Miksi tuollaista taloudenpitoa pitäisi tukea? Törsäke lomailee 'Pattajalla' enemmin kuin maksaa vakuutusmaksuja.
Vai ei törsällä ole Media Mestarin mukaan edes vakuutusta
9
131
Vastaukset
- Anonyymi
Millaisesta jutusta on kysymys?
- Anonyymi
”Maanviljelijöillä on ainakin kahdenlaisia syitä olla vakuuttamatta satoja: vakuutusehdot ovat huonot ja kunnollisia korvauksia saa ani harvoin.
Rainingon mukaan monikaan viljelijä ei saanut valtiolta korvauksia silloin, kun katokorvauksia maksettiin. Tämä on voinut vaikuttaa siihen, että viljelijät eivät ole innostuneet vakuutusyhtiöiden tarjoamista satovahinkovakuutuksista.
Vakuutusyhtiöt nimittäin korvaavat ainoastaan äkillisten ja poikkeavien luonnonilmiöiden aiheuttamia satovahinkoja. Kuiva tai sateinen kesä ei vielä oikeuta saamaan korvauksia – ellei sitten kyse ole poikkeuksellisesta kuivuudesta tai rajuista rankkasateista.
OP Vakuutus ja LähiTapiola eivät lähteneet mitenkään riemuiten myymään satovahinkovakuutuksia, kun valtio lakkautti katokorvauksien maksamisen.”
https://www.is.fi/taloussanomat/yrittaja/art-2000005809395.html
” OP:n Pohjola lopettaa satovahinkojen vakuuttamisen – tappiollista toimintaa.”
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/talous/artikkeli-1.532421 - Anonyymi
Vakuutusyhtiö on "metsä jättien" ja pankkien lisäksi tukijussin suurimpia vihan kohteita. Pummitörsän vakuutena on Suomen veronmaksajat.
- Anonyymi
”Syksyn palkkaneuvotteluissa muhii kunnon myrskyn ainekset – UPM suututti jo ay-väen”
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000008232677.html
Voi, voi, taitaa ay väki mennä ohi vihaisuudessa.
- Anonyymi
Puun myyntitulot verotetaan pääomatulona 30 % 30 000 euroon saakka. Yli 30 000 euroa verotetaan 34 %.
Puukaupassa sovelletaan yleistä 24 prosentin verokantaa. Puun ostaja maksaa myyntihinnan lisäksi 24 prosentin arvonlisäveron.
Eli 10000€ puun myyntituloista verottaja saa 5400€ veroa.- Anonyymi
Juu. Ja pääomaverot menevät meidän yhteiskunnassa Helsinkiin.
- Anonyymi
Kunhan metsäjätit ottavat haltuun yksityiset sahat ja painavat puiden hinnan alas törsän harmiksi, muulla ei ole väliä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu. Ja pääomaverot menevät meidän yhteiskunnassa Helsinkiin.
Marginaalinen osa siitä mitä jää käteesi puukaupoista törsäke pummipaska.
- Anonyymi
Saattaapi olla huonoja kokemuksia vakuutusyhtiöistä, aina löytyy joku pienellä präntillä oleva rajaus vakuutusehdoissa joka poistaa vakuutusyhtiöltä korvausvelvollisuuden.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11586Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras991517Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva208978- 124849
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2797Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29770Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42751- 7734
- 61710