Onko kokemusta tai tietoa RST-pakosarjan vaihtamisesta alkuperäisen valurautaisen tilalle? Moottori myös valurautaa. Tuleeko ongelmaa galvaanisen korroosion kanssa? Märkä pakosarja siis kyseessä.
Rosterinen pakosarja...
11
1244
Vastaukset
- Anonyymi
Noita rostereita käytetään siksi, että valurautaiset syöpyvät huomattavasti nopeammin vs rosteri pakosarjat.
Eli voit käyttää, mutta valurautauset syöpyvät nopeammin.- Anonyymi
Kiitos vastauksesta, tarkoitin siis tilannetta, jossa rosterinen pultataan valurautaan kiinni. Alkaako koneen runko syöpyä noista kohdista?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos vastauksesta, tarkoitin siis tilannetta, jossa rosterinen pultataan valurautaan kiinni. Alkaako koneen runko syöpyä noista kohdista?
Ei aiheuta koroosiota. Esim VP KAD44/300 on valurautainen pakosarja, joka on rosteria sisältä.
Tai laivoissa rosteri kaivoja, läpivientejä hitsataan rajapuikoilla teräkseen...
Tulee sihen vissiin tiivistekkin väliin.
- Anonyymi
Kannattaisi kertoa aina vähän enemmän moottorista esim. onko makeavesijäähdytteinen vai suora.
- Anonyymi
Makea, Perkins 4.236M.
- Anonyymi
Kyllä makeavesi koneesda pakosarja jäähtyy merivedellä, niin ei siinä eroa ole 100% merivesi jäähdytteiseen korroosion kannalta.
Useissa koneissa on sinkkejä lohkossa, lämmönvaihtimissa estämässä korroosiota - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Makea, Perkins 4.236M.
Tuohon on valmiitakin pakosarjoja saatavilla mutta hinta on suolainen. Hakusanalla "M4.236 Bowman exhaust"
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä makeavesi koneesda pakosarja jäähtyy merivedellä, niin ei siinä eroa ole 100% merivesi jäähdytteiseen korroosion kannalta.
Useissa koneissa on sinkkejä lohkossa, lämmönvaihtimissa estämässä korroosiotaSisäperämoottorissa pakosarjat voi jäähtyä glygolilla tai merivedellä. Tämä on fakta. Pakomutkat jäähtyvät molemmissa tapauksissa merivedellä.
- Anonyymi
Pakosarja ei välttämättä jäähdy merivedellä. Merivesi voi poistua myös pakosarjan jälkeen pakoputkeen, jolloin pakosarja jäähdytetään glykolilla.
- Anonyymi
Joo, totta...
- Anonyymi
Ei tule ongelmaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 938088
- 403882
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021906- 241360
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html321193Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,311099Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia11925Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53847Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31822Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29787