Kiertelin Savonlinnan toria tänäkin kesänä useaan otteeseen.
Onhan se sympaattinen pieni tori, upealla miljööllä - moneen kertaan tuli napattua tuoretta pottua ym jokapäiväistä apetta mukaan.
Mietin näitä käsityöläisten kojuja, niitähän siellä näyttää olevan suurin osa.
Ostaako Savonlinnalaiset noita torilta, vai onko niin että turistit ostelevat näitä useinkin kalliita käsitöitä?
En toki väheksy käsityötä - päinvastoin, hinnat vain tuppaavat olevan melkoisia.
Itsekkin katselin tyynyliinoja, mutta lappu kyljessä 45e. On kyllä arvokas.
Korujen myyjiä oli 3 telttaa käydessäni viimeksi -poutapäivä, lauantai, eikä ihmisiä koko torilla kuin kourallinen.
Onko Savonlinnan torilla kävijöitä - ja mitä sieltä ostat?
Onhan se sympaattinen pieni tori, upealla miljööllä - moneen kertaan tuli napattua tuoretta pottua ym jokapäiväistä apetta mukaan.
Mietin näitä käsityöläisten kojuja, niitähän siellä näyttää olevan suurin osa.
Ostaako Savonlinnalaiset noita torilta, vai onko niin että turistit ostelevat näitä useinkin kalliita käsitöitä?
En toki väheksy käsityötä - päinvastoin, hinnat vain tuppaavat olevan melkoisia.
Itsekkin katselin tyynyliinoja, mutta lappu kyljessä 45e. On kyllä arvokas.
Korujen myyjiä oli 3 telttaa käydessäni viimeksi -poutapäivä, lauantai, eikä ihmisiä koko torilla kuin kourallinen.
Onko Savonlinnan torilla kävijöitä - ja mitä sieltä ostat?
Vastaukset 71
Vanhimmat
No ihan sama lainalaisuus matkailukaupungissa kuin muuallakin mm. ulkomailla. Turistit ne kojut pystyssä pitävät, ei suinkaan paikkakuntalaiset.
En käy siellä enkä osta mitään.
En käy torilla muuten kuin kevät- ja syysmarkkinoilla. Silloin ostan viipurinrinkelin.
Ostaisin enemmän kalaa, lihaa, kasviksia, hedelmiä, leipomotuotteita.... jos niitä olisi tarjolla.
Ei lyö leiville tulla yhdelle ihmiselle myymään.
Kun ent kansanedustajan likat palveli entisessä "Husson huussissa" horjuin joka viikonloppu Seurahuoneesta nauttimaan mainioita ruis/lohi leipiä aamutunneilla!
OPn "Koirankusetustolpan" (just se, jossa 4 kelloa näyttää väärää aikaa) penkki oli hyvä paikka istua.
Muuta en ole ostanut torilta.
Mutruileva, sormia polttava, sormustimen kokoinen pahvimuki kahvi maksaa yli paketin hinnan!
Muikkuja ostaisin Muikkikojusta jos myisivät muusilla. Eivät myy! Joten en osta.
Mie käyn ässässä, ku sieltä saa poonuksia. Tankkaan apsilla, saan alea 5 senttiä / litra.. Oon vaan huomannunna, että hinta on järkiään sen 5 senttiä alliimpi kuin vaikka tb:llä tai st 1:llä. Pitäisköhän leikata koko assäkortti, vai mitä en nyt vuan ymmärrä?
En osta torilta, enkä markkinoilta yhtään mitään. Kaupat on sitä varten.
Ei tule käytyä torilla ollenkaan.
Arvostan kyllä tätä ympärivuotisesti myyvää kasviskauppiasta, mutta muuten tori on kaikkea muuta kuin mitä arvostan.
Aloin boikotoida toria kun sinne tuli se hankeväen valokyltti.
Kiitos paljon kommenteistanne tähän asti.
Itse ne juurekset käyn sieltä nappaamassa jos ohi ajan.
