Uusin Avensis malli on ruman näköinen. Minulla oli vuoden -99 avensis joka sentään oli paremman näköinen. Nyt kun vaihto tuli eteen olis Avensis muuten houkuttannut muilta osin, mutta tuo ulkonäkö on jotain jota en voi ymmärtää. Eikä tämä ole vain minun mielipiteeni vaan hyvin moni on kanssani samaa mieltä.
Avensis on rumentunnut!!
tyyliä arvostava
535879
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 53
Vanhimmat
..varsinkin, kun liikenteeseen on tullut tummia Avensiksia.
Tumma väri nääs hoikentaa ja vaalea tukevoittaa, kuten vaatetuksesta jotain ymmärtävät tietää.
Sitä mieltä minäkin olen, että jos ulkonäkö on auton ainut valintakriteeri, Avensis ei ole minun suosikkilistoillani kovinkaan kärjessä....
PS. Oli tossa erään firman pihalla Sedan-Aveni ja Uusi vaalea Farkku-Ave vierekkäin. Sanonpa, että Corollalta näytti Aveni uuden rinnalla. Liekö Avella käyvän niin kuin Camrylle, liian iso mikä liian iso Suomen markkinoille (ja minulle)
Vanhempi farkku-Avensis ja uusi farkku-Corolla tuntuvat tosiaan aika samankokoisilta. Paperilla ilmeisesti Avensis on hieman isompi.
Mielestäni uuden Avensis-mallin korin muotoilu on hyvin aerodynaamisen "silmiin pistävä" -eli hyvännäköinen!.
Edellinen Avensis-malli oli jo "vanhahtava"!!.
Samaa mieltä olen kanssasi, Avensis on ruma.
Jotenkin Avensis muistuttaa liikaa uutta Opel Vectraa ja Corolla Astraa, toivottavasti vain ulkonäöltään.
muuten parempia eivätkä ihan niin rumia kuin Tojot.
Minusta Astra Wagon oli parhaan näköinen ja Facelift-Corolla vasta kakkosena. Toisiaan ne eivät muistuta yhtään. Ostin siitä huolimatta Corollan. Ulkonäkö ei ollut tärkein kriteeri.
Siksi ostin uuden astra wagonin,ennen corolla wagon2004.
kaikista autoista tulee lopuksi ooppeli kun niillä aikansa ajaa
Edellinen auto oli opel astra. Se oli ehdottomasti paras ajettava mitä minä olen elämäni tähän saakka ajanut. Eli pitääpäs ootella että nykyiseen corollaan tulee tarpeeksi kilometrejä??
Eli eipä tuossa sananparressa taida olla mitään järkeä.
Oopelin vaihdoimme pois liiallisten pikkuvikojen vuoksi, mutta eipä tämä uusi corolla ole osoittautunut maineensa veroiseksi. Pikkuvikoja riittää, kuten corolla sivulta voi lukea lähes saman nimimerkin alta.
Merkkiä vaihdettiin jotta päästiin näistä pikkuvioista eroon, mutta eipä näin käynyt. Samanlailla vikoja riittä uudessa corollassakin kuin mitä -98 diesel astrassa. Tietysti viat ovat huomattavasti pienempiä corollassa, kuin astrassa, mutta astra oli ajettu 180 tkm, ja corollalla 10 tkm.
Joten ootellaanpa pari vuotta ja mietitäänpä uudelleen että vaihdetaanko merkkiä vai autoa
OLisin vaihtanut carinan aveen mutta kun oli niin ruma ostin sitten corollan.
ennen tätä uutta avensista minulle ei olisi tullut mieleenikään ostaa tojotaa,niin arkisen näköinen on vanha avensis.Tämän uuden ostin kun se on niin tyylikkään näköinen,että erottuu massasta ja tietenkin tojotan laatu oli kaikkein tärkein.
