Ja liehuu runsain joukoin kaikkialla.
Lomailijat pyörii jokapaikassa ja pennut mukana vain pyörimässä ja vetelehtimässä.
Terkkariinkin puskee maskittomia pöljiä!
Lomailijat pyörii jokapaikassa ja pennut mukana vain pyörimässä ja vetelehtimässä.
Terkkariinkin puskee maskittomia pöljiä!
Vastaukset 98
Vanhimmat
Hehheh... Hyväpä se on ilman maskia pyöriä kun on rokotukset otettu.
Rokottamattomien kannattaa pitää maskia kun eivät kerran rokotuksella halua itseään suojata. Korona ja maskit on täysin rokottamattomien ongelma, mitäs ovat niin tyhmiä. Itse olen omasta suojastani huolehtinut ottamalla rokotukset, enpä jaksa enää rokottamattomien luusereiden suojasta huolehtia...
Kylläpä on tietämätön ja typerä kommentti.
Rokotus ei lopeta velvoitetta käyttää maskia.
Mitä velvoitetta? Ei ole olemassa mitään yleistä maskivelvoitetta. Suosituksia on ollut, mutta nekin ovat pääosin poistuneet.
Terkkarilla käydessä laitan maskin, mutta muuten en. Jos sinä kieltäydyt rokotuksesta ilman pätevää (terveydellistä) syytä, niin minulle on aivan sama sairastutko vai et. Ainoa haitta siitä on se, että sinä saatat joutua sairaalaan ja viet paikan joltakin paremmin hoitoon oikeutetulta.
Rokotus ei estä taudin leviämistä. Se suojaa vain henkilöä vakavammalta sairastelulta.
Ei estä, ei. Jos kuitenkin ottaisit (siis jos uskaltaisit) rokotukset, niin tartunnan aiheuttama riski olisi huomattavasti pienempi.
Minä olen ottanut molemmat piikit ja otan kolmannenkin heti kun sen saa.
Saatan silti olla taudinkantaja/levittäjä, mutta se on paljon epätodennäköisempää kuin rokottamattomilla.
Olen osuuteni tehnyt, enkä käytä maskia, koska en koe olevani velvollinen ensisijaisesti suojelemaan sinun terveyttäsi. Tee asiassa miten tahdot, mutta jos et käytä terveydenhuollon tarjoamaa rokotusta niin syy mahdollisesta sairastumisesta on sinun, ja vain sinun.
"Olen osuuteni tehnyt, enkä käytä maskia, koska en koe olevani velvollinen ensisijaisesti suojelemaan sinun terveyttäsi"
Omahyväinen sikahan sinä olet,luuletko että rokotus suojaa jos maskia ei käytä?
Mitäs se sinun halpismaskisi muka suojaa? Sama kuin työntäisit pääsi pensaaseen ja luulisit olevasi piilossa. Nämä maskit ovat täyttä rekvisiittaa. Rokotteen tarkoitus on estää ihmisiä joutumasta teho-osastolle, mutta jos tykkäät hengityskoneesta niin tervemenoa vaan.
Pitkä lista taas altistumispaikkoja, pitää toivoa että tautipesillä oli maskit päässä. Täytyypä alkaa taas pysytellä vaan kotona.
Otahan rokotukset äläkä täällä vingu.
Rokotukset on ja pidän turvavälit ja käytän maskia.
Muut eivät noudata näitä.
Itsekö keksit noita sääntöjä ja odotat että muutkin sinun keksimiäsi sääntöjä noudattaa?
Onkos nyt ihan kaikki muumit laaksossa...?
Rokotus ei auta mitään. Levität tautia samalla tavalla. Virus muuntuu vaarallisemmaksi kun se käy läpi rokotetut ja hölmöt maskittomat levitätte sitä.
Ihan tieteen oppikirjasta.
Kannattaisi sinunkin perehtyä virologiaan ja tartuntatautioppiin niin älyäisin hieman missä hallutuksen linjaukset koronan suhteen ovat menneet vikaan.
Itsekkäänä toki ajattelet tavalla millä vähimmällä vaivalla pääset halujasi täyttämän.
