Stefu elää alle köyhyysrajan

Tänään on uutisoitu Stefun uusista syytteistä ja tutkinnoista. Uutisoinnin mukaan Stefulle on myönnetty oikeusavustaja valtion varoista. Se tarkoittaa sitä, että hänelle jää laskennallisesti käyttöön alle 600 e/kk kun kohtuulliset välttämättömät asumiskulut ym. pakolliset maksut on hoidettu. Ei ihmekään, että lapsen harrastuskulut jäå maksamatta, kun tilanne on noin tiukka. Tai sitten jokin ei nyt täsmää.

Onneksi meillä on valtio eli veronmaksajat, jotka kustantavat pienituloisille ja pienituloiseksi tarvittaessa tekeytyville tarpeellisen oikeusavun.

Että hyvää lomanjatkoa vaan sinne Dubaihin. Samalla moni oikeasti pienituloinen kotimaassa miettii, että olisiko varaa viedä lapsi uimahalliin.
27611
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Tämä on se mitä en voi sietää. Sofian asianajokulut meni myös valtiolta, eli veronmaksajilta.

Äänestä
  • Tällä palstalla on ainakin yksi intomielinen Stefun ja Sofian ihailija, joka antaisi vaikka koko Kelan eläkkeensä ökyparille, jos nämä pyytäisivät :D

    Äänestä

  • Mitä? Eikö luksusöky-Sofialla ollut varaa maksaa oman asianajajansa palkkioita? Huume- ja rahanpesujutut on menossa hovioikeuteen. Veronmaksajat maksavat nekin kulut?

    Se on helppo käytää lakimiestä, kun muut joutuvat sen maksamaan. Tosin siinä ei ole mitään uutta Sofian kohdalla 😛

    Äänestä

Juuri näin. Eivätkä nämä kaksi Dubain matkailijaa ymmärrä edes hävetä ! Sofia kuvaa itseään hississä jonkun putiikin logokassi kädessä. On näytettävä, että ostoksia tehdään ja rahaa löytyy. Äärettömän häikäilemättömiä, typeriä ja niin noloja tapauksia ovat Sofia ja Stefan. En muista koskaan nähneeni tai kuulleeni mitään vastaavaa käytöstä keneltäkään. 🤮

Äänestä
  • Kaikki kelan tuet ( myös asumistuet ) pois jos on varaa matkustella . Vai onko ns pimeää rahaa säkkikaupalla jossain , joka ei missään näy, mutta käyttää voi mielin määrin kaikkeen luksukseen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kaikki kelan tuet ( myös asumistuet ) pois jos on varaa matkustella . Vai onko ns pimeää rahaa säkkikaupalla jossain , joka ei missään näy, mutta käyttää voi mielin määrin kaikkeen luksukseen.

    Eikös toinen noista harrastanut aikanaan rahanpesua? Jos vaikka jotain jäänyt niiltä ajoilta sukan varteen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kaikki kelan tuet ( myös asumistuet ) pois jos on varaa matkustella . Vai onko ns pimeää rahaa säkkikaupalla jossain , joka ei missään näy, mutta käyttää voi mielin määrin kaikkeen luksukseen.

    Luuletko heidän hakeneen tai saavan kelan tukia? Älä usko itsekään.

    Äänestä

Mitäs ne viimevuotiset jutut että Stefulta perittiin 17 000 euron limusiinikyytejä jotka sisälsivät pääasiassa Sofian hemmottelukuljetuksia. Ja kyllähän Sofiaa kuljetettiinkin erilaisiin hoitoihin ja Hankoon. Ja Sofian kaverit Stefu lennätti helikopterilla Hankoon. Jännä kun näitä limusiikyytejä oli rästissä jo vuodenvaihteesta lähtien vaikka virallisesti alkoivat seurustella vasta toukokuun alussa.

Äänestä
  • Seiskassa oli kuvakin kun Stefu kuljetti Sofiaa limusiinilla 8.4.2020 Sofian syntymäpäiväjuhlissa, jotka Stefu hänelle järjesti. Huomioitava on että kummatkaan eivät olleet tuolloin vielä eronneet. Hauskasti Sofia sanoi tänä vuonna kun täytti 31 että pidetään kahdet juhlat kun viime vuonna jäi pitämättä. Eikö Stefun järjestämät juhlat vuosi sitten olleetkaan tarpeeksi hienot.

    Äänestä

Seiska voisi kerrankin tehdä tutkivaa journalismia, että millä perusteella henkilölle on myönnetty oikeusavustaja valtion siis veronmaksajien rahoilla.
Uskomatonta touhua.

