Paikallisen energiayhteisön sähkötekninen toteutus

Anonyymi

https://trepo.tuni.fi/handle/10024/135145
"Selvitysten perusteella voidaan päätellä, että paikallisen energiayhteisön sähköverkko ei ole jakeluverkkoa vaan kiinteistöverkkoa ja siihen sovelletaan kiinteistöverkon sääntelyä. Jos energiayhteisö muodostuu toisiinsa rajautuvista kiinteistöistä (kiinteistöryhmä), mutta kiinteistöillä on eri haltijat, on kiinteistöjen välinen sähköverkko jakeluverkkoa ja toiminta on luvanvaraista sähköverkkotoimintaa, joka vaatii jakeluverkonhaltijan. Energiayhteisön mahdollisuus toimia jakeluverkonhaltijana on kyseenalaista, mutta toisaalta tulkinnanvaraa jää esimerkiksi siitä, kuuluuko toisiinsa rajautuvien kiinteistöjen välinen sähkönsiirto jakeluverkonhaltijan vastuualueeseen, kun Energiaviraston tulkinnan mukaan yksittäisen kiinteistön liittymiskaapelin ylläpito on kiinteistönomistajan vastuulla."

4

158

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Johan tuli palstalle taas liirumlaarumia. Taitaa olla aloittajalla pakonomainen tarve jaskanpankutukseen.

      • Anonyymi

        Heh, et tainnut vaan ymmärtää siitä mitään.
        Miksi yleensäkään pyörit keskustelupalstoilla jonka aihepiiri on täysin vierasta sinulle?


    • Anonyymi

      Tuo on se asia mitä on kai pohdiskeltu muutamassa muussakin tutkielmassa. Eli sitten kun (tai jos) taloissa on paljon sähköauton akkuja ja katoilla paljon aurinkopaneeleja nämä pitäisi saada jotenkin järkevästi liitettyä yhdeksi sähkön tuotanto- ja varastointiverkoksi.
      Jos kimppaan vielä pitäisi saada useampi taloyhtiö tai talo niin nykyään taitaa tulla melkoinen hässäkkä sähköverkon haltijoita, sähkön ostajia, myyjiä, ALV: n ja sähköveron maksajia jne,
      Ehkä tämä joskus selkiintyy, onneksi sähköautoja on vielä vähän!

      • Anonyymi

        Eikun niillä sähköautoilla sen energian voisi siirtää toisaalle ilman jakeluverkkoa.
        Pyörillä siirettävä jakeluverkko :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      240
      2067
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1204
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      21
      1131
    4. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      41
      746
    5. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      125
      706
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      228
      682
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      205
      622
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      51
      475
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      448
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      42
      432
    Aihe