Vai ei törsällä ole Media Mestarin mukaan edes vakuutusta

Anonyymi

Miksi tuollaista taloudenpitoa pitäisi tukea? Törsäke lomailee 'Pattajalla' enemmin kuin maksaa vakuutusmaksuja.

9

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Millaisesta jutusta on kysymys?

    • Anonyymi

      ”Maanviljelijöillä on ainakin kahdenlaisia syitä olla vakuuttamatta satoja: vakuutusehdot ovat huonot ja kunnollisia korvauksia saa ani harvoin.

      Rainingon mukaan monikaan viljelijä ei saanut valtiolta korvauksia silloin, kun katokorvauksia maksettiin. Tämä on voinut vaikuttaa siihen, että viljelijät eivät ole innostuneet vakuutusyhtiöiden tarjoamista satovahinkovakuutuksista.

      Vakuutusyhtiöt nimittäin korvaavat ainoastaan äkillisten ja poikkeavien luonnonilmiöiden aiheuttamia satovahinkoja. Kuiva tai sateinen kesä ei vielä oikeuta saamaan korvauksia – ellei sitten kyse ole poikkeuksellisesta kuivuudesta tai rajuista rankkasateista.

      OP Vakuutus ja LähiTapiola eivät lähteneet mitenkään riemuiten myymään satovahinkovakuutuksia, kun valtio lakkautti katokorvauksien maksamisen.”
      https://www.is.fi/taloussanomat/yrittaja/art-2000005809395.html

      ” OP:n Pohjola lopettaa satovahinkojen vakuuttamisen – tappiollista toimintaa.”
      https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/talous/artikkeli-1.532421

    • Anonyymi

      Vakuutusyhtiö on "metsä jättien" ja pankkien lisäksi tukijussin suurimpia vihan kohteita. Pummitörsän vakuutena on Suomen veronmaksajat.

    • Anonyymi

      Puun myyntitulot verotetaan pääomatulona 30 % 30 000 euroon saakka. Yli 30 000 euroa verotetaan 34 %.
      Puukaupassa sovelletaan yleistä 24 prosentin verokantaa. Puun ostaja maksaa myyntihinnan lisäksi 24 prosentin arvonlisäveron.

      Eli 10000€ puun myyntituloista verottaja saa 5400€ veroa.

      • Anonyymi

        Juu. Ja pääomaverot menevät meidän yhteiskunnassa Helsinkiin.


      • Anonyymi

        Kunhan metsäjätit ottavat haltuun yksityiset sahat ja painavat puiden hinnan alas törsän harmiksi, muulla ei ole väliä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juu. Ja pääomaverot menevät meidän yhteiskunnassa Helsinkiin.

        Marginaalinen osa siitä mitä jää käteesi puukaupoista törsäke pummipaska.


    • Anonyymi

      Saattaapi olla huonoja kokemuksia vakuutusyhtiöistä, aina löytyy joku pienellä präntillä oleva rajaus vakuutusehdoissa joka poistaa vakuutusyhtiöltä korvausvelvollisuuden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      30
      5650
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      215
      4378
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      147
      3847
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      143
      3319
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      25
      3052
    6. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      36
      1938
    7. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      19
      1708
    8. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      58
      1682
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      25
      1425
    10. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      27
      1368
    Aihe