Tilanne on tämä: Olen 15 - vuotias naiseksi syntynyt ja 160cm. Koko tilanteen aikana BMI:ni on pysynyt normaalin rajoissa.
Kummatkin vanhempani ovat minua pidempiä sekä arvioitu pituuteni oli 167cm. (Tiedän sen olevan arvio eikä aina luotettava ennuste.)
3 vuotta sitten mielentilani heikkeni huomattavasti siihen pisteeseen, että aloin ahmia ainoastaan kauraryynejä sekä maitoa <1l sekoitettuna kerran vuorokaudessa, jonka jälkeen oksensin siitä niin paljon kuin pystyin ja poljin kuntopyörällä pakonomaisesti tietyn määrän kilometrejä joka kasvoi tilanteen edetessä. Tilanteeni korjattiin tästä vuoden päästä osastohoidolla, jossa mahdollisesti kasvoin 2cm.
Olen päätynyt takaisin huonoon jamaan, mutten enää oksenna. Syön myös enemmän ruokia, mutta on silti mahdollisuus ravintoaineiden puutoksiin.
Kysymykseni on: Onko minulla mielestänne mitään toivoa saavuttaa nuo arvoidut 7cm jos syön monipuolisemmin, otan vitamiineja yms?
Pituuskasvu & ravitsemus T: 15v
Anonyymi
0
125
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1182435Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401552Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6441028- 106993
- 71962
- 98906
- 48875
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76710- 70706
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31696