Seuraaja, joka haluaa harjoitella vientiä.

Anonyymi

Ymmärrän kyllä että naiset lavoilla tanssivat joskus tyttöparissa. Varsinkin jos naisia on paljon. Mutta se että joku seuraajista alkaa harjoittelemaan vientiä on aika outoa. Eri asia on opettajat, joiden pitääkin osata molemmat roolit.
Lavatanssit ovat hieno harrastus juuri siksi, että siellä miehellä ja naisella on selvät roolit. Tästä kun on muussa elämässä jatkuva vääntö. Eläköön tanssimies ja tanssinainen, eikä tanssihenkilöt! Viemään tuppautuva nainen antaa kuvan siitä että miehen vienti ei ole mieleistä. Hän osaa paremmin!
Vientiä harjoitteleva seuraaja taantuu seuraamisen taidossa ja se muuttaa seuraajan vähemmän herkäksi ja hyväksi vietäväksi.
Luulen, että myös miesten tekemät tanssiin haut harvenevat merkittävästi.

11

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tanssii tähtien kanssa ohjelmassa on naispari. Onko tanssi niin sekstististä ettei kyseinen nainen voi tanssia miehen kanssa? Miten nais tanssinopettaja voi tanssia naisen kanssa , ellei ole myös?

    • Anonyymi

      🙄 turhaa ininää mieheltä
      Hae sinäkin miestä niin saat
      kenties paremman seuraajan
      https://youtu.be/Nb75pN5liaA
      Seinäruusun peffat ei kestä penkkejä 🎃

    • Anonyymi

      Miesten pitää alkaa vuorollaan tanssittamaan kaikkia lavalla olevia naisia eikä vain niitä yhtä - kahta hemaisevinta eikä kitistä siitä jos naiset tanssii keskenään. Kenenköhän syy se loppujen lopuks on jos naiset tanssii keskenään??? Tietysti miesten kun eivät hae kun pärstäkertoimen mukaan niitä hemaisevimpia.
      Naisia on aina lavoilla enemmän ja osa sellaisia joita miehet ei uskalla hakea, syitä on monia tietysti jokaisella mutta epäilenpä että pelkäävät maineensa menetystä jos hakee esim vähän vanhempaa naista, sitä 20 vuotta nuorempaahan mieluummin näytönhaluiset ukot hakee.
      Meneekö miesten maine ja ilta todella pilalle siitä jos kerran illassa hakisi sellaista naista vaikka foxille jota ei yleensä hakisi jostain syystä ? Epäilen kyllä että ne foxaajatkin alkaa olla harvassa, nykyäänhän miehet ei osaa kuin paikallaan teputtaa. No tää seinäruusu ei edes haluaisi sellaisen kanssa tanssia.

    • Anonyymi

      Vaikuttaakin siltä, että vanhan ajan maalaisromantiikka elää ja voi hyvin nimenomaan kaupunkitansseissa. Siellä se ei ole vaarassa jäädä kovimpienkaan pro huitojien jalkoihin.
      Aloittakaa argentiinalaisen tangon opiskelu. Se ei ole kuolemassa pois, kuten lavatanssit, vaan suuren suion saaneet kurssit ja milongat ovat loppuunmyytyjä!!!

      • Anonyymi

        Tässä kohdassa pitää muistuttaa, että argentiinalaisen tangon opettajat ja milongoijat mainostavat kurssejaan loppuunmyydyiksi, jos opettajan ja milongoijan lisäksi yksi pari ilmestyy paikalle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tässä kohdassa pitää muistuttaa, että argentiinalaisen tangon opettajat ja milongoijat mainostavat kurssejaan loppuunmyydyiksi, jos opettajan ja milongoijan lisäksi yksi pari ilmestyy paikalle.

        "Milongoijat mainostavat kurssejaan" Kirjoittaja ei tiedä asiasta mitään, ja kirjoittelee luulojaan. Milonga on argentiinalaisen tangon tanssi-ilta, ei kurssi! Pakilan työväentalolla, Hyrylän Torpalla, Kellokosken Ruukissa ovat argentiinalaisen tangon kurssit, kun niitä järjestetään, täynnä. Ja harrastajamäärä lisääntyy koko ajan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Milongoijat mainostavat kurssejaan" Kirjoittaja ei tiedä asiasta mitään, ja kirjoittelee luulojaan. Milonga on argentiinalaisen tangon tanssi-ilta, ei kurssi! Pakilan työväentalolla, Hyrylän Torpalla, Kellokosken Ruukissa ovat argentiinalaisen tangon kurssit, kun niitä järjestetään, täynnä. Ja harrastajamäärä lisääntyy koko ajan.

        Argentiinalainen tanssi on terminaalilaji, johon tanssiharrastus sananmukaisesti päättyy: nimittäin argentiinalaisen tangon aloittavat kaikki (heitä ei onneksi ole kaikenkaikkiaankaan paljon) elämäänsä, lava- ja ravintolatanssiharrastukseensa ja lavatanssikamuihinsa sekä kaikkeen muuhunkin mahdolliseen ja aivan mahdottomaankin leipiintyneet siis aivan suoraansanoen vittuuntuneet henkilöt näin viileään aikaan tanssivuodenkierrosta älykkövillapaidoissaan.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      "Ymmärrän kyllä että naiset lavoilla tanssivat joskus tyttöparissa. Varsinkin jos naisia on paljon. Mutta se että joku seuraajista alkaa harjoittelemaan vientiä on aika outoa."

      Eli lavalla on ok tanssia tyttöparissa, mutta vaan sillä lailla, että ei osaa? Miten osaisi viedä, jos harjoittele?

      Ja vientitaitoisella naisella käy muuten myös hyvä flaxi lavalla 😉 Miehet hakee ja kehuu, ei mitään "taantumista" havaittu 😉😉

    • Anonyymi

      Kuinka paljon on miehiä jotka käyvät tansseissa eivätkä edes oikeastaan osaa tanssia ollenkaan, Toinen harmi kun onnäitäjotka vievät kauheesti kädenali tansseja ja vetävät niin kädet ja olkavarret on ihan sököna repimisestä

      • Anonyymi

        Yllättävänkin monen vievän naisen käsitys omasta vientitaidostaan näyttäisi perustuvan keinukäännökseen, joka ei aivan aina sivusta seurattuna edes näytä käännökseltä, ellei ole hieman syvällisemmin perehtynyt käännöksiin ja niiden askelikkoihin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      74
      5009
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      15
      3398
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      24
      2700
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      57
      1747
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1576
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1346
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1342
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      232
      1213
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      71
      1025
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      54
      912
    Aihe