Polkupyöräilijä kuoli Kuutostiellä Lappeenrannassa

Anonyymi

Lappeenrannassa valtatie kuudella tapahtui torstaiyönä liikenneonnettomuus, jossa kuoli polkupyöräilijä.

Onnettomuus sattui, kun henkilöauto törmäsi ajoradalla liikkuneeseen pyöräilijään. Pyörällä ajanut keski-ikäinen mies kuoli välittömästi törmäyksessä saamiinsa vammoihin.

Tapahtumapaikka on Lappeenrannan Viipurinportin lähistöllä noin 5 kilometrin päässä Lappeenrannan keskustasta.

Tie on nelikaistainen ja siinä on nopeusrajoitus 100 kilometriä tunnissa. Tiellä ei pitäisi olla polkupyöräilijöitä, sillä kyseisellä valtatiellä polkupyörällä ajo on kielletty.

Henkilöauton kuljettaja kertoi, ettei hän ollut havainnut pyöräilijää riittävän ajoissa, ja ehti jarruttaa vain juuri ennen törmäystä.

Ennen onnettomuutta poliisi oli saanut ilmoituksen ajoradalla epävarmasti ajaneesta pyöräilijästä. Poliisi oli matkalla tehtävälle, kun sai ilmoituksen onnettomuudesta.

Kuutostie on valaistu, mutta tapahtuma-aikaan tieosuudella olosuhteet olivat sateesta johtuen melko hämärät. Poliisi ei epäile henkilöauton kuljettajaa ylinopeudesta tai päihteiden käytöstä.

Polkupyöräilijä ei käyttänyt kypärää. Poliisin tietojen mukaan polkupyörässä ei myöskään ollut valoja.

Poliisi tutkii asiaa liikenneturvallisuuden vaarantamisena ja kuolemantuottamuksena. Koska asiaan liittyy myös kuolemansyyntutkinta, poliisi ei tiedota tarkemmin asianosaisista.

10

941

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aika vaikea tosiaan on väistää, jos ei näe. Polkupyörässä ei ilmeisesti ollut lain vaatimia valoja.

      • Anonyymi

        Lain mukaan auto pitää pystyä pysäyttämään näkyvällä tien pätkällä.
        Jos näkyvyys on huono niin sitten pitää pudottaa nopeutta.

        Eiköhän tuosta autoilijalle tule ehdollinen vankeusrangaistus ja päiväsakkoja 50.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lain mukaan auto pitää pystyä pysäyttämään näkyvällä tien pätkällä.
        Jos näkyvyys on huono niin sitten pitää pudottaa nopeutta.

        Eiköhän tuosta autoilijalle tule ehdollinen vankeusrangaistus ja päiväsakkoja 50.

        Pimeässä auton valot näyttävät suht pitkälle. Pimeänä liikkuvaa pyöräilijää ei välttämättä huomaa, vaikka tieosuus näkyykin. Tyhmyyttä jos pimeänä liikkuu fillarilla ilman valoja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pimeässä auton valot näyttävät suht pitkälle. Pimeänä liikkuvaa pyöräilijää ei välttämättä huomaa, vaikka tieosuus näkyykin. Tyhmyyttä jos pimeänä liikkuu fillarilla ilman valoja.

        on varmasti tyhmyyttä olla juopuneena, pimeässä, fillarilla jne jne

        mutta on tuossa autoilijallakin osuutensa, josta hän tulee rangaistuksensa saamaan


      • Anonyymi kirjoitti:

        Lain mukaan auto pitää pystyä pysäyttämään näkyvällä tien pätkällä.
        Jos näkyvyys on huono niin sitten pitää pudottaa nopeutta.

        Eiköhän tuosta autoilijalle tule ehdollinen vankeusrangaistus ja päiväsakkoja 50.

        tässäkin lienee kyse "luonnonvalinnasta" 💀 ja omasta valinnasta kun lähdetään fillarilla sekoilemaan ilman valoja tielle, jonne pyörällä ei ole edes mitään asiaa... 🛑


    • Anonyymi

      Pösilöitä on liikkeellä, kun hallitus on kehoittanut kansalaisia, pyöräilemään!🤡🤡🤡

      • Anonyymi

        Mikään laki ei kiellä tyhmyyttä tai osaamattomuutta. Sen sijaan laki velvoittaa ottamaan tyhmät ja osaamattomat huomioon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikään laki ei kiellä tyhmyyttä tai osaamattomuutta. Sen sijaan laki velvoittaa ottamaan tyhmät ja osaamattomat huomioon.

        Riippuu vähän mitä "osaamattomuudella" tarkoitetaan. Tietämättömyys ei kuitenkaan poista velvoitetta noudattaa lakeja. Lakeja tulee noudattaa, vaikka ei tiedäkään niistä mitään. On siis helpompaa noudattaa lakeja, kun tietää niistä jotakin.


    • Anonyymi

      Valitettava esimerkki siitä, että vaikka miten asioita yritetään tehdä turvalliseksi, mutta niin kauan, kun ihminen on osallisena, niin joku voi kuolla.

      On aika kohtuutonta syyttää autoilijaa, joka ajaa paikassa, jossa on jalankulku ja polkupyöräily kielletty, polkupyöräilijän kuoliaaksi.
      Toki on ennaokintipykälä ja ajoradan näkyvällä osalla jne., mutta jos lähdetään sille linjalle, että kaikki asiat otetaan varmasti huomioon, niin kannattaa kulkea julkisilla ja toivoa, että siellä julkisen ajoneuvon ratissa on semmoinen ihme mies, mikä näkee kaiken ja varautuu etukäteen kaikkeen.

      Voimia ko. onnettomuuden autoilijalle.

      • Anonyymi

        Mutta niin se menee.

        Vaikka et mitenkään pystyisi välttämään tapahtumaa, saat siitä silti rangaistuksen, koska olit paikalla.

        Autoilija saa oikeudessa päiväsakkoja ja jatkaa elämäänsä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      51
      3575
    2. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      112
      2446
    3. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      593
      2273
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      19
      2026
    5. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      76
      1700
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1658
    7. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1648
    8. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      1532
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1446
    10. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      92
      1411
    Aihe