Maskisuositus-> koska käytettöessä sanaa pakko muodostuu maksuvastuu,sanalla suositus vältetään maksuvastuu
Rajoitusten purkaminen-> koska elinkeinoelämä ravintolat ja kulttuuri vaikuttajat nillittää ei välttämättömillä tarpeilla ja heillä on kytköksiä politiikkaan. Ja poliitikot nuoleskelevat jokasuuntaan vuoronoerään.
Hallituksen koronastrategia ei perustu tieteeseen eikä järkeen.
Olen aloittaja ja olen ottanut rokotukset.
Silti näen tarpeelliseksi käyttää maskia ja pitää turvaväliä.
Hallituksen toimista olen samaa mieltä. Mutta mitä maskeihin tulee, niin suositus ei velvoita mihinkään. Jos hallitus haluaisi tehdä tepsiviä koronatoimia niin se säätäisi maskipakon, rokotepakon, koronapassin, sekä kieltäisi yleisötilaisuudet ja pistäisi tietyt paikat kokonaan kiinni kunnes pandemia on saatu hallintaan.
Nyt hallituksen viesti on että rajoituksia puretaan ja rokotteisiin täytyy luottaa ja rokotettujen pitää pystyä elämään normaalia elämää.
Näillä mennään, se mitä kukin omalla kohdallaan sitten soveltaa on jokaisen henkilökohtainen asia. Mutta jos valinnat johtaa sairaaloiden teho-osastojen ylikuormittumiseen niin silloin on mennyt jossakin vikaan.
Muuten, tieteen oppikirja on aika absurdi käsite, sellaista ei ole olemassakaan.
On maskia on rokotetta on dessifiointi aineet on vaikka mitä,nyt on puututtu kyllä liikaa luonnonkiertokulkuun
Kiinan laboratoria virus.
Jos suomessa kaikki olisivat rokotettuja, niin kukaan ei enää tartuttaisi koronaa kehenkään, eikä maskejakaan tarvitsisi enää kenenkään käyttää, eikä muitakaan rajoituksia tarvittaisi.
Onko tämä liian vaikea asia tajuta?
On kyllä vaikea tajuta jos luulet että rokotettu ei voi tartuttaa
Älä änkytä vaan sano nyt että keneen sen koronan tartuttaa jos kaikki ovat rokotettuja? Naapurin koiraanko? Rokote tekee viruksesta tehottoman. Tosin voi olla ettei se tyhmiin tehoa, mutta kokeile silti.
Kyllähän se korona voi tarttua ja sairastuttaa rokotetunkin. Oireet ovat lievemmät.
Niin mitä sitten, mitäs pikku nuhasta? Rokotettujahan ei oteta edes koronatestiin.
Rokotteen idea onkin se että se muuttaa tartunnan vaarattomaksi nuhaksi, joka ei johda teho-osastolle eikä hautaan. Jos rokotettu vielä saa koronanuhan niin suojahan vain karttuu siitä.
Ei varmaan sinua haittaa jos teholle joudun. Voit ulista täällä ja käydä päivittäin uuden piikin jos helpottaa
Kyllä se kuule haittaa jos tyhmyyttäsi teholle joudut. Viet nimittäin tehohoitopaikan joltakin sitä oikeasti tarvitsevalta, esim. syöpäsairaalta tai sydänpotilaalta... Mutta eihän rajaton tyhmyytesi anna sitä ymmärtää... Minä olen piikkini ottanut, sinusta ei niin väliäkään, kunhan pysyt poissa julkisesta terveydenhoidosta.
No minua ei ainakaan haittaa jos sinä kieltäydyt rokotesuojasta ja siksi joudut teholle. Ainoa harmi on se, että teholla saatat viedä paikan joltakin, joka on siihen enemmän oikeutettu kuin sinä. Virossa suunnitellaan jo rokotuksista kieltäytyvien ja siksi sairastuneiden siirtämistä hoitojonon sivuun. Tehohoidon paikka ei tulisikaan automaattisesti. Mitäs sanot siihen?
Ne on kelpummeja varten ne julkiset
Jos Suomessa kaikki olisivat rokotettuja.... heh.heh. Tännehän lappaa joka päivä väkeä töihin tai loisimaan Virosta, Ukrainasta, Romaniasta, Afganistanista, Afrikasta...
Kiva että Siun Sotella riittää rahaa ja resursseja jäljittää "altistuneita". Eilenkin oli pitkä lista mahdollisista "altistumispaikoista". Niistä voi päätellä, että joku syysflunssaa sairastava nuori oli juossut ympäri kaupunkia ja kaikki paikat oli merkitty altistumispaikoiksi. Eilen oli koko Kysin alueella 9 ihmistä sairaalahoidossa koronan takia. Heistä 3 tehohoidossa. Kysin alueella on kolme isoa keskussairaalaa (Kuopiossa, Jyväskylässä ja Joensuussa). Olisipa hyvä tietää, minkä ikäisiä nuo sairaalassa olevat ovat ja mitä muita sairauksia heillä on. Olisivatko he sairaalassa jonkin muun sairauden vuoksi joka tapauksessa?
Influenssarokotus ja kaksi koronapiikkiä otettu ja kolmannen otan heti kun vain saa. Maskia en käytä ja muutenkin elän vapaasti, ei ole mitään pelättävää, pelätkööt rokottamattomat.
Ei ole yhtäkään norona eikä influenssa piikkiä ikinä otettu en ole kertaakaan maskia käyttänyt
Eikä ole mitää pelättävää
Äläpä sitten vie tehohoitopaikkaakaan. Sairasta koronasi ihan omaan piikkiisi sitten.
Kerro sitten kun hyppäät benji-hypyn ilman...
Muista itse laittaa naru kun hirttäydyt
Koronahysteerinen käy kuumana.
Ja jotkut vain tuntuvat nauttivan ihmisten hysteriasta, eivätkä ainakaan maskittomina vähennä hysteriaa. Autoilun puolelta on tämä minä-minä -asenne levinnyt tännekin.
Ei ole maskipakkoa koskaan ollutkaan. Mutta jos et ota rokotusta niin voit yrittää suojautua sillä maskillasi, minun ei tarvitse koska olen rokotteet ottanut enkä saa koronaa nuhaa kummempana jos yleensä saan ollenkaan... En nauti hysteriasta, mutta säälittää niiden tyhmyys jotka eivät rokotetta ota, en silti ala enää heitä suojaamaan jos eivät itsekään sitä halua tehdä. Rokotetuille maski on täysin tarpeeton.
Rokotttesta kieltäytyminenkö ei ole minä-minä-asennetta. Sehään se vasta onkin. Teidän pitää käyttää maskia, koska minä en ota rokotetta. Sissus sentään, kylläpä on kusipäinen asenne.
Teidän pitää ja teidän pitää, koska minä en... Ja syyttelit muita vielä kusipäisestä asenteesta!
Ahaa, nyt ymmärrän jäkätyksesi. Et siis ymmärrä edes lukemaasi tekstiä...
Voi sinua, onko ymmärryksesi oikeasti noin rajallinen? Tuossahan tarkoitettiin että juuri SINÄ ja kaltaisesi olette sitä mieltä että kun TE ette halua ottaa rokotetta, niin silloin muiden pitää käyttää maskia suojatakseen teitä rokottamattomia. Toivottavasti nyt ymmärsit?
Ja kyllä, asenteesi on todella kusipäinen, sillä ei se homma vaan niin mene!
Selitys rokotevastaisuudelle lieneekin juuri tuollaiset älynlahjat, ymmärtämättömyys, jopa lukutaidottomuus joita itsekin osoitat.
"Ja jotkut vain tuntuvat nauttivan ihmisten hysteriasta, eivätkä ainakaan maskittomina vähennä hysteriaa. Autoilun puolelta on tämä minä-minä -asenne levinnyt tännekin."
Katiskankehyslangasta:
-olen ottanut kaksi (2) rokotetta
-maskia käytän vieläkin
Ja nyt se kysymys: Liekö ihan itä-suomalainen tapa arvuutella ja keksiä noita ns. ajatuksia ja tuputtaa niitä toisen omina?
Pienenä vinkkinä: sitä maskia pidetään nenän ja suun edessä, ei silmien edessä.
Koirat hihnassa ottaa piikkiä kun niin kehotetaan
Ei se hysteriaa ole vaan se on tietoa ja järki.
Tämä onneton ylimielinen itsekeskeinen toitottaja luulee rokotusten ratkaisevan asian täysin.
Hiemanko olet tyhmä myös rokotettujenkin pitää käyttää maskia.
Olet yhtä fiksu, kuin tuo mainitsemasi hihna.
Ei kenenkään tarvitse käyttää maskia, ei siihen mikään laki pakota.
Mutta rokottamattomien on kyllä viisasta käyttää maskia, koska ei heillä muutakaan suojaa ole koronan vakavaa, teholle ja hautaan johtavaa tautimuotoa vastaan.
Taas yrität eksyttää keskustelua sivupoluille... Kerro mieluummin että jos sinulla on 2 rokotusta niin miksi käytät vielä maskia? Pidätkö siitä muuten vaan, vai näyttääkö se vain mielestäsi hyvältä?
Niin se ratkaiseekin. Jos kaikki olisivat täysin rokotettuja niin koronasta tulisi viaton nuha, eikä sairaalat olisi enää tyhmiä täynnä.
Näitä keittiöpirkkojenjapenojen ÄLYNLAHJOJA.🤣
Hirveä pauhaus ja älämölö näillä virallisilla mielipiteilijöillä eikä edes oikeaa tietoa asioista.
Ai sinä et ymmärrtänyt tuota lukemaasi tekstiä. Minä tarkoitin, että rokottamattomat vaativat muilta maskin käyttöä. Olet siis umpitollo, enkä enää ihmettele jos et suojaudu ilmaisella rokotteella
Onhan heitäkin jotka esimerkiksi sairauden takia eivät voi ottaa rokotetta. Toisekseen ihan lähimmäisestä välittämisen takia. Tuollainen ajatustapa, että kunhan vain minä itse, niin viis tyhmistä, paljolti selittää, miksi et käytä korona-aikana maskia.
Kävin kaupassa, olikohan s vai k vai joku ei-s vai ei-k, samapa tuo. Ja vaikka olen saanut kaksi koronarokotusta, pidin maskia. Ostin kotimaisia ja ei-kotimaisia tuotteita. Menin vapaalle kassalle, enkä katsonut oliko kassaneiti kaunis vai ei-kaunis. Tervehdin häntä riippumatta hänen puoluekannastaan. Käytin ostoksieni maksamiseen pankkikorttia. En aiheuttanut kassalla ruuhkaa. Laitoin ulko-ovella maskini sille varattuun roskikseen. Kävelin hiukan kauemmaksi autolleni. Läksin kotiin, enkä käyttänyt sumuvaloja.
Helppoa minulle, joillekin vaikeaa.
Hyvin sanottu.
Sosiaalidemokraatti.
Että et käyttänyt sumuvaloja...?! Edesvastuuton terroristi! Etkö tiedä ettei valoa ole koskaan liikaa? Taidatkin olla sellainen sukkahousumies...
Nautaa ostin ja nukkuva.
Valoa ei ole koskaan liikaa... Ehkä typerin hokema ikinä.
Joo, sukkahousumies olet! Tiesin!
Mahtaa sulle tulla pitkä syksy ja talvi, ennen kuin pääset taas harrastuksesi pariin.
Sopikaa jo treffit jonnekin. Eihän tuota teidän kutemista kato erkkikään.
Rokottamattomatko ne säntäilee koronaa levittämässä?
https://www.karjalainen.fi/maakunta/pohjois-karjalassa-useita-joukkoaltistumisia-koronavirustartuntojen-maara-on-silti-laskusuunnassa
Rokottamattomat
Rokottamattomat maskittomat
Rokottamattomat maskittomat turvaväliä pitämättömät
Rokotetut maskittomat ja turvaväliä pitämättömät
Virossa on oikea meininki, rokottamattomat lempataan sairaalasta jos tilaa tarvitaan...
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008383217.html
Suomeenkin tällainen systeemi!
Suomalaiset kärräävät virolaiset nyt sitten suomen sairaaloihin, sillä meidänhän se pitää maailma pelastaa.
Kaikki ketä ei maksa itse hoitokulujaan pitäis lempata pihalle sairaalasta ja kela pitäisi lakkauttaa
Prismassa oli huomattava määrä nuoria äitejä lasten kanssa ilman maskia. Suu vaahdossa rääkyivät koko ajan kulkiessaan pennuilleen. Ei taida olla lapset näillä tyypeillä ensin mielessä.
Mikäs siinä jos on rokotukset otettu. Pelätkööt rokottamattomat...
Ole sinä turvassa pahaa maailmaa siellä halpismaskisi takana, jolla ei todellisuudessa mitään virkaa...
Taidatkin olla näitä pikkuäityköitä, jotka eivät välitä lastensa turvallisuudesta. Mutta on se hyvä että me maskilliset ainakin välitämme. Itse en kyllä tuo lapsiani kauppoihin vallitsevan välinpitämöttömyyden aikaan.
Mitä ihmettä siellä Joensuussa on oikein tapahtunut? Opiskelin siellä jokunen vuosi sitten, eikä siellä silloin ollut mitään kakkakasojen nuuhkimisia, ympyräongelmia eikä kukaan kyttäillyt jotain rottia tai ihme sukkahousuja. Nyt porukka mesoo vain ripulistaan ja vonkaa sukkahousumiehiä.
Ovatko kaikki järkevät miehet muuttaneet sieltä jo pois? Onko joku ydinvoimala posahtanut sielläpäin?
Kohta kahteen vuoteen oo saatu venäläistä votkaa, sekoohan siinä...
No vähemmästäkin alkaa tiet näyttämään sumuiselta ja kaikki pyöräilijät kesäheiloilta.
Miksi rokotevastaiset tietoisesti haluavat vaarantaa elämänsä?
Pari pikku piikkiä niin olisi elo varmempaa.
Ette varmaan pidä turvavyötäkään ettekä usko punaisiin liikennevaloihin?
Mistä arvasit etten käytä turvavyötä? Jos korona koituu kohtalokseni olen liian heikko tähän maailmaan en rupea pitkittämään elämääni millään tutkimattomilla myrkyillä
Miksi autoilet? Miksi et vain juokse autojen seassa? Vai oletko heikko?
Jos ottaa rokotteen niin pää poksahtaa, sehän näkyy näissä kommenteissakin :D
Pistä sinä se turvavyösi ja aja päin rekkaaa
Mutta minäpä haluan pitkittää elämääni käyttämällä turvavöitä ja vieläkin maskia, ottamalla mahdollisesti kolmannenkin tarjottavan rokotuksen ja ajamalla mahdollisimman turvallisesti välttelemällä kaltaisiasi.
Kohtalon usko siis... No jokainen tulee uskollaan autuaaksi. Menestystä!
Eräs tyyppi ei pidä koskaan turvavyötä ja perustelee sitä sillä ettei jää kolarissa kitumaan.
Sepä nyt onkin sellainen sukkahousu-nissanmies...
Sukkahousut ne sulla vaan mielessä. Ihanko sateenkaaren väriset?
Ei täällä susrajoil tarvitse maskeja tehkää niistä alkkarit.
Nytpä alkaa jo valtiovaltakin herätä todellisuuteen ja ymmärtää ettei tämä homma voi, eikä saa toimia tyhmän vähemmistön ehdoilla.
Kohta tilanne suomessa tehdään sellaiseksi kuin virossa jo on, että rokottamattomilla ei ole pääsyä enää mihinkään.
Virossa ei kauppaankaan pääse kuin koronapassilla ja se on varma tulevaisuus myös suomessa jos ihmiset ei vapaaehtoisesti tajua rokkotteita ottaa.
Mutta jos nämä rokotevastaiset ääliöt haluaa sulkea itsensä ulos yhteiskunnasta, niin ainakin minulle se sopii erittäin hyvin.
Eihän tässä mihinkään kauppaan tarvvii ees lähtee , en ole 3vuoteen poistunut asnunnostani (jns vuokrakodit). Foodora, wolt ja kaupatkin kuskaavat kaiken tarvittavan kotiloisen luo ja kela maksaa
Miepä en pijä maskii ja mittäänhän ette vinku-iitat sille mahda!