Äänestä

Ja kun tuon 600 e jakaa päivää kohti, käytettävissä on n. 20 e/päivä. Sillä pitäisi maksaa dinnerit ja vaatteet ja matkat sun muut, jos on varaa. Kerran kun käy ostereita syömässä, niin menee varmaan puolen kuun käyttövarat.

Veikkaan kyllä, että nyt kun poliisi tutkii tätä talouspuolta, saatetaan löytää selitys sille, miksi virallisesti tulot on näin pienet.

Jos joku rikastuu rehellisellä työllä, suotakoon se ja rikkauksista nauttiminen ehdottomasti. Mutta tällainen elämä, jossa eletään leveästi ilman virallisia tuloja, on törkeää. Mutta edestään tulee asian varmasti löytämään.

Äänestä

Ällöttäviä molemmat. Tämä on just se asia, jota nämä ihailijat eivät ajattele tai tajua.

Äänestä

Niin väärin kaikkia köyhyysrajoilla eläviä kohtaan. Ajetaan Bentleyllä ja myydään asuntoja. Mainostetaan Levin Villoja yms. Todella törkeää!

Äänestä

Ällöttävä pariskunta. Luksusta pitää olla, vaikkei siihen ole vielä varaa. Ei ihme että Therman on ulosotossa ja velkaa ympäriinsä ja elättää vielä tuon härskin työtävieroksuvan veteraanipissiksen siinä sivussa. Huonosti tulee käymään ennenpitkää kummallekin.

Äänestä

Meni kyllä maku tästä parikunnasta luin jutun kanssa. Oikeesti monet perheet elää alle köyhyysrajan, ja tämä pariskunta senkun törsää ja mistä sitä rahaa riittää.
Tämän pariskunnan ei pitäisi saada veovaroilla oikeusavustajaa, mun oikeustaju ei nyt riitä tähän.

Äänestä

Dubais sovitaan bisneksestä,eiks Ranekin siä riekkunu nenä valkosena

Äänestä

Mikä tässä ei täsmää? Myi vasta Hangosta asunnon. Talvella Levin huvilan. Levin mökkikylä? myynnissä. Ja nyt mainostaa Dubaissa olevaa heidän? asuntoa. Miksi hänelle on myönnetty avustaja valtion varoista??

Äänestä
  • Kusetusta kaikki saatanat ketkuja elätetään ja maksetaan niiden avusaja valtionvaroista . Poliisien on nyt tutkittava tarkkaan tämän miehen raha reijät ja sitten linnaan .

    Äänestä

  • Jos oli tarkoituskin saada nopee omaisuutta myytyä, tuskin omissa nimissä.

    Äänestä

  • Ehkä firma tai suku omisti?

    Äänestä

  • Sinne vaan vinkkiä hgin talousrikoksia tutkivaan poliisi osastoon.

    Äänestä

Onko tämä siis sama stefu🤮 on tosiaan tulossa mökkikylää ja on myyty villaa yms. Varaa potkia ferrarinsa peilejä mutta ei oikeuskulujaan🤗🤣🤣 pelle koko ukko

Äänestä

Odotan innolla sitä, että molemmat ottavat yliannostuksen.

Äänestä

Outo pariskunta ei voi muuta sanoa.

Äänestä

Kuinka on mahdollista saada oikeusapua valtion /meidän piikkiin!!

Äänestä
  • Sannakin ryyppää meidän piikkiin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sannakin ryyppää meidän piikkiin.

    Tämä vertaus ei nyt sovi tähän yhtään.
    Kansa saa juuri sellaiset päättäjät kun on itse halunneet äänestämällä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tänään on uutisoitu Stefun uusista syytteistä ja tutkinnoista. Uutisoinnin mukaan Stefulle on myönnetty oikeusavustaja valtion varoista. Se tarkoittaa sitä, että hänelle jää laskennallisesti käyttöön alle 600 e/kk kun kohtuulliset välttämättömät asumiskulut ym. pakolliset maksut on hoidettu. Ei ihmekään, että lapsen harrastuskulut jäå maksamatta, kun tilanne on noin tiukka. Tai sitten jokin ei nyt täsmää.

Onneksi meillä on valtio eli veronmaksajat, jotka kustantavat pienituloisille ja pienituloiseksi tarvittaessa tekeytyville tarpeellisen oikeusavun.

Että hyvää lomanjatkoa vaan sinne Dubaihin. Samalla moni oikeasti pienituloinen kotimaassa miettii, että olisiko varaa viedä lapsi uimahalliin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu