Suojatiet ja jalankulku

Kankeana kulkijana olen hidas myös kun ylitän katua. Eilen ystävällinen autoilija pysähtyi suojatien kohdalle ja antoi minulle tilaa. Takaa tuli kiireinen autoilija, joka ohitti pysähtyneen auton vastaantulevan kaistan kautta ja jarrutti sitten talla pohjassa, kun huomasi minut suojatiellä. Ei käynyt kuinkaan, jatkoin matkaani, enkä lisännyt vauhtia, vaan se kiireinen joutui odottamaan.
Lehdestä luin, että kaksi alakoululaista oli juossut auton alle suojatiellä. Kamala tapaus. Toinen lapsista joutui sairaalaan.
Muistan, että kun omat lapseni olivat pieniä, pysähdyin heidän kanssaan aina suojatien kohdalla ja yhdessä katsottiin vasemmalle ja oikealle, eikä ikinä saanut juosta, vaan kävellä reipasta vauhtia. Aina. Vuodesta toiseen. Kaduillamme oli vilkas liikenne. Tapa oli niin tiukassa, että näin, että he isompinakin lapsina ylittivät kadun oikein.
Lapsia pitää ohjata ja osoittaa, kuinka katu ylitetään. Juokseva lapsi ei katso eikä näe.
En puolustele ollenkaan sitä autoilijaa, hänen tehtävänsä on tarkkailla jokaista suojatietä.
Takavuosina sanottiin, että lapsi on elävä varoitusmerkki liikenteessä.
Se pitää muistaa.

7

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos virkavalta tuon olisi nähnyt, niin ko. koukkaaja olisi saanut syytteen törkeästä liikenteen vaarastamisesta, näin luulen.
      Minä muistan ikäni, kun olin pieni koululainen ja opettaja näytti liikennerainakuvia,
      ja liikennelaulu soi.
      ´´Muista aina liikenteessä, monta vaaraa ompi eessä..........´´
      Tarina oli kamalan surullinen. Tuo on mieleen jäänyt.

      • Meillä oli alaluokilla Lasten Liikenneaapinen, jossa oli kuvia ja värssyjä liikenneopastuksesta.
        Joitakin jäänyt mieleen.
        "Ristiin rastiin kanan lailla ryntää ken on mieltä vailla".
        "Taasko joutui lasta kaksi auton yliajamaksi".
        "Katso ensin vasemmalle, sitten oikealle, kerran vielä vasemmalle, ettet jäisi auton alle".
        "Yli tien käy reitti suorin, oikein kulkee joukon nuorin".


    • Anonyymi

      En luota suojatiehen enään kun on autoilijoita ajaa putkinäöllä suojatielle näkemättä että siinä on kulkija ylittämässä, jouduin polkupyörällä heittäymään nurin etten jäänyt alle, onneksi ei sattunut pahemmin.

    • Anonyymi

      Helsinki tarkemin itä Helsinki 94. On ääretömän ystävälisiä autoilijoita.Antavat heti tietä jos on odotamassa suojatien ylitys. Ikään katsomatta. HSl -kaahaa kurat päälle kun sade loska aika! Invamopon käytäjät ajaa kävelytiellä vieressä pyörätie ja tulee päälle. Huono jalkainen joutuu Aina invamopoa väistää pyörätien puolelle. Näkemättä taakseen tuleeko pyörä ja ajaa päälle. Kun se invamopon kaahja kävelytiellä tulee mutkan takaa eteen yllätäen.Panikki ja siiryt pyörätien puolelle! Ei uusi ilmiö Vaan vuosien ilmiö.

    • Suojatien eteen kyllä pysähdytään näinä päivinä. Annetaan hyvää tilaa. Olen oppinut kurkistamaan auton suojasta ensin vasemmalle ennen kuin jatkan matkaa tie yli. Se on monta kertaa pelastanut tilanteen
      Mutta se juokseva lapsi!
      Monta kertaa olen sanonut, että lapsi on hyvin kasvatettu, kun tietää pöytätavat ja osaa ylittää suojatien oikein. Muu oppi tulee itsestään.
      Eilen hiippailin kadulla, joka oli märkien vaahteranlehtien peitossa. Oli kuin olisin liukkaalla jäällä luistellut.

    • Minulla on täysin vastakkainen kokemus autoilijoista, Makriina. Oikein ihmettelen heidän kohteliaisuuttaan, aina pysähtyvät ja antavat tietä kun näkevät "vanhuksen" keppinsä kanssa yrittävän tien ylitystä. Voihan olla sattumaakin, enhän paljon liiku ja ehkä liikun sellaiseen aikaa, jolloin liikenne on vähäisempää ja autoilijoilla enemmän aikaa ja malttia.
      Mielestäni myös lapslle opetetaan pienestä pitäen kodeissa, päiväkodeissa ja koulussa tuota liikennekäyttäytymistä, mutta "hetken lapsia" kun ovat, jokin yllättävä asia voi herpaannuttaa huomion hetkeksi ja vaaratilanne voi syntyä.

      Omassa tuttavapiirissä sattui tapaus, jossa nuori, vasta ajokortin saanut, syyllistyi tuohon virheeseen, mitä Makriina kuvasi: jatkoi matkaa pysähtyneen auton vierestä sillä seurauksella, että ajoi tietä ylittäneen vanhuksen päälle ja vanhus menehtyi. Nuori traumatisoitui siitä pitkäksi aikaa, eikä varmasti unohda asiaa koskaan.
      Tässä tapauksessa tuntui, että uhri oli myös nuorimies, joka ei ollut mikään kaahari, kokematon vain.
      Se mietittyttääkin, onko mieltä alentaa tuota ajokortin saamisen ikärajaa, kun tiedetään, miten paljon juuri nuorille sattuu näitä liikennevahinkoja.

      • Juuri eilen kuulin jossain uutisessa tuosta ikäräjan alentamisesta. En kyllä sitä kannata.
        Tuossa kertomassasi tapauksessa voi kyllä sanoa, että uhreja oli kaksi.
        Vanhingon sattumiseen ei tarvita aikaa, kun silmänräpäys.
        Täällä pikkukaupungissa autoilijat antavat kiitettävästi tietä. Itsekin pyrin sitä noudattamaan.
        Täällä olen jalankulkija, että autoilija. Mutta yritän olla aina tarkkana ja ennakoida huolimatta siitä, olisinko oikeassa vai väärässä vahingon sattuessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      550
      2112
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      386
      1709
    3. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      21
      1539
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1408
    5. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      1116
    6. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      56
      1092
    7. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      118
      1077
    8. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      16
      858
    9. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      12
      833
    10. Miten kesäsi meni?

      Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      823
    Aihe