Gessleinin highlight (04) kysyisin käyttöohjeita; tilattu saksasta vaunut ja eipä kielitaito riitä moiseen. Eli, nyt kun kantokassin ottaa pois että muuttaa vaunut rattaiksi niin voiko tuota kantokassia mitenkään hyödyntää ratasosassa esim. pussina tvs.? Käytössä se nyt on ollut jo niin, että ne pohjalevyt ym. ylimääräinen on irroitettu että saatu lisää tilaa kassiin, mutta jos joku osaisi neuvoa, miten itse käytännössä olette toimineet kun kassi on käynyt pieneksi tai kun olette siirtyneet ratasosaan. Myös turvavöiden kiinnittäminen mietityttää...ne kun tuli irroitettua pois etteivät painaisi vauvan selkää. Olisin todella kiitollinen vastauksista!!
Gesslein Highlight - rattaiksi
5
1330
Vastaukset
- pupujutti
on joitain pussukoita, joissA on valjaille reiät, jos olette kantokassista jo pohjan irroittaneet, mielestäni enempää ei voi tehdä. Onko sulla niihin jalkapeitettä. Niihin voipi ostaa myös erillisen lämpö-tai makuupussin :)
niin, meillä ollaan käytetty makuu-ja unipussia sekä pelkästään vain jalkapeitettä
kesäkuumalla ei välttämättä tarvihe mitään - tuleva äiti
Olisin kiinnostunut tilaamaan Gesslein highlight vaunut Saksasta, mutta en oikein tiedä mitä kautta lähtisin niitä hakemaan. Osaisitko auttaa minua? kuinka paljon ne Saksassa maksavat?
- muumi
"Tuleva äiti" tiedusteli vaunujen tilaamisesta Saksasta ja me tilasimme vaunumme tästä linkistä
http://www.babyonlineshop.de/deutsch/2/1/
Tulee reippaasti halvemmaksi, n. 300e kaikkine kuluineen.
Vuoden 2004 mallin gessleinin highlightit on ja tosiaankin nyt v. 2005 mallissa on paljon parempi turvavyö-systeemi, muutenkin kangasmateriaalit on myös muuttuneet ja joitain uusia juttuja on tullut lisää/vaihdettu. Kyselin siis joskus aiemmin miten turvavyöt saa kiinnitetyksi kun ehdimme ne ennen vauvan syntymää irroittaa eikä sitten tullut mieleen laitetuksi, että miten ne takaisin kiinnitetään. Nyt on vyöt paikoillaan mutta ovat todella rimpulat verrattuna uudempiin vaunuihin - hyvä, että kehitystä on tapahtunut.
Erillistä jalkapussia ei ole, mutta jospa sen sais tosta tuulisuojasta jotenkin viritettyä?! Kantokassista sitä ei siis saa, vaan se muuttuu lämpöpussukaksi, jos nyt oikein olen ymmärtänyt?!
- Omia vaunujaan ihmettelevä
Ostin kuukausi sitten Gesslein Highlightit ihan täältä Suomesta (kai ovat sitten mallia 2005?), mukana tuli erillinen pussinpuolikas, joka kiinnitetään kantokassin päälliosaan vetoketjulla. Liikkeestä saamani ohjepaperi vaikuttaa kyllä vanhalta, sillä siinä lämpöpussiksi muuttaminen ei kyllä koske ainakaan tuota kantokoppaa.. taitaa siis olla vanha ohje, toivotaan että tässä tapauksessa oikea. Sen mukaan pitäisi irrottaa muovituet, turvaremmit ja kantohihnat, ottaa pohjalevy pois, irrottaa pääpuolen kangastuki. Sitten laittaa joku läppä rattaiden selkänojan yli ja kiinnittää lämpöpussi naruilla selkänojan yläaukkoihin.
Voisin tässä samalla kysyä, että onkohan noiden vaunujen selkänoja tarkoitus saada lukkoon vaakatasoon vai onko se vain "irrallaan"? Mielestäni se ei laskeudu kiltisti tarpeeksi alas ja nousee liian helposti ensimmäiseen kohoasentoon (johon sitten naksahtaa lukkoon). Huomasin tämän juuri ja tulin etsimään vastausta internetin ihmeellisestä maailmasta..:) Mielikuva kun on että kaikissa muissa vaunuissa (varsinkin jos on kova kantokoppa) sänkyosa on aina tasan vaaka-asennossa ja siksi tuo näyttää hölmöltä..- muumi
Unohdin eilen vastata kysymykseesi tuosta makuuosan kaltevuudesta. Meillä myös menee helposti kuomua nostettaessa makuuosa koholle, eli siis nousee sieltä alapuolelta pikkaisen istuvampaan asentoon. On tosi jäykkä se ensimmäinen "askelma" menemään takaisin täysin makuuasennoksi, mutta kyllä se menee kun tarpeeksi pohjasta sitä "lukkoa" vääntää ja samalla painaa siitä pohjaosasta. Ymmärsitkö epäselvän selitykseni?! Ainakin meillä on tuo ala-asento jäykkä, ja toisinaan en sitä saakaan ihan pohjaan jos vauva on siinä makaamassa ja pohja nouseekin vaikkapa bussista vaunuja nostettaessa (jos siis apua tarttee vaunujen nostamisessa, niin ehdottomasti auttajan nostettava sieltä renkaiden vierestä, ei kopasta - silloin pohja nousee). Tosiaankin uudet Gesslein highlightit 2005 on jo ihan erilaiset mitä 2004 malli, ohjeesi kuulostaa juuri näiden vanhempien vaunujen ohjeilta. Mutta kaiken kaikkiaan ollaan oltu tosi tyytyväisiä vaunuihin, ne on kepeät ja rullaavat hyvin, voi vaikka juoksulenkin heittää vaunujen kanssa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie3246319Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta674154Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom413505Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole813416Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava993365Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1953285Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll692717Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin1022698Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html2152395Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt782113