Vartijat ja typpioksidi

Anonyymi

Tiedän neljä tapausta, jossa vartijoita on määrätty havaitsemaan vaarallisten aineiden vuotoja työtehtävissä.

1) Avarnin piirivartijalle oli annettu ohjeet, että hänen pitää kulkea Valiolla typpioksidisäiliöiden keskellä paperinen henigtyssuojain ja silmäsuojaimet kasvoilla ja havaita kierroksella typpioksidivuotoja.

2) Toinen piirivartija oli kierroksellaan menossa tällaiseen halliin havaitsemaan vuotoja. Hän havahtui jo hallin oven avatessa, että kaikki ei ole kunnossa ja sulki oven hengitettyään hieman typpiokdisia. Mikään ei hallissa indikoinut siellä olevasta vaarasta.

3) Samanlainen tilanne sattui Securitaksen paikallisvartijalle ja Patrian esimiehelle. Onkohan ihan laillista käyttää vartijoita vuotojen havaitsemiseen ilman, että mitkään muut mittarit tai anturit ilmoittavat vaarasta? Ovathan vartijatkin ihmisiä. Luulin, että elämme tasa-arvoisessa yhteiskunnassa, jossa on ihmisoikeudet kaikilla? Kuulemma Patrian työntekijä oli altistunut vasta vartijan jälkeen kun meni halliin, jossa typpioksidisäiliöt ovat ja halusi varmistaa puhuuko vartija totta. Ei kovin terävä kaveri.

4) Koulutuksessa vuonna 2008 meille kerrottiin vartijasta, joka teki tällaisen havainnon vuodosta ja lähti sulkemaan vuotokohtia. Onnistui tässä, mutta joutui vammojen takia työkyvyttömyyseläkkeelle.

"Typpihappisäiliön kuumeneminen aiheutti vaaratilanteen Jämsän Hallissa – kaksi työntekijää altistui kaasulle"

https://yle.fi/uutiset/3-11957158

Pitääkö tällaisen altistumisen jälkeen käydä kuvauttamassa keuhkot? Olen kuullut, että ambulanssissa otettaisiin vain happisaturaatiot ja jos ne on OK niin jatkotoimenpiteitä ei tarvita?

4

271

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miinanpolkija

    • Anonyymi

      Vartijat maksavat vähemmän kuin kanarianlinnut, joita käytettiin ennen kaivoksissa kaasutaskujen havaitsemiseen?

    • Anonyymi

      Ei ole pakko mennä pitää vain ilmoittaa yh;lle. jos hälyjä palaa.

      • Anonyymi

        Koska olet vartija et osaa lukea. Aloituksessa luki, että hälytyksiä ei ole tapauksissa tullut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      239
      754
    2. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      655
    3. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      610
    4. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      538
    5. En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta

      Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.
      Ikävä
      45
      427
    6. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      30
      424
    7. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      38
      416
    8. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      27
      406
    9. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      37
      387
    10. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      41
      371
    Aihe