Olen kaivannut sinne kunnon kalamyyntiä, muikkua, haukea, lahnaa, tuoretta -mutta voi olla, että sellainen siellä on, en ole osunut silloin paikalle.
Eikö näistä käsityöläisten kojuista Savonlinnalaiset tosiaan osta? Eli kuihtuuko koko tori sitten nyt, kun ei ole turistiaika?
Pienenä muistan, kun kävimme torilla kerran kesässä -ja se oli ihan jättikivaa. Silloinen "elämysmatka" -kohokohta kesään päästä Savonlinnan torille.
Mutta silloin siellä oli ihmisiä niin, että eteen ei nähnyt.
Sanotaan näin, mitä siellä torilla on sellaista tavaraa, mitä arjessa tarvitsee ja mistä on valmis maksamaan torihinnan.
Siis jos unohdetaan se, että se ihquu ja feng shui on enemmän kohdallaan.
Kyllä tähän saakka Prismasta on löytynyt kaikki tarpeellinen sisältä lämpimästä.
Niinpä, ennen vanhaan tori oli "elämys", mutta arkena siihen ei juuri ole tarvetta pistäytyä.
Prismasta käyn hedelmät ja vihannekset, sekä kaiken muunkin. Ei tule paljon torilla käytyä.
Niinpä, kiitokset asiallisista vastauksistanne.
Sääli ja harmi, etteivät jälkipolvemme koe samaa "ilo elämystä" päästessään Savonlinnan torille - kuin me aikanaan.
Savonlinna on sikäli sääli, kun tuntuu kuihtuva pois.
Kyllä se hintataso on melkein syypää siihen. Torilla mitä lie kahvikuppi maksanut nyt kesällä? En käynyt.
Minultakin jäi tappelupukarin muikut syömättä! Seurahuoneella kävin monesti syömässä.
Se on muuten ihme homma, että miksi torilla he hinnat ovat pilvissä.
Toripaikka ei kuitenkaan ihan maltaita Savonlinnassakaan maksa. Se on usein niin, että käsityöläiset velottavat tehtyjen työtuntien mukaan - ja jokainen meistä tietää, että käsityö vie aikaa ja hintaa kertyy. En missään nimessä väheksy käsityöläisiä, arvostan suuresti kädentaitoja.
Mutta esimerkkinä villasukat uutena käsityöläisen tekemänä paikallisen kirpparin myyntitiskillä 10e ja torilla 25e.
Itä-Savo lehdessä oli tänään kirjoitus torilla kävijöistä.
https://www.ita-savo.fi/paikalliset/4360166
Maksumuurin takia en pääse lukemaan artikkelia loppuun, mutta parhaat päivät näemmä perjantaina ja lauantaina - ja mikäli artikkeliin on luottamista, niin marjat ja vihannekset käyvät kauppansa. Hyvä niin, ei tori kuole.
No, tässähän tämä tuli aika kiteytetysti.
Lainattuna sanomista: Vastauksissa ilmeni myös syitä, miksi torilla ei käydä. Niitä olivat pysäköintipaikkojen vähyys, hintataso, valikoima ja tarjonta, toriympäristön ankeus.
Onkkoon ne monotanssit jotta jokkaene suap tanssahella mielesä mukkaa iteksseen:D:D:D Reekankielessähä se monos tarkottaa yhtä:D:D:D Tässäe muuten huommootta meekäpoejjan luajan kieltaejjon:D:D
Kesäasukkaana käyn usein ostamassa marjoja torilta, sekä muutaman kerran Ovaskan muikkuja syömässä, joka on kiva ja viihtyisä paikka.
Tuoretuotteet ovat mielestäni Savonlinnan torilla hyperkalliita ja hintaansa nähden huonolaatuisia. Myös kahviloiden kahvit kamalaa tärpättiä ja hinta suhteettoman korkea. Siksi vain joskus kesällä kävelen torin lävitse, mutten osta enää nykyään mitään.
