Millä fysiikan osa-alueella työllistyy ja saa hyvää palkkaa?

Anonyymi

Olen siis abivuodella oleva lukiolainen. Tarkoitus olisi ensi vuonna hakea opiskelemaan jotakin fysiikan alaa yliopistoon, kun se nyt sattuu olemaan lempiaineeni. Eniten kiinnostaisi tähtitiede, mutta mitä olen lueskellut, niin ei astronomeille ole liikaa kysyntää Suomessa alan perustutkinto on tohtori --> päädyt tod. näk. tutkijaksi ja sitä kautta palkkakuoppaan. En halua sellaista.

Elikkäs tosiaan, otsikon mukaisesti, mitä fysiikan osa-aluetta kannattaisi opiskella, että takaisi itsellään hyvät tulot ja työpaikan? Meteorologiaa? Sähköalaa? Ydin-ja hiukkasfysiikkaa? Kiitos ja kumarrus etukäteen :)

6

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Diplomi-insinöörin unohdit luettelosta. Teknillistä fysiikkaa opiskelemaan.

      • Anonyymi

        Nuo mitä luettelin ovat vain esimerkkejä. Tietenkin on paljon muitakin fysiikan aloja. Olen katsellut paljonkin Aalto-yliopiston diplomi-insinöörikoulutuksia, mutta en vain tiedä mikä niistä olisi se kannattavin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nuo mitä luettelin ovat vain esimerkkejä. Tietenkin on paljon muitakin fysiikan aloja. Olen katsellut paljonkin Aalto-yliopiston diplomi-insinöörikoulutuksia, mutta en vain tiedä mikä niistä olisi se kannattavin.

        Kannattavin? Mitä se kannattavuus on?

        Voit tehdä mistä tahansa alasta itsellesi kannattavan, kun sinulla on palo ja innostus alaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kannattavin? Mitä se kannattavuus on?

        Voit tehdä mistä tahansa alasta itsellesi kannattavan, kun sinulla on palo ja innostus alaan.

        Kannattavin työllistymisen, palkan, uralla etenemisen tms. kannalta. Mutta on tuokin hyvä pointti, että mistä tahansa saa itsellensä kannattavan alan.


    • Anonyymi

      maailma teknistyy koko ajan ja aina tulee vastaan uusia ongelmia. Ilmastonmuutos, pandemiat, energian tuottamisen murros, merikuljetukset, jne. Itse jos olisin nyt valintatilanteessa lähtisin opiskelemaan materiaalintutkimusta. Siinä yhdistyy matematiikka, fysiikka ja insinöörityö. Vaihtoehdot teoreettinen tai kokeellinen. Itse en pystyisi asioita veivaamaan pelkästänsä teoreettisesti . Mieluummin hands on kokeellisesti tehden ja insinöörityylillä. Tärkeätä on päästä liikkumaan kentälle eikä vain tutkijankammiossa kyhjöttämään. Kyllä hyvän ja osaavan fyysikkoinsinöörin palkka on kohtuullisen kilpailukykyinen. Tärkeintä tietenkin opiskelun aikana on löytää itselle hyvä teollisuudenala eli industry ja erikoistua johonkin eli se oman markkinaraon ja nichen löytäminen. Mitä paremman expertise nichen osaa itsellensä rakentaa sitä vähemmän kilpailijoita ja palkka/palkkio/ansio on silloin erinomainen. Homman nimi on tietystikin erikoistuminen. tv. eläköitynyt DI. https://www.glassdoor.com/blog/guide/jobs-physics-majors/

    • Anonyymi

      Kannattaa tutustua sairaalafyysikkon oppimispolkuun, jos fysiikka kiinnostaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3874
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3425
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2811
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2478
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1879
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1829
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1766
    8. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      29
      1578
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      387
      1468
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1248
    Aihe