Moikka vaan kaikille. Tämä taitaa olla ensimmäinen Suomi24-kirjoitus jonka päätin kirjoittaa itseäni askarruttavasta asiasta eli mennään asiaan.
Mahtaisiko paikalla olla ihmisiä joilla on kokemusta oikeustieteellisessä aloittamisesta yli 30-vuotiaana? Millainen oli henkilökohtainen kokemuksesi hakuprosessista ja millainen on nykyinen elämäntilanteesi valmistuneena / koulussa?
Olen 31-vuotias mies pääkaupunkiseudulta ja tulen hyvin korkeakoulutetusta perheestä. Opiskeluun on aina perheessäni kannustettu muttei pakotettu. Omat valinnat on saanut tehdä itse kuten omasta mielestäni kuuluukin.
Omat kaksikymppiset menivät mitä erinäisimmissä kuvioissa ja töissä. Lukion jälkeen hankin itselleni ravintola-alan sekä toimittajan ja tiedottajan opistotason tutkinnon ja olen työskennellyt molemmilla sektoreilla muiden erinäisten töiden lisäksi.
Muutin ulkomaille noin 2 vuotta sitten ja työskentelen iGaming sektorilla. Elämä on mukavaa, mutta liian helppoa ja älyllisesti haasteetonta.
Rehellisesti sanottuna suurin syy omalle kouluttamattomuudelle on ollut matala itsetuntoni. Ironisinta on se että en ole kokenut riittäväni, vaikka olen huippuluokan Maraton-juoksija.
Ajatukset korkeakoulusta alkoivat tuossa noin vuosi sitten pyörimään päässäni josta ne pikkuhiljaa kasvoivat hyvin vakavasti otettaviksi. Minua on aina kiinnostanut yhteiskunnan toiminta. Lähipiirini sekä ystävät ovat vuosien varrella vinkanneet että saattaisin olla hyvä oikeustieteellisellä alalla. Itselläni on edellä mainittuun ollut aina intuitio, joka on tietenkin se tärkein tekijä.
Tiedän kuitenkin että itse hakuprosessi on hyvin vakavasti otettavan brutaali. Pääsykoemateriaalien (2021) lukemisen aloitin juuri jotta saan kosketuspinnan juridiseen kirjoitusilmaisuun. Ruosteet opiskelutekniikoissa on myös hyvin huomattavat, joita on hiottava paljon. Tämän lisäksi kilpailijoinani opiskelupaikoista on uunituoreet ylioppilaat, joiden opiskolutekniikka on terävänä tuoreessa muistissa. Sisään hakiessa olisin itse koepistejonossa koska todistukseni arvosanat eivät riitä suoravalintaan. Hakukohteeni olisi Rovaniemen yliopisto.
Kiitos jos jaksoit lukea loppuun ja kaikkea hyvää,
Anonyymi
Yli 30-vuotiaana oikeustieteelliseen - kokemuksia?
3
163
Vastaukset 3
- Anonyymi
Loppuun unohtui maininta oleellisimmasta. Hyvä asia tilanteessani on se että minulla on paljon aikaa. Ainoa velvoite on työ, eikä perheen perustaminen ole intresseissä.
- Anonyymi
Huippuluokan maratonjuoksija ei ole mitään, se ei todellakaan riitä pitkälle. Siitä ei paljon makseta. Mutta huippujuristi olisi aivan eri asia.
Oikeustieteellisessä on yli 30-vuotiaita runsaasti. Et juurikaan erotu muista. Jos teinimeininki nuorimpien kanssa ei enää kiinnosta, kehittyneempää seuraa löytyy hyvin.
Pääsykokeeseen valmistautuminen ja osallistuminen on kaikille sama tuska. Tuskallisinta on ehkä tulosten odottaminen.
Juristille on eduksi, että on jo pikkasen elämänkokemusta. Se tuo uskottavuutta ja parantaa suhteellisuudentajua. Näen sinussa todellista potentiaalia. Hakemaan vain ja onnea hankkeeseen!- Anonyymi
Hei sinulle. Kiitos rohkaisusta. Tämänkaltaiset kommentit merkitsevät minulle hyvin paljon. Toivotan sinulle kaikkea parasta. Terveisin AP
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2141291- 89826
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va226800Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48732Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan54664Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä47661- 81601
- 24585
- 106570
- 39569
- 46560
Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko60549Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja294541Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27533Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan75531Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.45526Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U47514Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt33509Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64509Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.91473