Tulkaa Mikkeliin, niin pääsette oikealle torille, eikä tarvitse kitistä.
Kannattaa saman tien mennä Kuopioon. Siellä on oikea tori, jonka keskellä on mualiman napa!
Savonlinnan torille on kuulemma tulossa muumeja talvella. Vltun kiva uutinen kyllä kylässä joka on mummoikäisten punikkien suosiossa.
Josko samalla rahalla saisi edes ne osuuspankin kivitolpassa olevat kellot näyttämään samaa aikaa ettei hävettäisi niin helvetlsti?
Savonlinnahan on jo terminaalivaiheessa. Kohta kerätään asfaltit pois teiltä mitkä vie Savonlinnaan.
Se kivikasa, mikä on siellä joku nähtävyys, jauhetaan sepeliksi ja se myydään etelän kasvukeskuksiin täytemaaksi.
Rantasalmen korpeen rakennetaan reservaatti mihin hölmöt savonlinnalaiset viedään.
Missä Savonlinnassa on tori? Onko se siellä Prisman pihassa, kun yhtenä kesänä ajettiin siitä ohi niin näytti olevan paljon toritelttoja?
En tiedä kyllä sen miljöön upeudesta, koska parkkipaikkahan se on.
Keskustassa se on, mutta eipä sitä oikein huomaa, kun ei siellä ketään liiku. Hiljaista on.
Tori on siinä kohtaa keskustassa missä on sellainen aukealla alueella oleva kivitolppa jossa on neljä kelloa joista yksikään ei ole ajassa. Tolppa supistaa torimyyntialuetta vain yli kymmenen torimyyntipaikan verran. Tolpan vieressä on sellainen ruma valokyltti joka supistaa torimyynnille varattua aluetta neljän myyntipaikan verran ja estää kulkua laitureille.
Eli pilalle suunniteltu.
Ei torissa ei ole sinänsä mitään vikaa, mutta osuuspankki ja savonlinnan keskustaa "kehittävä" pieni sisärinki ajattelee, että on nerokas idea supistaa torin käyttötarkoitusta täyttämällä sitä kivitolpilla ja valokylteillä. Idea on yhtä tyhmä kuin jos laittaisi hiihtoladulle betonista valettuja aitajuoksuesteitä.
Nyt savonlinnan torille kaavaillaan muumeja. Mitä pienistä että muumit ei liity savonlinnan kulttuuriin millään tavalla.
Idea on haettu Leppävirralta, kun saivat hyvän vetonaulan muumeista, mutta ei toimi täällä.
Saåm kun matkivat Sulkavan kuumienkivien tontteja suutarniemeen ja lopputulos on melko hyvin jo selvillä
Toimiikos se idea hyvin, että rahoituslaitos pystytti torille kiinalaisesta kivestä tehdyn torimyyntiesteen?
Vain vajaaälyisten päättäjien kylässä toria supistetaan laittamalla sinne kivitolppa ja valomainoksia jotka pienentää torimyyntiin tarkoitettua tilaa. Täytyy ihmetellä kuka näitä käveleviä elimiä sinne äänestää.
Savonlinnassa huuruillaan muumipsykoosissa aika monessa asiassa.
Kaupungin ent. rakennuspäällikkö istui paikallisen osuuspankin hallituksessa.
Eipä siinä sen kummempaa.
Eli onko keskusta siinä Citymarketin kohdalla, ja tori jossakin siinä lähellä?
Citymarketin ympäristö on ihan kuollutta, ankeeta tyhjyyttä. Kyllä hän varmaan keskustan osaat päätellä kun ajelet sen läpi.
Ollaan nyt ihan rehellisiä.
Ankeutta ja tyhjyyttä on koko kylä täynä tähän aikaan vuodesta.
Kyllä Savonlinnasta pitäisi tehdä osa-aikainen kaupunki.
Silloin kun on turistit ja mökkiläiset niin on vilkkaampaa, muuten aivan kuollutta.
Kaupunki nimitys vain juhannuksesta elokuun puoleen väliin. Muuten olkoon kyläpahanen.
Seistemänkymmentäluvulla tilanne oli aivan toinen, mutta väki on kadonnut, ja viimeinen saa 100 vuoden päästä sammuttaa valot ja kellot jotka eivät koskaan käyneet oikeassa ajassa.
Katohhan niät! Tulpas siinä oekkee peri-itäsavolaene mielpie:D:D Ne torikellot näätästtää mieltä kaevelovan kovasti:D Tuoho voes vielä lisätä jotta kohtahan seon sekkii Kaappalinnan hökötys meleko hyvä matkkaelukohe jota voep tulla ihmettelemmää etemppeekkii:D Vähä ku vielä rapisttuu ni siinon aeto kaheksankymmentäluvun juppitallouvven monumentti:D:D:D
Olisiko se aika jonkin Savonlinna tori hankkeen ihan ja siihen investointitukea ja projektianomukset ja mitä liekkään näitä hulivili rahoituksia onkaan olemassa.
Hankkeesta voisi tulla toripäälikkö joka antaa kerran kuukaudessa itä-savolle lausunnon ja haastattelun kävijämääristä . Ei tietenkään totuuden mukainen vaan tuhatkertaisesti paisuteltu. tietysti toripäällikölle pitäisi maksaa jotain 10 000€/kk koska on päällikkö ja tämä pitää tuottaa jostain muualta ei missään nimessä Savonlinnasta ja sen pitää olla yrittäjä myönteinen eli siis k-kirjaimella alkavan puolueen jäsen enkä tarkoita keskustaa ( tai muuten olla hyvävelijärjestön kirjoilla )
Hankkeeseen lisäksi sen 20 tyhjäntoimittajaa 3500€/kk palkalla estämään syrjäytymistä nuorten hyvinvointia ja asukkaitten viihtyvyyttä.
Tämä aiheuttaa siis tarpeen investoinneille eli näille hanke tyypeille pitää investoida torille kopit jossa voivat torkuksia päivät läpeensä mitään tekemättä ja jostain kalliillahan nekin on tänne tuotettava ja samaisen k-kirjainpuolueen henkilö voikin omastaan tai tuttunsa yrityksen avulla tuottaa koppeja sen 7 kipaletta 75 000 kappalehintaan ja loput miljoonasta voikin sitten laittaa ylläpito ja pystytys kustannuksiin.
Tämä kaikki aiheuttaa että toria pitää laajentaa ja torin vieressä olevat parkkipaikat ottaa pelkästään tori käyttöön ja parkkipaikat joudutaan louhimaan maan alle ja Saimaan alle luolaan ja se onkin halpaa mutta ei sillä väliä kaupunki voi sen maksaa ihan hyvin kunhan tori toimii kunnolla ja pari poliitikon alkua pääsee itä-savon sivuille näyttämään pöhöttynyttä naamaansa.
Eikä silläkään mitään väliä kun torista tehty sitten sellainen ettei sinne voi enää mennä kauppiaat tai ihmiset ostoksille tai aikaansa viettämään ja toripaikka maksut on 50 kertaistuneet ja nostaneet torihinnat pilviin ettei sieltä enää kukaan mitään voi ostaa.
Pääasia että kourallisella hanke ja projekti tyyppejä on työtä ja rahaa ja pätemistä vähäksi aikaa.
Voi siellä sitten Pyhän Olavin päivän iltana joku tanssi performanssi ja ukulelen soittaja Saimaa ilmiöstä käydä pokkaamassa esiintymispalkkionsa sen 50 000 näppiin.
Kulttuuri maisema ja kulttuuri on vain niin kallista, ettei sitä maallikko voi vaan tajuta.
Lyhyemmin sanottuna (vain oma mielipide):
Torilla asiointi on tehty mahdottomaksi. Liikenne seisoo kesällä torin kulmalta cittarille, ei sinne sekaan paikkakuntalainenmene jonottelemaan. Ja jos menisikin, niin parkkipaikkaa ei löydä läheltäkään toria.
