivi pyörii. Siis ajanpeluuta, turhatoimintaa se on vain!!
Ikävä kyllä näin se menee käytännössä.
"Ja kyllä te, typ henkilöt pääsee tietoihin. - esim luottotiedot, vero-, ja terveystiedot,,, ja ne pitää asiakkaista kirjaa, on asiakastiedot."
Luottotietoihin ja verotietoihin pääsee kuka vaan, sillä kyseiset tiedot ovat maassamme julkisia.
Terveystietojen osalta on sosiaalityöntekijöillä pääsy vain terveydenhuollon tietojärjestelmiin tallennettuihin tietoihin. Kannattaa siis miettiä jo etukäteen, mitä terveyteen liittyviä tietoja itsestään kertoo.
Täällä 60v tiheeseen soittelevat,kuntoutukseen jankuttamista nyt karenssissa taas. Jos olusin nuorempi menisin pommirepun kanssa neuvotteluun.
Kannattaa mennä nyt, elämä kuitenkin reippaasti ehtoopuolella. Turhaan kärsiä viimeisiä vuosia typissä ja sen jälkeen minieläkkeellä pelleilyä. BOOM!
Kannattavampaa olisi mennä töihin.
Miten voi aliarvioida työttömiä, jotka eivät kykene hankkimaan edes banaanilaatikoita muuttolaatikoiksi tai jotka eivät osaa lähettää työhakemuksia sähköpostitse,
vietä elämää ihan omassa banaanilaatikossasi, älä turhaan keskustele, kun ei näytä olevan asiaa....
Alkaako kotiorjuus vuoden vaihteessa?
EVVK❗ 🤮
Nimityksen läskikapina arvellaan saaneen alkunsa joukkion elintarvikkeiden ryöstön jäljiltä löytyneestä suuresta määrästä siankylkisilavaa eli läskiä. Toinen mahdollinen selitys nimelle on se, että Moilanen luki kapinan manifestin läskilaatikon päällä seisten.
Mitä eroa on valelääkärillä ja vakuutusyhtiön lääkärillä? Valelääkäri on oikeasti nähnyt potilaan.
Voiko lääkäri arvioida potilaan tilanteen pelkkien kuvien tai tekstin avulla?
"Kuntouttava työtoiminta heikentää suomalaisten hyvinvointia ja terveyttä voimakkaammin kuin mikään muu yksittäinen tekijä."
Oliko kokoomus joka ihannoi gulagia.
kokomus ja rkp, keskusta on goldman sachs asiamies Suomessa.
vas vihreät ajaa sosialistisen internationaalin asiaa.
Persut toimii Venäjän eduksi, Anon VKK trollaa ja Hjalliksen NYT kiukuttelee. Piraattipuoluettako suosittelet?
syö miestä rotan lailla
Eniten masentava elämänmuutos kuntouttava työtoiminta.