Että samanikäinen näyttää vähintään 10v nuoremmalta,? Tai helposti enemmänkin.
Miten voi olla mahdollista
Anonyymi
36874
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Ihmiset vaan näyttää erilaiselta. Et sinä tiedä itsekään miltä näytät jonkun toisen silmissä.
Takuulla tiedän
Miten voi olla mahdollista että jotkut vaan spekuloi toisten elämää kokoajan?
Se on toisten elämäntapa
Hyvät geenit ja hyvät elämäntavat?
Riittävä lepo
Sellasta se on. Yksi näyttää ikäiseltään, toinen vanhemmalta ja kolmas nuoremmalta. Syy voi olla geeneissä ja elämäntavoissa, luultavasti molemmissa.
Pukeutuminenkin vaikuttaa paljon siihen miltä näyttää. Jotkut näyttää 10 vuotta vanhemmilta johtuen vaatetuksesta ja hiustyylistä.
Hyvät geenit ja elämä ei ole kolhinut liiemmin. Ehkä kevyehkö työ, raskas ruumiillinen työ kuluttaa nopeasti. Ei jaksa pitää huolta itsestään. Ei kai tuolla niin suurta merkitystä ole, milloin tahansa voi tapahtua jotain, joka sitten vanhentaa hetkessä, jokin sairaus tai muu. Kunhan sisäinen elämänhalu ja usko tulevaan säilyy, se kai ulkoista tärkeämpää.
Juurikin noin. Luonne ja käytöstavat ne tärkeimmät kumppanin valinnassakin.
Liian raskas fyysinen työ pitkine päivineen oikeasti kuluttaa. Harva jaksaa lisäksi vielä treenata. Toki joskus tein niin ja ajoin itseni loppuun. Nuorena jaksoi, mutta raja tuli vastaan. Burnout, lihominen ja paha uupumus. On todella haaste liikkua vapaa-ajalla, jos työ on äärimmäisen fyysistä. Nuo inssit yms.. Käskee vaan venytellä vaikka ite istuvat toimistossa yli puolet ajasta.. Eivät itse ole kokeilleet. Kyllä rupeais kolottaa paikat jo viikossa.
Itse jaksan kyllä käydä lenkillä ja salilla, mutta vähemmän kuin nuorena. Jos on 10-12 tuntia liikkeessä ja tekee raskasta työtä, niin huhhu. Pienet päikkärit joskus auttaa.
Siksipä harkitsen alan vaihtoa, vaikka moni sitä varmasti ihmettelisi. Tykkään paljon työstäni, mutta työ raksalla on todella epäterveellistä työtä. Onneksi palkka ja edut on kohtuullisia, vaan eipä niillä saa sitä kaikkea paskaa pois keuhkoista kropasta mitä menee vaikka suojia käyttääkin asianmukaisesti. Ne pölyt ja paskat joiden seassa rakennetaan (ja siivotaan) aiheuttaa syöpää ja vaikuttaa perimään. Pikku tietopläjäys teille. Osta kerrostaloasunto. Ja mieti kuinka monet sairastuu sen jälkeen myöhemmin 🤣 itse en ostais yhtäkään 😆 Ennemmin joku muu asumismuoto.
Sitä rakastuu kehen rakastuu. Se on aitoa, kun se vaan tapahtuu liikaa miettimättä. Siksikin kriteerit ja nykyajan deittimaailma vaatimuksineen saa niskavillat pystyyn. Ihmekös, kun on paljon yksinäisiä.
Onpahan helppoa sellaiselle joka haluaa olla yksin.
Lihavat ihmiset näyttävät ikäistään vanhemmilta.
Mielestäni juuri päinvastoin, koska laihoilta ihmisiltä puuttuu rasvasolut myös kasvoista. Laihat kasvot ovat usein uurteiset ja kaidat kun taas lihavan kasvot ovat täyteläiset ja sileät.
En tässä lihavuutta mitenkään puolustella tarkoita, terveyshaitat ovat kiistämättömät mutta kyllä pulleammat kasvot säilyvät nuorekkaampana.
Lihavan ei kannata enää laihduttaa vanhempana, koska iho jää vain ryppyisenä roikkumaan, eikä palaudu normaaliksi. Parempi olla hautaan asti lihava, kuin ryppyinen kurttuinen mummo.
Normaalipainosella ja "langanlaihalla" voi kyllä olla ero ihon suhteen, muttei lihavalla ja normaalipainoisella, jolla ei kyllä ryppyjä välttämättä ole. Yksilöllistä tämäkin.
Lihavat ihmiset ovat lupsakkaita, joten vaikuttavat siten nuoremmilta.
Kun olin lihava niin mua luultiin aina joku viis vuotta nuoremmaksi. Olihan se sinänsä hyvä. Ennemmin valitsen rypyt 🤣🥱
Onneks en oo vielä vanha. Ehtii laihduttaa hyvin 😂
Vuorotyö vanhentaa. Rasvainen iho ja ei ota paljon aurinkoa pitää ihon kunnossa. Tupakointi on myös turn off iholle.
Meinasin juuri sanoa tuota samaa. Rasvoittuva iho on pirullinen nuorena, mutta erinomainen vanhempana. Se säilyy pitkään nuorekkaana ja rypyttömänä.
Höpö höpö
Mulla paha akne nuorena
Nyt ryppyjä vaikka muille jakaa
Mun konstit on keksitty
Oon ihan tyytyväinen
Sisin on tärkein
Luonne
Vuorovaikutus
Kahdella ihmisellä keskenään aina erilainen
Joskus klikkaa positiivisesti
Akne ei varsinaisesti ole ihan sama asia. Aknea voi esiintyä muillakin ihotyypeillä, eikä rasvoittuvalla iholla taas välttämättä ikinä ole aknea.
Ja se viinan piru !
Jep, mulla on ollu rasvainen iho aina ja olen huomattavasti ikäistäni nuoremman näköinen, eikä ole tosiaan samalla tavalla ryppyjäkään
Geenit,hyvät elämäntavat....esim. tupakointi vanhentaa ihoa....mut geenit iso syy....
Kun juo punaviiniä pullollisen päivittäin, säilyy nuorekkaana. Myös naisia saa ihan eri tavalla kuin harmaantuneet raivoraittiit. Kaikenlainen ehdottomuus missä tahansa asioissa tekee ihmisistä onnettomia ja kyynisiä.
Joukkiopsykoosi. Silmien läikkyessä tokikin.
Nukkuminen nuorentaa.
"Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä."
Ja poistettu vastaus oli: "Näin on. :) "
Aloituksessa on mielenvikaisia viestejä tälläkin hetkellä ja normaali hyväntuulinen vastaus on siis sääntöjen vastainen. Ehtaa suomi24-sontaa koko suomi24.
Genetiikka jne. Lihavuus myös vanhentaa.
Annika Saarikkoa luulisi 10-15v vanhemmaksi eikä oo neljääkymppiä vielä.
Hyvää silmänympärysvoidetta kannattaa alkaa laittamaan viimeistään 40v tai millon nyt ensimmäiset ikääntymisen merkit alkaa näkyä!
Niin ja UV suoja iholle aurinkoisella säällä sekä aurinkolasit.
Jo teininä… Mutta viimeistään 25 vuotiaana
Ja pilvisellä säällä, sekä sadesäällä ja talvella. Aurinkorasvaa pitäisi käyttää joka päivä (tosin en itsekkäänä jaksa IHAN joka päivä)
Testissä menestyneessä nivea päivävoiteessa on UV-suoja valmiina, niin ei tartte aurinkorasvaa!