Tänään otsikoissa oli vakavaan työuupumukseen sairastunut opettaja. Tuntuu, että monet opettajat, riippumatta kouluasteesta, ovat äärirajoilla. Myös itse olen ja olen ollut jo ennen koronaa. Meidän AMK:ssa opintojakson resursseja ollaan pienennetty hurjasti siitä, mitä joskus olivat. Ennen myös työyhteisötoimintaan oli kaksi kertainen määrä tunteja. Kouluttautumiseen oli myös varattu erillinen aika. Nyt kouluttautumiseen, tietojen päivittämiseen ja ajan hermolla olemiseen, verkostojen ylläpitämiseen ym. ei ole erillistä resurssia. Kaikki tulee tapahtua opintojaksonohtaisen resurssoinnin puitteissa. Koulutuksessani on resurssoitu 75 tuntia 5 op:n kokonaisuudesta, jossa opiskelijoita on noin 25-40. Tuntuu, että kaikki mehut puristetaan irti ja jos asia nostetaan esille, niin koulutusjohtaja tyrehdyttää keskustelun heti sanomalla, että vertailussa muihin AMK:eihin, tuntiresurssimme ovat hyviä. Koskaan en ole nähnyt tätä vertailua. Minua kiinnostaakin, että millaisia tuntiresursseja muissa AMK:eissa on 5 op:n kokonaisuudessa ja mikä on opiskelijamäärä. Itselleni on tärkeää opiskelijoiden tavoitteiden tukeminen, mutta tuntuu ettei näillä resursseilla sellainen onnistu muuta kuin tekemällä jatkuvasti ylimääräistä työtä, josta ei makseta.
Vastaukset 4
- Anonyymi
Meillä on 21 h/1 op, joskus enemmän, joskus vähemmän. Aavistuksen neuvottelukysymys. Minä myös nääntymässä työmäärän alle AMK:ssa.
- Anonyymi
Sipilän hallitus leikkasi 700 miljoonaan amkeista ja yliopistoista. Onhan sen pakko näkyä. Kepu pettää aina. Tällä kertaa opiskelijat ja opettajat.
- Anonyymi
Sipilän hallituksessa Grahn-Laasonen (Kok.) teki ratkaisevat leikkaukset, joten kepulaiset ovat syyttömiä.
- Anonyymi
Korkea-asteella 1 op = 27 tuntia, jolloin 5 op on 135 tuntia.
Vain osa opintojakson kokonaislaajuudesta (esim. 5 op) on kontaktiopiskelua, osa itseopiskelua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1202542Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401832Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7101240- 1081042
- 721028
- 98976
- 48905
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk88874- 101862
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik34791