paneelit sarjaan ja akut rinnan

Mulla on Stecan 20A Mppt säädin kysymys kuuluu voinko kytkeä paneelit sarjaan >24V ja silti kytkeä akkut rinnan eli 12 V?
10268
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Oletko lukenut ohjekirjaa.? Katso kohta Max input voltage. Siitä selviää paneleilta tulevan jännitteen suurin arvo. Sama pätee akkuihin, joiden latausjännite on ohjelmoitavissa.

Äänestä

Säädin kyllä syö yli 24v, mietityttää vaan että luuleeko se lataavansa 24v akustoa, ymmärtääkö se alentaa lataus jännitte sinne reiluun 12v?

Äänestä
  • Ojekirjan mukaan valitaan latausjännite joko 12 tai 24 volttia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ojekirjan mukaan valitaan latausjännite joko 12 tai 24 volttia.

    Lisäksi valitaan minkä tyyppistä akkua ladataan. Lataus riippuu akun tyypistä ja eri tyyppisiä ladataan eri tavalla.

    Äänestä


  • Anonyymi kirjoitti:

    https://www.steca.com/index.php?Steca-Solarix-MPPT-en#productdescription

    En kyllä löydä mainintaa mistää jännitteen valinnasta

    Perussäätö on tehty tavalliselle lyijyakulle (neste). Jos käytät muun tyyppisiä akkuja, niin latausasetukset tehdään Steca PA RC100 ohjelmointilaitteella. Tämäkin mainitaan ohjekirjassa.

    Äänestä

Olettaisin että 12V on vakio ja muutokset ao. ohjaimella.

Parameterisation of function values via Steca PA RC 100
Adjustable parameters
type of battery: gel / liquid, night-light function, end of charge voltages (float / boost / equal), deep discharge protection (LVD), LVD factor, switch-on threshold

Äänestä

"Tämäkin mainitaan ohjekirjassa"

Aloituksen kysymyksen olisi pitänyt kuulua. Pitääkö lukea ohjekirjaa?
Mutta niinhän ei palstat aktivoidu !

Äänestä

Ohje kirjasssa kerrotaan tarkkaan minä,tyyppiset akut sulla on ja onko 12 ja vai 24A ampeeria

Asian ammattilainen

Äänestä
  • Varsin fiksu ohjekirja sitten jos kerran tosiaan osaa kertoa minkälaiset akut kelläkin laitteen ostajalla on.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mulla on Stecan 20A Mppt säädin kysymys kuuluu voinko kytkeä paneelit sarjaan >24V ja silti kytkeä akkut rinnan eli 12 V?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu