Vähän uudempaa mersua tekisi mieli ja olen tässä katsellut 350 ja 250 dieselmalleja. Suorituskyvyltään nuo ovat sen verran lähellä toisiaan, että hämmentää. 350 kuitenkin kuluttaa merkittävästi enemmän ja siten myös päästöt (ja verot) ovat korkeammat.
Jossain käytännön arvoissa tuon nyt luulisi näkyvän joka tapauksessa. 0-100 arvo riittää varmasti molemmilla, mutta onko meno erilaista moottoritiellä, ohituksissa tai venettä vetäessä? Voisi ainakin kuvitella, että noissa hommissa isommasta iskutilavuudesta olisi etua.
Vai onko tuo vain matalammin viritetty? Taitaa olla V6, jonka kestävyydestä on ollut vähän huolta yleisesti.
Käytetty Eemeli, 350 vai 250 CDI?
4
308
Vastaukset
- Anonyymi
Mitähän vuosimalleja on kiikarissa?
W212 vanhempi malli tai facelift?
Sedan vai farmari? Neliveto?Vuosimallia mielummin puhuisin hintahaarukasta. Olen harkinnut noin 20 tonnin luokassa liikkuvaa yksilöä.
Neliveto lisää kulutusta nähdäkseni aika paljon, eikä tarjoa minulle etua kuin parina päivänä vuodessa. Pärjännen takavedolla.
Perheessä on jo yksi farkku ja sillä pyritään pärjäämään. Sedan siis.
Onhan se 250:n jo 1800 kierroksella antama 500 Nm aika hyvä luku!
Toisaalta sekä 350 että 250 ovat jäämässä kai historiaan kun uudet aikaisempaa tehokkaammat mallit käyttävät sitä 1950 m3 lohkoa.
Itsellä E220CDI mutta olen ollut moottorin mahdollisesta nokeentumisesta vähän
huolissani, koska sen kierrokset käytännön ajossa harvoin nousevat edes 1800:teen. (110 / 1400 - 1450 A9)
Olen kirjoittanut muualla, että ajoin syyskuussa kolme viikkoa Euroopassa, joten pannu sai kyllä siellä kyytiä, mutta koen että dieseliä pitäisi sitten kuormittaa ja ajaa.Katsoin että samat 500 neukkaa löytyy jo 1600 kierroksella. Vähän vähemän tehoa (112 vs. 126 kaakkia), mutta aika kevyesti varmaan menee moottoritiellä, vaikka kyljessä olisi vain seitsemänpykäläinen tomaatti.
Kyllähän tuo alkaa kuullostamaan siltä, että 250 olisi se oikea numero.
Ostelen sitten noita uudempia, kunhan ovat vähän vanhempia. Käytän rahani muuhun kuin autoihin. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?944182- 272285
- 2002136
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell1011952PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w3941744- 1431337
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale1001249Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.321045Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha72956Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?78815