Brasilian sademetsät

Anonyymi

Brasilian presidenttinä on nyt mielipuolinen Borsonaro, joka ei välitä brasialaisten ihmisten elämästä tänä korona aikana eikä myöskään Amazonin sademetsistä. Häntä ollaan aikeissa syyttää kansanmurhasta, sillä presidetti Borsonaro ei ole ryhtynyt tarvittaviin toimenpiteisiin korona virus taudin leviämisen estämiseksi ja ihmisten kuolemien estämiseksi. Tämä presidetti ei ole välittänyt yhtään omasta kansastaan eikä varsinkaan tärkeistä sademetsistä. Amazonin sademetsiä tulee suojella ja varjella niiden tuhoutumiselta, suuret puiden hakkuut tulee lopettaa sekä sademetsien jatkuva polttaminen ! Sademetsät ovat oikeasti koko maapallon keuhkot; Niissä on aivan ainutlaautinen luonto, harvinaisia kaloja, lintuja ja nisäkäseläimiä. Näillä kaikilla harvinaisilla kaloilla, linnuilla ja eläimillä on oikeus olla ja elää siellä sademetsissä niiden omaa lajinmukaista elämää ! Se on Luojan lahja ihmisille ! Voikun kaikki köyhät kalastajat ja maanviljelijät ymmärtäisivät tämän asian ja alkaisivat auttaa luonnosuojelua säilyttääkseen sademetsät kasvukykyisinä, joet puhtaina, että kaikki kalata, linnut ja eläimet saataisiin suojeltua ja pelastettua !
Mikään ei pysty korvaamaan ainutlaatuisia Amazonin sademetsiä !

3

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sademetsiin lahoavat puut tuottavat hiilidioksidia joka on tunnetusti salakavala myrkky. Puut pois ja käyttöön niin estetään ilmastonlämpeneminen.

    • Anonyymi

      Boilsenaro on ollut Trumpin suuri ihailija ja on ominut poliittisia ideoita suoraan oppi-isältään. Yksi ideoista on Trumpin lääketieteen fakta siitä, että korona on vain hieman kiukkuinen flunssa. Trumpin hoitamaton korona tappoi enemmän jenkkejä kuin 1, ja 2. maailmansota yhteensä.
      No Bolsenarohan on sitä mieltä, että jos Brasilian sademetsät ovat maailman keuhkot, niin maailman pitäisi myös hieman maksaa siitä, että Brasilia ylläpitää niitä.
      Kuulemma erityisesti EU ja USA ovat isoimmat näiden keuhkojen tarvitsijat joten maksakoot sitten niiden käytöstä.
      Itseäni on ihmetyttänyt se, että Bolsenaro ei esitä mitään maksua suurimmmille ilmanpilaajille eli Kiinalle ja Intialle.

    • Anonyymi

      Persunaro on älykäs, vastuullinen ja komea rotunsa edustaja. Semmoinen kun saataisiin meidän persulaisten johtajaksi sen epämääräisen naaraan tilalle niin jo vain.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      99
      6592
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      366
      6166
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      3043
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      111
      2514
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2165
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1804
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1663
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1340
    9. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1315
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1237
    Aihe