Joku hopea on ihan mitään sanomattoman näköinen, mutta jos auto on punainen tai sininen, niin se on todella upea. Voi olla että Avensis tulee pihaan vuoden tai parin kuluttua.
Olen tosin harkinnut myös Hyundain tai KIA:n hankintaa, sillä autot näyttävät ihan asiallisilta ja kyllä tuo viiden vuoden takuu on kova sana.
makuasia toi väri mutta mielestäni ave on parhaimman näköinen juuri tona hopeena(platinium),vaikka niitä liikenteessä on turhan paljon,punainen ja sininen ei mielestäni sovi lainkaan uuteen aveen,tekee autosta huomattavasti pienemmän näköisen...muutenkin toyotan värimallisto ei ole kovin kaksinen
Yritin sovittaa uutta avensista kaikkiin mahdollisiin väreihin ja todellakin tuo viinipunainen metalli hohto tai se sininen oli ainoa joka menettelee. Kaikilla tietysti oma makunsa. En valinnut Avensista enää, päädyin Mazda 6 johon sopii ihan mikä väri tahansa ja aina yhtä hyvän näköinen. Kutosessa on ajettavuuskin parempaa kun ei olla sorruttu noihin raakoihin sähkö ohjaustehostimiin. Autoja löytyy nykyään joka lähtöön. Sellaisiakin jossa on kestävyys ja laatu ok ja johon tyylikäs ulkonäkökin samaan pakettiin. Joten harkintaa kaikinpuolin peliin!!
makunsa kullakin, mutta miksi sitten ostit ,anteeksi, valitsit kutosen? Meinaan jos tyylikäs ulkonäkö on sinulle tarkeää?
Kuutonen on yksi tyylikkäimmistä nykyautoista. Tyylikäs auto on myös Accord 4-ovisena, Accordin farkku taas on ruma. Muita tyylikkäitä autoja ovat mm. useimmat Alfat, Audi A6 ja Vectra GTS.
Avensis ei ainakaan minulta saa tyylipisteitä kovinkaan paljon, koska siitä puuttuu linjakkuus, nuorekkuus ja urheilullisuus kokonaan, möhkö ei vaan minuun vetoa.
valitettavasti kuutonen vaan on 90-luvun tuote kaikessa karuudessaan, suunnittelu 90-luvun lopulta ja silloinkin pitkästi vanhaan 626:een pohjautuvaa. markkinoilla on saatavilla jo kohta 10 vuotta nuorempaa konstruktiotakin!
NIIN kuuluisassa ADAC-listoissa !!!
Niin, no Avensishan on vuoden nuorempaa konstruktiota kuin kuutonen. Kehitys lienee mennyt tuon vuoden aikana taaksepäin, kun kuutonen pesee Avensiksen mennen tullen luotettavuudessa, ajettavuudessa ja testimenestysten määrässä.
Ei ole nykyauto ei...
Miksi sitten Laatutuote Avensis on niin kaukana takana kaikissa testeissä? Onko kehityksessä poljettu 10 vuotta paikallaan? Ilmeisesti Avensiksen kohdalla näin on minkä jo muinaista Taunusta matkivat ajo-ominaisuudet ilmeisesti todistavat.
Avensiksen luokassa joka ikinen muu auto on parempi ajaa kuin Avensis.
Et ole tekniikasta ottannut selvää. Kutonen ei pohjaudu 626 tekniikkaan. Vaan on ihan uusi ratkaisu.
Tuulilasi lehdessä kutonen hakkasi avensiksen reippaasti. Joten vanhalla tekniikalla ei tuomoiseen yllä.
Taidat olla vain kateellinen tai tietämätön.
Avensiksen ohjaus on puuromainen ja epävakaa. Mutta kun on Toyotasta kyse ei toivoa paremasta näytä oleva tulossa. Polkee paikallaan jatkossakin. Merkkiä vaihtamalla pääsee osalliseksi tämän vuosituhannen hyvään ohjaus tekniikkaan.
