Mikä Diki-järkkäri?

Mikä dikikamera olisi nyt paras seuraavaan vaatimukseen:

-400-1000,- e
-Dikikamera, jossa vaihdettava objektiivi ja perinteisen järkkärin kiinitys objektiiville (tai lähes sama).
-... kertokaa, merkillä ei väliä.
2864
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

d70

olen tyytyväinen

Äänestä

...taitaa olla n.5 kpl:

Canon 300D
Canon 350D
Nikon D70
Pentax ist* Ds
Olympus E-300

Pentaxia suosivat mm. virittelijät, koska siihen sovitteensa puolesta on varmaankin eniten lasitavaraa liikkeellä (uudet vanhat).

Olympus, Pentax ja Canon 350D ovat erittäin pienikokoisia.

Olympukseen maahantuoja antaa sovitteen Zuikon vanhoille laseille ilmaiseksi täytettyä takuulappua vastaan.

Olympus on näistä ainoa, joka on uuden yleistyvän kuvastandardin, 3:4, mukainen.

Nikoniin taitavat käydä myös lähes kaikki Nikonin sovitteella olevat lasit (siis myös manuaalisellaiset)(?). Korjatkoon joku jos korjattavaa on.

Canon 300D on näistä edullisin.

Kaikki näistä ovat saaneet hyviä arvosteluja alan lehdistössä. Myös moitteita on tullut ja ehkä eniten Nikonille ja Canon 300D:lle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jussi kirjoitti:

Mikä dikikamera olisi nyt paras seuraavaan vaatimukseen:

-400-1000,- e
-Dikikamera, jossa vaihdettava objektiivi ja perinteisen järkkärin kiinitys objektiiville (tai lähes sama).
-... kertokaa, merkillä ei väliä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu