Hei,
Osaako kukaan sanoa mistä löytäisin purjeompelijan, joka suostuisi tekemään/ompelemaan minulle vanhasta purjeestani katoksen mökille pergolaan? Minulla olisi kaavana vanha kankainen pergolan katos. Löytyisikö tätä kautta sopivan hintainen ompelija?
t. Kirsi
Osaako kukaan sanoa mistä löytäisin purjeompelijan, joka suostuisi tekemään/ompelemaan minulle vanhasta purjeestani katoksen mökille pergolaan? Minulla olisi kaavana vanha kankainen pergolan katos. Löytyisikö tätä kautta sopivan hintainen ompelija?
t. Kirsi
Vastaukset 9
Vanhimmat
Varmaan kaikki kuomun tekijät, miksei purjeen tekijät.
Ja nyt on paras aika kysellä, niin saat ensi kesäksi katoksen valmiiksi talviajan työnä.
Juu, siksi olenkin nyt liikkeellä, että saisi ensi kevääksi uuden katoksen vanhan tilalle. Onko ehdottaa jotain ompelimoa Uudeltamaalta?
Missäpäin Suomea tämä tarve on?
Lohjalla asutaan.
Laatuteltta Klaukkala?
Rohkeasti vaan ottamaan yhteyttä purje ja kuomuneulomoihin. Hinta riippuu monesti kiireestä, sekä asiakkaan että yrityksen. Saat helposi säästettyä rahaa kun ratkot sen vanhan katoksen itse auki ja leikkaat itse purjeesta vastaavat palat. Ompelijalta kysyt ennen leikkaamista paljonko pitää jättää saumoja varten. Aikanaan oli itsellä vastaava projekti jossa itse leikkasin palat ja sanoin että ommelkaa kun ehditte. Neulomoilla on aina välillä hiljaisempia aikoja jolloin voivat tehdä näitä välitöitä hyvinkin edullisesti.
Laita 2 purjetta, siten saat purjeiden välisen solan toimimaan. Rullalaitteen avulla saa purjeen sisään, kun sitä ei tarvita. Tuulen yltyessä voi myös reivata.
Kyllä ainakin yksi höpöttäjä näyttää löytäneen tähänkin ketjuun.
Ei voi ainakaan aloitekyvyttömyydestä syyttää.
Kun tuota innostusta näyttää olevan, niin miksi ette perustaisi aika ajoin omaa keskustelua.
Me muut voisimme käydä sitten siellä hörähtelemässä teidän sukkeluuksillenne.