Kysymys joka on meitä nuoria askarruttanut, on se, että RY;n puhujat saavat antaa synnit anteeksi (tai joku meiltä, aikainen ihminen) tai pidättää ne?
Millä oikeudella tämä? Täällä Keskipohjanmaalla eräs ihminen teki itsemurhan, kun sai pidätyksen, vaikka Uskontotunnin sanoma on se, että Jeesus ristillä sovitti kaikkien synnit?
Sama on Jumalan Valtakunta? Eikö sitä johda Jumala? Tähän taas uskomme opetapa, että sen RY ja sitä johtaa ihminen?
Uskontotunnin ope kertoo sen olevan Jumala, joka tulee aikoinaan Valtakuntansa kanssa alas maan päälle.
Pohdimme tyttöjen kanssa, että meneekö seurakuntamme, Jeesuksen päälle, ja vielä Jumalankin?
Tuntuu pahalta. Saa nähdä kiinnostaako enää suvarit.
Kysymys SRK;n johdolle.
7
68
Vastaukset
- Anonyymi
No jopa Pellikka repäisi ?
- Anonyymi
Jäi nolosti kiinni trollaamisesta.
Anonyymi kirjoitti:
Jäi nolosti kiinni trollaamisesta.
En jäänyt mistään kiinni, mutta jäi kertomatta, että sian tekstin tietooni eräästä julkaisusta, joka piti panna mukaan.
Esiinnyn aina omalla merkilläni. Olisinhan voinut esiintyä anonyyminäkin.
Joten kysyn toisen kerran, eikö huolestusta.- Anonyymi
Ei kai se Pellikka mitään siellä Pohjanmaalla tee?
Oleko katkera?
Totuuttahan tuo on, mistä kirjoittaa. - Anonyymi
pinnasänky kirjoitti:
En jäänyt mistään kiinni, mutta jäi kertomatta, että sian tekstin tietooni eräästä julkaisusta, joka piti panna mukaan.
Esiinnyn aina omalla merkilläni. Olisinhan voinut esiintyä anonyyminäkin.
Joten kysyn toisen kerran, eikö huolestusta.Pyysitkö poistamaan "Roomulla taivaaseen" aloituksen?
- Anonyymi
Raamatun sana on niin kuin se tulkitaan itse Jumalan käsin valittujen toimesta.
Niiden yleensä yli keski-ikäisten, jopa seniori-ikäisten miesten toimesta. - Anonyymi
SRK:n jatkojohto vastaa:
Me olemme ainoassa oikeassa uskossa, koska tämä ainoa oikea usko on säilynyt Jeesuksen ajoilta saakka katkeamattomana ja kulkeutunut tänne pohjolan perukoille. Ja me olemme seurakunta ja seurakunta on erehtymätön.
Ei haittaa pienet tai isot epäkohdat tässä teoriassa. Esimerkiksi se, ettei jatkumoa voi mitenkään näyttää toteen, vaan se on takautuvasti näin seurakunnassa nähty. Mutta silti me tiedämme. Olevamme ainuita oiketa. Koska me itse niin toteamme. Ja me olemme erehtymättömät.
Äläkä nuori kerro muille, kun kerron sinulle: tämä ainua ja oikea käsite on luotu kilpailuhengessä. Tosin tästä hengestä ei hoitokokousten henkiopeissa huomattu puhua. Se on luotu siksi, että olisimme muita parempia ja jäsenmäärä pysyisi korkeana. Se on hyvä myyntikikka. Ymmärräthän. Ja varsinkin pois lähtemistä haaveilevat epäröivät. Tosin monet muutkin käyttävät samaa.
Ja vaikka oppi on muuttumaton, me täältä Oulusta hieman käpälöimme sitä aina välillä, parhaamme mukaan.
Muista kuitenkin ettette te nuoret vajoaisi epäilemisen syntiin. Niin monet ovat saaneet tulla hoidetuksi ulos joukostamme epäilysten vuoksi. Uskokaa kuten teille opetetaan, lapsen lailla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?465691Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa
Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki492955- 1832625
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t102291- 272053
mahdollista, että olet ollut iltavuorossa
Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k121992törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/151706- 1451305
- 131187
Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu2611133