Pituuskasvu & ravitsemus T: 15v

Anonyymi

Tilanne on tämä: Olen 15 - vuotias naiseksi syntynyt ja 160cm. Koko tilanteen aikana BMI:ni on pysynyt normaalin rajoissa.
Kummatkin vanhempani ovat minua pidempiä sekä arvioitu pituuteni oli 167cm. (Tiedän sen olevan arvio eikä aina luotettava ennuste.)
3 vuotta sitten mielentilani heikkeni huomattavasti siihen pisteeseen, että aloin ahmia ainoastaan kauraryynejä sekä maitoa <1l sekoitettuna kerran vuorokaudessa, jonka jälkeen oksensin siitä niin paljon kuin pystyin ja poljin kuntopyörällä pakonomaisesti tietyn määrän kilometrejä joka kasvoi tilanteen edetessä. Tilanteeni korjattiin tästä vuoden päästä osastohoidolla, jossa mahdollisesti kasvoin 2cm.
Olen päätynyt takaisin huonoon jamaan, mutten enää oksenna. Syön myös enemmän ruokia, mutta on silti mahdollisuus ravintoaineiden puutoksiin.
Kysymykseni on: Onko minulla mielestänne mitään toivoa saavuttaa nuo arvoidut 7cm jos syön monipuolisemmin, otan vitamiineja yms?

0

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Sannan kirja USA:n bestseller!

        "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
        Maailman menoa
        126
        11134
      2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

        Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
        Yrittäjyys
        156
        10324
      3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

        ...ei tykänny Sanna Marinista
        Maailman menoa
        26
        8030
      4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

        Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
        Maailman menoa
        187
        6537
      5. Metsäalan rikolliset

        Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
        Sotkamo
        50
        5622
      6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

        Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
        Ikävä
        73
        5071
      7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

        Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
        Maailman menoa
        147
        4384
      8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

        Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
        Maailman menoa
        25
        4236
      9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

        Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
        Maailman menoa
        70
        4067
      10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

        Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
        Maailman menoa
        133
        3614
      Aihe