Aloittelijalle apua..

Olen uusi linuxin käyttäjä. Käsittelen paljon kuvia ja nyt koneella on Gimp käsittelyohjelma.

Ensinnäkin. Aikaisemmin olen photohoppia käyttänyt. Sehän tallensi kuvat automaattisesti photoshop muotoon. No mites tän Gimpin kanssa? Kun itse pitää siihen se kirjottaa. Jotain vinkkiä..

Toisekseen. Yritän vaihtaa koneen taustakuvaa. Vaihtaa kyllä, mutta kun yritän laittaa jotain käsiteltyä kuvaa ei suostu vaihtaan. Missäköhän vika?

Olis mukava jos joku viitsis vähä jelppii..
4360
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Gimpillä voi tallentaa photoshop-muotoon kuvia. Kirjoittaa vain tiedostopäätteeksi ".psp".

Taustakuvista sen verran että missäköhän muodossa olet tallentanut näitä käsittelemiäsi kuvia ja yrittänyt sitten laittaa taustakuvaksi? Kokeile tallentaa taustakuvat joko PNG tai JPG -muodossa jolloin niiden asettaminen taustakuvaksi pitäisi onnistua millä tahansa window managerilla.

Äänestä
  • JPG-muodossa.. No enköhän mä vielä tässäkin jollain tapaa onnistu :/ Kiitos kuiteskin avusta.

    Äänestä

xcf on Gimpin oma tallennusmuoto. kannattaa käyttää sitä.
Onhan sulla Gimp 2.0? jos ei, niin hae se ensin, sillä siinä toimintalogiikkaa on järkevöitetty vrt vanhoihin (1.X) versioihin.
Gimpillä talletettaessa sun pitää tallennuksessa aina kirjoittaa itse (tai valita listalta) se pääte (jpg, xcf,tms...) siihen!
Gimp on LOISTAVA, kun siihen pääsee sisälle.
Alkuun tuntu moni asia (esim se, kun kuvan päällä se valikko tulee oikeella napilla) tyhmältä, ja ihmettelin, että miks tääkin ei oo, ku photarissa, mut nyt joskus alkaa tuntua toisinpäin => Gimpissä on mosi asia yllättäen jopa paremmin, ku photarissa :)

Äänestä
  • gimpistä on tehty gimpshop jossa lienee valikot muokattu enemmän photoshoppimaisemmin, muuten kuitenkin ehta aito gimppi.

    tarkotettu madaltamaan kynnystä photoshopin ja gimpin välillä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sassa kirjoitti:

Olen uusi linuxin käyttäjä. Käsittelen paljon kuvia ja nyt koneella on Gimp käsittelyohjelma.

Ensinnäkin. Aikaisemmin olen photohoppia käyttänyt. Sehän tallensi kuvat automaattisesti photoshop muotoon. No mites tän Gimpin kanssa? Kun itse pitää siihen se kirjottaa. Jotain vinkkiä..

Toisekseen. Yritän vaihtaa koneen taustakuvaa. Vaihtaa kyllä, mutta kun yritän laittaa jotain käsiteltyä kuvaa ei suostu vaihtaan. Missäköhän vika?

Olis mukava jos joku viitsis vähä jelppii..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu