TM:
"TOYOTA on keksinyt rakentaa porrasperäisestä Corollasta Nürburgring-erikoismallin. Muutokset vakiomalliin ovat korin muotoilussa, minkä lisäksi autossa on uudet jouset.
uusi erikoismalli lienee kaikkien aikojen hitain, joka on saanut Nürburgring-merkit kylkiinsä."
https://tekniikanmaailma.fi/toyota-corolla-sedan-on-viimeinen-auto-josta-odottaisi-nurburgringin-erikoismallia-mutta-sellainen-on-nyt-esitelty/
"TOYOTA on keksinyt rakentaa porrasperäisestä Corollasta Nürburgring-erikoismallin. Muutokset vakiomalliin ovat korin muotoilussa, minkä lisäksi autossa on uudet jouset.
uusi erikoismalli lienee kaikkien aikojen hitain, joka on saanut Nürburgring-merkit kylkiinsä."
https://tekniikanmaailma.fi/toyota-corolla-sedan-on-viimeinen-auto-josta-odottaisi-nurburgringin-erikoismallia-mutta-sellainen-on-nyt-esitelty/
Vastaukset 17
Vanhimmat
Kyllä tojolla renkaat vinkuu mutkissa.
Toihan on vaarallinen tientukko radalla!
Keltainen vilkku katolle niin muut ajajat osaa varoa radalla muita hitaammin etenevää.
Käykö varotuskolmio?
Tässäkin toyota on aivan omaa luokkaansa.
Siinä on taas Toytotan tuotekehitys (=kopiointi)-osasto tuottanut parasta osaamistaan.
Kun eurooppalaiset tekevat nopeita Nurburgring-versioitaan niin tojonhan piti tieteysti kopioida sekin idea.
Lopputulos on kyllä melko säälitävä. Paska ei muutu kullaksi hieromalla. Olisi mielenkiintoista kuulla minkä ajan tuo kellottaa Ringillä......
Tämä on sitä samaa Toyotan "passiivista turvallisuutta" sekä radalla että liikenteessä: tukitaan tie niin että kukaan ei pääse ajamaan normaalivauhtia.
Noi aasialaiset kansat on ihan oma lukunsa, eivät kestä viinaakaan.
Jonkunhan se pitää pohjat tehdä. Toyota onnistunut siinä kyllä harvinaisen usein.
Myös neliveto surkeinta mitä markkinoilla on tarjota.
No jaa, Landcruiserin nelivetoa on kehuttu kymmeniä vuosia kun ajetaan hyvin haastavissa olosuhteissa.
Myös RAV4 plugarin neliveto on varsin toimiva. paljon parempi kuin Volvon plugarien vastaava tai Bemarin etuvetoisnelivetoisten plugarien nelivedot. Nuohan ovat ns. jokotai vetoja.
Mutta Toyota ei ole ikinä päässyt tälle tasolle.
https://youtu.be/V7aKkKOIvbQ
Monipuolinen toyota osaa tehdä huonoimman rata-auton ja on se monta testijumboakin valmistanut.
Mutta tyypillinen toyotan ostaja on geriatriapotilas jolle riittä kun autossa on hyvä lämmitys.
Kyllä Avensis lähtee kun mä vedän 7000 runtua joka vaihteella, nopeatkin autot jääneet monesti.
Ne nopeanpien autojen omistajat ei viitsi kisata liikenteen seassa, haluuvat pitää kortin.
Toyota nyt ei pärjää oikee noissa kisossa. Muut merkit on sekuntitolkulla nopeanpia 0-100 kiihdytyksissä.
Kyllä tuollakin tojon rimpulalla kuljettaja saa elämänsä säikähdyksen kun se syöksyy pöpelikköön.
Toyo tekee kaike laisia ennätyksiä. Nopea vain ruostumaan
Hieno on ja jos tulee maahamme tuota myydään sikana.