Kuopion sisäilma ongelmat julkisella puolella !

Anonyymi

Niinkuin varmaan lähes kaikki muutkin Kuopiolaiset minun lisäkseni ovat ihmetelleet että mistä johtuu sisäilma ongelmien ilmaantuvuuden jyrkkä nousu siirryttäessä 2000-luvulle verrattuna 80 ja 90-lukujen vähäisiin ongelmiin on syytä pohtia porukalla mistä tämä ilmiö johtuu ?

Johtuuko se media asiaa koko ajan esillä pitämisestä vai löytyykö syy oikeasti rakennuskannan huonontumisesta johon en millään kyllä usko kun katsoo kaupunkimme ylisuuria velkarahalla toteuttamia julkisia investointeja esimerkiksi koulurakennuksiin aivan kuin lasten ja nuorten alati kasvavat ongelmat sillä ratkeaisivat, vai luuleeko joku että esim. nuorten ylipaino ongelmat, ilkivalta/häiriköinti ongelmat ja mielenterveys ongelmat ratkeavat sillä että meille rakennetaan "mualiman uppeimmat "koulut.
Kumma ettei meillä vanhemmalla sukupolvella ollut penskana yllämainittuja ongelmia kuin nimeksi vaikka koulurakennukset olivat mitä olivat nyky vaatimuksiin verrattuna.

Yksi pohdittava asia on myös miksi sisäilma ongelmat kertyvät lähes yksinomaan julkisenpuolen rakennuksiin vaikka samat rakennusliikkeet rakentavat yksityisen ja julkisen puolen rakennukset.
Lisäksi alaa tuntevana voin kertoa että julkisella puolella valvotaan huomattavasti tarkemmin rakennusaikaisia kosteusasioita verrattuna grynderi kohteisiin.

Oma arvioni tilanteesta on että ihmiset ovat peloiteltu luulosairaiksi homeongelmilla koska asiasta saa iltapäivälehtiin repäisevät otsikot.
Pieni "kellarin" haju aiheuttaa herkässä mielessä reaktion että terveys on uhattuna ja kurkkua kutittaa ja henkeä ahdistaa.
Vai kuinka on kun käytte omalla tai vieraan kesämökillä tai muussa ikivanhassa talossa onko siellä "kellarin"haju, ja aiheuttaako tämä kiinteistön omistajille mitään ongelmia, ei aiheuta jos ei olla luulosairauteen taipuvainen.

On aivan hullua Kuopiossakin että jos esim. 1 tai 2% jonkin julkisen kiinteistön työntekijöistä saa "oireita" heti ryhdytään pohtimaan uuden rakennuksen rakentamista tai valtavan hintavia "homeongelma" remontteja nykyisessä taloustilanteessa jossa ei ajatella kuinka valtava velkakuormamme tulevaisuudessa hoidetaan!

15

763

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sisäilmaongelma kirjoitetaan yhteen.

      Kun peräkkäiset sanat muodostavat merkityskokonaisuuden, ne kirjoitetaan tavallisesti yhteen. Kyseessä on siis yhdyssana:

      aamupala, mustasukkainen, kuivapestä, lapintiira

      • Anonyymi

        Tuhansien aiheiden tyypille tiedoksi ettei "Kuopiolaisia" kirjoiteta isolla kirjaimella vaikka et ole edes kuopiolainen.


      • Anonyymi

        Asia sisältöön mokomat kirjoitus virheet eivät vaikuta.
        Luulisi suomalaisten ymmärtävän vaikka yhdyssanat eivät olisikaan oikein.
        Äidinkielen opetusryhmät omat muualla, ei Kuopio aiheisissa keskusteluissa.


    • Anonyymi

      Muutamaan lähivuoteen Kuopiossa laitetaan koulujen rakentamiseen ja saneeraukseen yli 100 miljoonaa euroa !

      Ken uskoo että tämä satsaus maksaa itsensä takaisin, terveempinä lapsina ja parempana oppimistuloksina.

