Yli 30-vuotiaana oikeustieteelliseen - kokemuksia?

Anonyymi

Moikka vaan kaikille. Tämä taitaa olla ensimmäinen Suomi24-kirjoitus jonka päätin kirjoittaa itseäni askarruttavasta asiasta eli mennään asiaan.

Mahtaisiko paikalla olla ihmisiä joilla on kokemusta oikeustieteellisessä aloittamisesta yli 30-vuotiaana? Millainen oli henkilökohtainen kokemuksesi hakuprosessista ja millainen on nykyinen elämäntilanteesi valmistuneena / koulussa?

Olen 31-vuotias mies pääkaupunkiseudulta ja tulen hyvin korkeakoulutetusta perheestä. Opiskeluun on aina perheessäni kannustettu muttei pakotettu. Omat valinnat on saanut tehdä itse kuten omasta mielestäni kuuluukin.

Omat kaksikymppiset menivät mitä erinäisimmissä kuvioissa ja töissä. Lukion jälkeen hankin itselleni ravintola-alan sekä toimittajan ja tiedottajan opistotason tutkinnon ja olen työskennellyt molemmilla sektoreilla muiden erinäisten töiden lisäksi.

Muutin ulkomaille noin 2 vuotta sitten ja työskentelen iGaming sektorilla. Elämä on mukavaa, mutta liian helppoa ja älyllisesti haasteetonta.

Rehellisesti sanottuna suurin syy omalle kouluttamattomuudelle on ollut matala itsetuntoni. Ironisinta on se että en ole kokenut riittäväni, vaikka olen huippuluokan Maraton-juoksija.

Ajatukset korkeakoulusta alkoivat tuossa noin vuosi sitten pyörimään päässäni josta ne pikkuhiljaa kasvoivat hyvin vakavasti otettaviksi. Minua on aina kiinnostanut yhteiskunnan toiminta. Lähipiirini sekä ystävät ovat vuosien varrella vinkanneet että saattaisin olla hyvä oikeustieteellisellä alalla. Itselläni on edellä mainittuun ollut aina intuitio, joka on tietenkin se tärkein tekijä.

Tiedän kuitenkin että itse hakuprosessi on hyvin vakavasti otettavan brutaali. Pääsykoemateriaalien (2021) lukemisen aloitin juuri jotta saan kosketuspinnan juridiseen kirjoitusilmaisuun. Ruosteet opiskelutekniikoissa on myös hyvin huomattavat, joita on hiottava paljon. Tämän lisäksi kilpailijoinani opiskelupaikoista on uunituoreet ylioppilaat, joiden opiskolutekniikka on terävänä tuoreessa muistissa. Sisään hakiessa olisin itse koepistejonossa koska todistukseni arvosanat eivät riitä suoravalintaan. Hakukohteeni olisi Rovaniemen yliopisto.

Kiitos jos jaksoit lukea loppuun ja kaikkea hyvää,
Anonyymi

3

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Loppuun unohtui maininta oleellisimmasta. Hyvä asia tilanteessani on se että minulla on paljon aikaa. Ainoa velvoite on työ, eikä perheen perustaminen ole intresseissä.

    • Anonyymi

      Huippuluokan maratonjuoksija ei ole mitään, se ei todellakaan riitä pitkälle. Siitä ei paljon makseta. Mutta huippujuristi olisi aivan eri asia.

      Oikeustieteellisessä on yli 30-vuotiaita runsaasti. Et juurikaan erotu muista. Jos teinimeininki nuorimpien kanssa ei enää kiinnosta, kehittyneempää seuraa löytyy hyvin.

      Pääsykokeeseen valmistautuminen ja osallistuminen on kaikille sama tuska. Tuskallisinta on ehkä tulosten odottaminen.

      Juristille on eduksi, että on jo pikkasen elämänkokemusta. Se tuo uskottavuutta ja parantaa suhteellisuudentajua. Näen sinussa todellista potentiaalia. Hakemaan vain ja onnea hankkeeseen!

      • Anonyymi

        Hei sinulle. Kiitos rohkaisusta. Tämänkaltaiset kommentit merkitsevät minulle hyvin paljon. Toivotan sinulle kaikkea parasta. Terveisin AP


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      266
      4654
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      133
      3019
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2847
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      23
      2590
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1791
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1644
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1511
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1400
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1282
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1169
    Aihe