Avensis on vanhaa osaamista.
Omituinen logiikka: Pitää siis ostaa niin vanhanaikainen auto, ettei siinä oo mitään hajoavaa? Helkama-Jääkäri -merkkinen fillari pärjäis vielä paremmin: ei olis sähkövikoja ollenkaan.
No näinhän ei todellisuudessa tietenkään ole.
Keski-euroopan listoilla ei edes ole mitään kuutosta, siellähän on vielä tuo onneton 626.
eikös kuutosen perusmallien moottorikin ole vielä 8-venttiilinen?
Kumma kun tämä 6:sen ilosanoma ei tavoita ostajia. Myyntihän on laskenut reippaasti enemmän kuin tämän Avensiksen, ellen ole aivan väärässä.
Mikäs tämä sitten on, jos ei Keski-Euroopan lista?
http://www.adac.de/Auto_Motorrad/pannen_und_maengel/pannenstatistik_2004/mittelklasse/default.asp?ComponentID=113328&SourcePageID=113507#0
Tutkaisepa vähän vaikka Mazda6:n teknisiä esitteitä, jotka löytyy Mazdan kotisivulta. Eli tee kotiläksyt ensin ja palataan sitten asiaan kuutosen venttiilien määrästä.
Avensikseen saa lisävarusteena veivin jolla voi käsin pyöräyttää edestä moottorin käyntiin. Tulee kuulemma vakiovarusteeksi seuraavissa uusissa Toyotissa. Eikös tämä ole jo aika vanhaa tekniikkaa kysyn minä!!?
Saksalaisetkin arvostavat enemmän Mazdaa kuin Toyotaa tämä on varma tieto. Tämän huomaa myös siittä että saksassa usein käyneenä ei Toyotia näy missään. Toyota maastureita näkyi muttei Corollaa eikä Avensista. Toyotassa täytyy olla jotain pahasti vikana kun ei lyö itsensä läpi ruotsissa eikä saksassa.
http://www.tuulilasi.fi/isokuva.html?kuva=/mediabank/images/206781.jpg&teksti=
Toyota meinaan:
http://www.tuulilasi.fi/isokuva.html?kuva=/mediabank/images/207997.jpg&teksti=
mulla oli joskus lada ja siinä oli veivi pitäs olla pakollinen kaikis sais saksalaisetkin käyntiin
Ei tyytyväisyydestä ollutkaan kyse vaan määrästä. Tajuatkos tämmöistä ollenkaan..?
"Saksalaisetkin arvostavat enemmän Mazdaa kuin Toyotaa". Tämän virheen korjasin.
joilla saa kätevästi vedeltyä kaasuttimen läppää ja peräkontin luukkua. moternia?
Toyota on jättänyt valmistuskustannusten alentamiseksi ja voiton maksimoimiseksi luotettavuutta lisäävät vaijerit pois. Itse pidän kyllä oikeana pitää tärkeissä paikoissa myös mekaaninen yhteys. Sähköinen painonappi keksittiin jo 1800-luvulla lennättimissä, joten se ei varsinaisesti ole huipputekniikkaa.
ei oo kuskin- ja pelkääjänpuolelle erikseen säädettävissä lämpötila. huono juttu.
kun se lämppäri sitten puhaltaa koko ajan vaan jaloille.
Uudessa avensiksessa on edessä katsottuna ihan hyvä ja kaunis keula. Takaa on myös hyvä näköinen. Sivut vain ovat suoria ilman hyvää profiilia. Jotenki halvan näköiset sivureunat. on kuin höylätty suoraksi. Anemisen näköinen jo nyt ja voi nyt jo sanoa että malliin kyllästytään aika pian.
Olen aina ihmetellyt Toyotien anemista muotoilua. Hyvä tekniikka, mutta ulkonäkö alkeelista.
Minä antaisin potkut Toyotan ulkonäöstä vastaaville suunittelijoille.
Miksei laatua tekevä suuryhtiö voi myös satsata ulkonäköön, siinä onkin Toyotalla sarkaa.
Olen eri mieltä. Kyllä Tojon muotoilu on pääsääntöisesti tyylikästä. Ainakin menevät kaupaksi. Ranskalaisen(4o7) ylimuotoilu ei kiinnosta. Alkuihastelun jälkeen se kuluu esteettisenä objektina nopeasti loppuun. Muoto on lyönyt funktionaalisuutta korville. Tojo mielletään esim. USA:ssa nykyisin todelliseksi laatuautoksi ja tojon muotokieli korostaa laatuaspektia (esim. Camry). Pikamuoti-ilmiöt ovat oikeastaan vastenmielisiä asioita. Ne sopivat mieleltään ala-ikäisille. Toivottavasti tojo säilyy aikuisten autona myös tulevaisuudessa.
Mä uskon että Toyotankin suosima möhkömuotoilu nimenomaan on pikamuoti-ilmiö. Eli Toyota on ottanut ihan tietoisen riskin.
Näille autoille saatetaan nauraa joskus tulevaisuudessa, tai sitten ei.
No ainakaan Avensis ei ole muotoilultaan väritön. Se poikkeaa kaikista muista selvästi.
Millainen pitäisi olla muotoilu perheautossa?
Pitäisikö kaikkien autojen olla kiilamaisen näköisiä vai onko urheiluautot erikseen?
Esmes paljon kouhuttu Mazda 6 on farkkuna huomattavasti mitäänsanomattomampi kuin Avensis.
Miellyttääkö Avensis sitten omaa silmää onkin jo eri asia kuin väritön muotokieli.
jos ei ole jo ruosteessa heh heh.
Samaa mieltä. Hyvin kuvastaa nyky tojoja käyttämäsi "möhkömuotoilu". Onpas todella upea pahkura keulassa jokaisessa uudessa tojossa. Johtuneeko siitä, että pelti on niin ohutta että täytyy saada joku jäykiste konepeltiin ulkonäönkin kustannuksella.
Mietippä autoja vaikkapa 0-20 vuoden ajalta. On muuten ajan saatossa mitat kasvaneet ja muodot pyöristyneet. Esim. jopa volvokin malttoi luopuo tuosta "ajattomasta" laatikkomuotoilustaan.
Aika aikaansa kutakin, mutta onhan se kyllä niin että toisten automallien muotoilu vanhenee nopeammin kuin toisten. Itse pidän uutta Avensista varsin onnistuneena vaikken sellaista itse omistakaan.
Sinähän olisitkin aika johtaja! Kaverit ovat onnistuneet hyvin työssään tehdä auto joka myy, ja eiku potkut kun ei johtajaa miellytä auton ulkonäkö!
Töyota on juuri alkanut satsata myös muotoiluun ja se näkyy myös myyntiluvuissa.
Toyotan teollisuusvakoojat ovat tehneet läpimurron. Löytään kymmenen vuotta vanhoja Audi kutosen luonnoksia mapillisen ja apinoineet niiden pohjalta katikatyyrin jonka nimi on Avensis.
Listat suojaisivat P-paikkanaarmuilta ja sivuprofiilikin hoikistuisi. Taas mennään "muotoilijoiden" komennossa kuten monen muunkin merkin kohdalla.
Nokan olisi voinut muotoilla paremminkin, on kyhmy Volvossakin, mutta se on leveämpi auto eikä siinä ota niin silmään.
Ei siis mitään uutta itärintamalta.
Mutta ilmeisesti varsin monet ovat toistakin mieltä. Näkyy noita liikenteessä olevan.
Muotoilusta en tykännyt erityisemmin itsekään, mutta hinta pompsahti suurimmaksi esteeksi. 1.6:ta en halunnut (enää toista, yksi riitti), ja karvalakkimallista seuraava olikin jo "melko kallis"