Totesin että virago 1100 kytkin luistaa kun kierroksia vääntää ajossa yli 5000, vauhti ei kasvanut mutta meteli kasvoi.Kysynkin nyt että selviänkö pikku säädöillä vai onko edessä kytkin remppa. Pyörä ostettu hiljattain ja nyt jo paska, kyllä nyt harmittaa. Jos joku ystävällinen voisi minua hiukan auttaa asian puitteissa.
viragon kytkin
virago mimmi
63338
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
tossa viragossa ole vaijerivälitteinen kytkin
yleensä noissa on on mekaaninen säätö (jollei ole jo
säädetty loppuun) eli vaijerissa ylä tai alapäässä on kiintolenkki avaimella (8-10mm) säätö jukkomutteri vain auki ja vaijeria piukempaan en
tiedä löytyykö ko:mallista "sivuposkesta" oikein säätö mutta pistäppä yamaha palstalle kysymys.
että tonne m-pyörä org palstalle.
Kyllä sieltä löytyy ihan oikea säätö(tappi) Se säätö on siellä vaijerin alapäässä, mutta ei sillä vaijeria säädetä. Siinon sellanen lukkomutteri ja tappi..
tuo viimeinen viesti vastaus vaiko kysymys????
no souvat siinnä se on meinaan vastaus, se lukkomutteri ja ruuvi on nimenomaan SÄÄTÖ.
Siis se säätö ei ole vaijerissa. Se on siinä vivussa, jota vaijeri vetää!
Sillä ei säädetä vaijeria, vaan sitä tappia, jota vaijeri käyttää. Vaijerissakin on säätö ja säädetään erikseen.
Ettei vain olisi autoöljyä liukasteaineineen?