      Luulisi ainakin sitten olevan homeongelmien ratkaistu.

      • Anonyymi

        Ilmastonmuutos aiheuttaa sateisuuden lisääntyessä lisää homeongelmia. Ne eivät lopu.


      • Anonyymi

        Tiedätkö missä sijaitsee Kuopion vanhin koulu ja kuinka vanha se on?

        Ennen osattiin rakentaa kouluja taas 1990-luvulla rakennettu terveydenhuolto-oppilaitos Valkeisenlammen rannalla purettiin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tiedätkö missä sijaitsee Kuopion vanhin koulu ja kuinka vanha se on?

        Ennen osattiin rakentaa kouluja taas 1990-luvulla rakennettu terveydenhuolto-oppilaitos Valkeisenlammen rannalla purettiin.

        1854 Snellmanin koulu valmistui Kirkkokadun ja Vuorikadun kulmaan.

        Ja on vieläkin pystyssä.


    • Anonyymi

      Ei se vielä riitä, että on aikoinaan osattu rakentaa hyviä rakennuksia, jos huonolla ylläpidolla ja nykyajan taitamattomalla korjausrakentamisella nekin pilataan.

      Pitäisi pikemminkin asettaa syytteeseen julkisten rakennusten ylläpidosta vastaavat virastot veronmaksajien rahojen väärinkäytöstä ja julkisen, veronmaksajien maksaman omaisuuden tuhoamisesta!

    • Anonyymi

      Menneinä vuosina eräs tupakoitsija valitteli että vuokrahuoneistossa sisäilma on huonoa.
      Kuitenkin poltteli tupakkaa , kumpikohan on suurempi terveysriski, tupakointi vai luulotellut homeet ?

    • 2000-luvun puolella on vielä käytetty ilmanvaihtokanavissa äänenvaimentimia, jonka vaimennusmateriaali irtosi hienojakoisena kuituina leviten ympäri tiloja. Nämä kuidut aiheuttavat herkästi esimerkiksi silmien kutinaa ja muita limakalvo-oireita.

      Julkisissa rakennuksissa kyseisiä vaimentimia on melkoisen paljon kun kun tiloja on paljon, kanavat risteilevät toistensa välillä ja vaimennusta tarvitaan. Näistä on siirrytty pois 2000-luvun aikana niin, että materiaali on päällystetty jotta kuituja ei enää irtoa.

      Tätä veikkaisin yhdeksi merkittäväksi syyksi.

    • Anonyymi

      Kannattaisi pysyä hiljaa jos epäilee sisäilmaongelmia omien ongelmien juurisyyksi !


      Asian esille nostamalla aiheutat muillekkin ihmisille samoja oireita ja kaupungille lisää tarpeettomia menoja sillä voin kertoa kokemuksesta että täysin turhaa työtä tehdään kaupungin rakennuksien korjaamisessa, olen nähnyt itse paikanpäällä millaista rahan tuhlausta asia on, korjataan vaikka oikeasti mitään vikaa ei ole.

      • Anonyymi

        Taas tuo 70-lukulainen "turpa kiinni ja takaisin raatamaan siitä!" -asenne nostaa päätään paskatunkion seasta...


    • Anonyymi

      Ei tuo ole pelkästään julkisen puolen ongelma. Etsin jokin aika sitten väliaikaista vuokra-asuntoa ja kävin katsomassa kymmeniä asuntoja (valtaosa uudempia) joista jokaisessa niissä oli jokin outo mätäinen/kemikaalimainen haju. Muutin yhteen uskoen paskapuheita "viemärin hajusta", mutta selvisi, että näiden haju tulee rakenteista (olisiko rakennettu mahdollisimman halvalla jostain jätemateriaaleista märille pinnoille?). Näyttäisi sille, että Kuopio on rakennettu täyteen asumiskelvotonta hevonpaskaa.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      25
      3760
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      540
      2732
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2290
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      212
      2261
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1749
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1540
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      53
      1512
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1399
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1251
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1204
    Aihe