Lammasvaipat naamallaan käy Erkki-Pertti ja Vieno-Kaino kohden koronapiikkiä. Sitten ei enää maskia tarvita, kun rokotteet tuhoavat lammasvaipan kantajan.
Sitten on nämä itsekkäät Simo-Sepot ja Kirsti-Kyllikit, jotka rokotettuina levittävät tautia kaikkin, kun heihin ei enää mukamas mikään enää itseensä vaikuttaisi. Rokotetuilla on ihme usko siihen, etteivät enää koronaan tai muuhun sairastuisi.
Uskonasioita nämä on kaikilla. Hyvää Pyhäinmiesten päivää kaikille uskoon katsomatta.
Pistin kakalle maskin ja vein sen rokotukseen. Eivät rokottaneet vaan uhkasivvat poliisilla. Onko tämä nyt sitä roturasismisortoa?
Eiköhän tuollaoselle suharille jonkinlainen piikki löytyne, ainakin ameriikasta.
Milloin saa 5piikin, olisi jo kiire kun nyt jo tuplapiikitetyt joutuu sairaaloihin!! Haluan viikottain uuden piikin pidän maskiakin jo nukkuessa
Se+halpismaski+joka+useimmilla+on,+ei+estä+muuta+kuin+korkeintaan+kärpästä+lentämästä+suuhun.+
Hölmöt+pettää+itseään+luullen+olevansa+jotenkin+suojassa+tuollaisen+vessapaperipalan+takana.+
Mikään+muu+ei+koronaa+lannista+kuin+100%+rokotekattavuus+ja+koronapassin+vaatiminen+jokaiselta+maahantulijalta,+myös+rajan+yli+kahden+passinsa+turvin+ramppaavilta+kaksoiskansalaisita.+Kerran+tykkäävät+passeista,+niin+hankkikoot+kolmannenkin...
Suomeen+koronapassi+myös+sisäiseen+käyttöön+kunnes+täysi+rokotekattavuus+on+saavutettu.
Maskin+vaikutus+on+lähinnä+psyykkistä+tasoa.
Jätin maskin pois, ja eikös heti iskennä korona.
Oisit ottanna rokotukset niin eipä ois iskennä.
Luuletko ettei murkkypiikin ottanut voi saada tartuntaa
Voipihan sitä pikku nuhan saaha, mutta eipä tartte teholle ja hautaan lähteä, niinkuin rokottamattoman. Sehän siinä "myrkkypiikissä" on se pääajatus, mutta sitä kun ei pöljemmät ällyy...
Kas kun joensuun apteekeissakin on ovella laput että käytä maskia jos olet vajavaisesti rokotettu tai sinulla on hengitystieoireita...
Miksiköhän ammatti-ihmisetkään ei katso maskia tarpeelliseksi rokotetetuille...
No tietysti siksi koska se EI ole tarpeellinen.
Älä mene apteekkiin, jos se maskin käyttö on sinulle niin vaikeaa.
Ai niin, sinähän et ymmärrä lukemaasi...
No, yritetään rautalangalla:
Apteekki kehottaa VAIN niitä käyttämään maskia joita EI ole rokotettu, tai joilla on hengitystieoireita.
Ymmärsitkö tähän asti?
Minulla ei ole vaikeaa käydä apteekissa koska olen ottanut rokotteet, eikä minulla ole hengitystieoireita. En siis tarvitse apteekissa maskia.
Joko meni jakeluun?
Vasta olin muutama viikko sitten erään ystäväni äidin hautajaisissa. Äiti sairasti keuhkoahtaumatautia. Sai koronatartunnan eräässä vanhusten tapaamisessa ja kuoli reilun viikon päästä tartunnasta koronaan, siitäkin huolimatta vaikka oli saanut molemmat rokotteet.
Kuka sen tapaamisen oli järjestänyt?
Luulisin että jos on joku perussairaus niin varmuudenä vuoksi pitäis pitää maska.
Ainakin ite pidän.
Otan osaa ystäväsi puolesta.