Eikä torilla ole enää kalakojujakaan toiminnassa. Tuoretta kalaa torilta tuli ennen haettua, ei onnistu sekään enää kuin satunnaisesti. Oliko se joku ainoa määrätty päivä / viikko, kun sieltä kalakauppias löytyi... Kun ei muista päivää, niin turha mennä ihmettelemään.
Onneksi nykyään on ohari.
Onni on myös onnettomuus. Rinnakkaisväylä on iso syyllinen keskustan tyhjenemiseen, toinen on keskustan järjettömät liikenneratkaisut.
Käykää googlemapsin kamera-auton kyydissä ja ajakaa pitkin Tulliportin- ja Olavinkatua, näette mitä on tapahtunut. Kuvamateriaali on n. 10 vuoden takaa. Sln näyttää vielä elinvoimaiselta kaupungilta...
Keskustan tyhjänä olemiseen on vaikuttanut myös kohtuuttomat Vuokrahinnat Olavinkadun liikehuoneistojen osalta.
Ostovoima täällä on pieni suurimman osan vuodesta ja tuotto jää pieneksi tai jopa miinukselle helposti
Just niin!
Kuten "Miljoonatalon" ahneet rikkaat omistajat jotka maksattavat vastikkeet liikkeiden omistajilla (itse maksvat 0 Euroa). Niistä useimmat pieni yrityksiä. Ei ihme että yrittäjät vaihtuu tiheään.
Esimerkki; https://www.etuovi.com/kohde/1310940?haku=M1759465477
Uskomaton kommentti, mahdat olla oikea wanhan ajan kommunisti.
Jos lähes 100 v vanha 154 m2 huoneisto maksaa SAVONLINNASSA 355 000 €, niin asumiskulujen on syytäkin olla edulliset. Ahneet rikkaat omistajat, huoh..
Mahtaa muuten olla Savonlinnan ainoa kerrostalo, jonka liikehuoneitot tuottavat taloyhtiölle niin hyvin, ettei huoneistojen omistajilta tarvitse periä vastiketta.
Toki kymmenet tyhjinä seisovat liiehuoneistot minuakin ihmetyttävät. Kuvittelisin, että olisi kannattavampaa vuokrata niitä vaikka lähes vastikeen hinnalla, kuin pitää tyhjillään.
Odotellaanko Savonlinnan keskustaan uutta kukoistuskautta, vai mistä ihmeestä on kyse?
Ja+jotta+nämä+kulttuuririennot+voidaan+ylläpitää,+niin+veroprosentti+täytyy+nostaa+vuoden+alusta+50%+henkilöverotuksessa,+ja+yritysvero+80%+niin+yrittäjät+tulevat+kilvan++auttamaan+kyläpahaista+ympäri+maan.
Viimeisen+ei+tarvitse+edes+sammuttaa+valoja,+sähköyhtiö+tekee+sen+kunnan+puolesta+maksamattomien+sähkölaskujen+vuoksi.
Ja+täytyy+hallintoa+muista+vahvistaa+nousukauden+varalta.
Tarvitaan+apulaiskaupunginjohtaja,+apulaisapulaiskaupunginjohtaja,+näille+kummallekkin+omat+varajohtajat,+vähintään+5+talousjohtajaa,+20-30+kunnossapitopäällikköä,+50-100+infrasuunnittelijaa,+näistä+20-30+torin+käytön+suunnitteluun.
Ei teidän "tori" ansaitse tori- nimeä näin turistin silmin.
Pieni epämääräinen pläntti mihin ei kukaan pääse, koska parkkipaikkoja ei ole, mutta eipä siellä ole kyllä myyjiäkään, lukuunottamatta näitä ulkkarirättikauppiaita.
Etkö sinä muka turistina käynyt ottamassa itsestäsi selfietä savonlinna valokyltin luona? Höh. Kehityspäällikkö kertoi lehdessä että sen tarkoitus on houkutella turisteja savonlinnaan.
