https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/puheenaiheet/lukijalta/artikkeli-1.1610891
Siinä rohkea järkipuheenvuoro. Lue.
MT 25.10.21 Viisas kannanotto tuulivoimarakentamiseen
10
800
Vastaukset
- Anonyymi
Oma etu, ahneus edellä se on Tuuli hattujen motto.
- Anonyymi
Vihreä siintymä. Luonnon tuho.
- Anonyymi
Huonosti toteutettu vihreä siirtymä on katastrofi. Tuulivoimaloita tuulivoimafirmojen ehdoilla. Sievissäkin tuulivoimaloita asutuksen lähelle, liki tien päälle pyörimään.
Onko Suomen vallannut hullunmyllyntauti ja miten siitä päästään? Hullunlehmäntaudista päästiin ikävällä tavalla pari vuosikymmentä sitten Englannissa. Saa nähdä miten nyt edetään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Huonosti toteutettu vihreä siirtymä on katastrofi. Tuulivoimaloita tuulivoimafirmojen ehdoilla. Sievissäkin tuulivoimaloita asutuksen lähelle, liki tien päälle pyörimään.
Onko Suomen vallannut hullunmyllyntauti ja miten siitä päästään? Hullunlehmäntaudista päästiin ikävällä tavalla pari vuosikymmentä sitten Englannissa. Saa nähdä miten nyt edetään.Lisäys edelliseen. Ns. vihreä siirtymä on tietysti muutakin kuin tuulivoimaa, mutta tuulivoimarakentaminen on nyt iso ongelma maaseudulla.
- Anonyymi
Suu vaahosa huuetaan että kun siitä saa rahhaa, mutta ei tajuta edes lukea sopimusta mihin nimensä kirjoittavat, kun saa rahhaa ja kun naapurikin on vuokrannut, paskanen loppu tulee vielä tämän Mylly homman kans, Suomen etu on ollut kaunis luonto ja maisemat, sen nämä ajattelettomat tulevat pilaamaan, haitat ovat lopulta huomattavasti isommat kuin hyödyt.
- Anonyymi
Jep! Harmi vain, että ennen kliimaksia paljon pahaa ehtii tapahtua. Sitten tulee suorastaan paradigmaattinen muutos.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jep! Harmi vain, että ennen kliimaksia paljon pahaa ehtii tapahtua. Sitten tulee suorastaan paradigmaattinen muutos.
Jep, tuulivoima krapulaa on jo havaittavissa, nimi on jo paperissa mutta jälkikäteen onkin paljastunut kaikkea ikävää ja epävarmaa, kuherrusaika meni ja totuus iskee lujaa takaisin.
- Anonyymi
https://www.hs.fi/visio/art-2000008363181.html
Tuossa Hesarin juttu hiilineutraaliuteen pyrkimisestä. Kannattaa lukea kommentit. Siellä on lukuisia kommentteja, jotka kritisoivat tuulivoimarakentamista. Toivottavasti aika on pian kypsä sille, että ihmiset nousevat joukolla vaatimaan tuulivoimarakentamiseen järkeä, ihmisten ja ympäristön huomioonottamista. Saksassa näin on jo tapahtunut. Jonkin tiedon mukaan yli 1 000 järjestöä vastustaa tuulivoimarakentamista Saksassa. Siellä tuulivoimarakentaminen onkin romahtanut ja se on yksi syy miksi saksalaisia tuulivoimafirmoja tunkee Suomen metsiä täyttämään jättimäisillä tuulivoimaloilla. - Anonyymi
"...suomalaisuuteen kuuluu puutteellinen ympäristöesteettinen näkemys."
Tämä toteamus on kopioitu toisen aihepiirin jutusta, mutta siinä on jotain olennaista: Suomessa ympäristön laadulle ei anneta arvoa. Siksikin näitä tuulivoimaloita ahdetaan sinne tänne miettimättä, onko paikka sopiva.- Anonyymi
Juuri näin on. Kun tärkeintä on raha, raha, raha, raha, raha, raha, raha, raha, raha, raha, raha, niin unohtuu moraali, muut ihmiset, eläimet, ympäristö, estetiikasta puhumattakaan. Kun korvien välissä kaikuu vain raha, raha, raha, raha, raha, raha, raha, raha, raha, RAHAA, RAHAA, RAHAAAAA.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 991736
- 741494
- 501427
- 581346
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s1041308SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p10988- 36847
- 60781
- 49774
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41755