Siinäpä vasta vetonaulua. Oikea älyn voitto.
Mikä tämä Savonlinna valokyltti juttu on? Missä sellainen on?
Se on viety pois sieltä torilta. Ei ilmeisesti ollutkaan niin hyvä vetonaula.
Jos se vietiin sen takia pois että saatiin tilaa kevään Mestis-mestaruus juhlille.
No joko se tori on löytynyt?
Tori on löytynyt, mutta ei hirveästi markkinahuumaa kyllä ollut kesällä, liekkö jo nyt sulkeutunut pysyvästi.
Mitenkä siitä saataisiin taas sellainen tori kuin ennen vanhaan? Mikähän siinä oli silloin ennen kun se oli ihan "must", että se oli sitä "markkina huumaa"?
Onko se ihmisten puute, erilaiset myyjät, kansan vähyys, ohitustie, paikka- vai mikä?
Ihmisten puute on suurin syy.
ihmiset puuttuu, koska ei 70-luvulla ja sen jälkeen syntyneistä ole torilta ostajiksi.
Kyllä markkinavoimat olisi palveluja tarjoamassa, jos se olisi kannattavaa.
Nykyään saa cittarista ja prismasta kaiken tarpeellinen ja loput netistä.
Ja+Liiteristä,+joka+on+90+%+meidän+kauppa+elintarvikkeiden+osalta.
Muut+90+%+netistä+ja+loput+motonetistä.+
Vaatteet+ja+kengät+sentään+vielä+kivijalkakaupasta,+kun+en+jaksa+palautella...
Prismasta+ikinä+ei+mitään,+jos+vaan+muualta+löytyy.+Maan+kallein+kauppa+"asiakasomistaja"-huijauksineen.
Tuo on kyllä vale ! Et usko itsekkään ! Cittari on kallein, onhan tään todistanut jo tuhannet ihmiset.
Kyllä minä käyn Prismassa, enkä missään muussa. Enkä ostele netistä enkä mikä lie cittari sekä tää mikä v liiteri.....!!
Mainitsin cittarin ja prisman sen takia, ku ne on kaksi suurinta ja tunnetuinta kauppaa Savonlinnassa.
Sori siitä, että jätin kaikki muut Savonlinnan kaupat mainitsematta.
Ihan pakko kysyä, että mikä on "liiteri" Savonlinnassa - varmasti jokin paikallinen nimitys, mutta ei minulle tuttu .
Milloinkohan kuulinkaan eka kerran Lidliä sanottavan Liiteriksi - ehkä 15 v sitten. Se on yleinen korvaava nimi väkisin väännetylle Liidelille:) Ai niin, ollaan Savonlinnassa. Sorry.
Me ostetaan Lidlistä mitä ostetaan, te mikkeliläiset voitte ostaa liiteristä.
Savonlinnan toria onkin näköjään täytetty havuilla ja jollakin muovipalloilla että sinne mahtuu vielä vähemmän myyjiä ja asiakkaita. Nerokasta.
Ilmeisesti joku oli löytänyt torin, niin piilotettiin se nyt havujen ja pallojen alle. Todella nerokasta.
Tuleeko torille kalanmyyjää ensiviikolla. Tarvitsisi ostaa perinteinen joululohi.
Taitaa saada jokaisesta ruokakaupasta niitä edullisemmin.
Tori myytiin Viipuriin, niin saatiin 50 000 euroa SaPKolle.
Kaupungin hallitus on päättänyt lomauttaa olemattoman Savonlinnan torin pulut juhannukseen asti säästösyistä.
Säästöillä rakennetaan lisärakennus sairaalalle, johon tulee tarpeeseen tuleva aivovammakeskus
Kyllä tuli puluille ankeat ajat nyt. Toivottavasti eivät muuta pois täältä.
Putin on päättänyt liittää Savonlinnan torin Moskovan punaiseen toriin, kunhan saa tuon Ukrainan hoidettua pois jaloista ensin.