Mulla on ollut pihahommissa muutaman vuoden tuommoinen Kubotan minitraktori, lähinnä lumitöissä ja kesällä pienessä siirtoajelussa.
Liikenne on vilkastunut tälläkin alueella ja koneen käyttö tuossa pihatielläkin on ollut tähän asti laitonta. Siitäkin huolimatta, että kerran lähistöllä ratsiaa pitänyttä ja lähtiessään juttusilla käynyttä poliisia kiinnosti koneessa sen hydrauliikka, eikä suinkaan sen käytön lainmukaisuus. Mutta, fakta on se, että lain mukaan nyt minun tulisi viedä tuonne risteykseen puomi joka kerran, kun ajan koneella pihatiellä.
Nyt on tullut mieleen, että saisikohan tuon jotenkin rekisteriin, tai edes työkonevakuutuksen(joka ilmeisesti on kallis) jotta ei tarvitsisi jännittää?
Mitään papereita koneen mukana ei ole. Ei edes tietoa milloin se on tuotu Suomeen. Tämä on tuotu jostakin Aasiasta, koska koneen kaikki varoitus/ohje tarrat ovat japanilaisilla merkeillä kirjoitettu.
Kone on Kubota B7000 eli hieman vajaa 500kg ja huippunopeus jotain 12km/h
Koneessa on ajovalot pitkä/lyhyt, sekä vilkut takalokasuojien päällä. Taaksepäin on vain heijastimet. Runkonumerohan siitä löytyy ihan selkeänä jne.
Paperittoman koneen vakuuttaminen.
6
545
Vastaukset
- Anonyymi
Entäs jos asiaa kysyisi Traficomin asiakaspalvelusta, kastastuskonttorilta tai vakuutusyhtiöstä?
- Anonyymi
Tietenkin näin, niinkuin kaikissa muissakin asioissa, mutta jos jollakin on kokemusta aiheesta, olisi mukava kuulla ennakkotapuksista jo etukäteen.
- Anonyymi
Liikennevakuutusta ei saa ilman rekisteröintiä. Eikä työkonevakuutusta ilman liikennevakuutusta. Eli rekisteröityä se ensin pitäisi saada. Kiinteistön vakuutuksesta sitä ei korvata esimerkiksi tulipalossa ellei sitä lasketa irtaimistoksi ja irtaimistoksi ajoneuvoja ei lasketa ellei ne ole esim. kappaleina laatikoissa.
- Anonyymi
jatkoa... Jos sen saa rekisteriin sen jälkeen kaikki on helppoa. Rekisteriin sitä voi olla vaikeampi saada.
- Anonyymi
Jos vastaava traktori vastaavilla varusteilla on ollut rekisterissä Suomessa ja koneen omistushistoria on tiedossa, niin koneen saattaa saada rekisteriin. Rekisteröintijutut ovat viime aikoinakin usein muuttuneet.
On syytä piipahtaa katsastuskonttorilla ja ottaa kuvia traktorista mukaan (tyyppikilvet, moottorin numerot, hallintalaitteet jne.). Eri katsastuskonttoreilla on erilainen osaaminen asiassa, joten ensimmäistä kielteistä mielipidettä ei kannata uskoa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään15614894Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen903745Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,1363037Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2741497Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?491449Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1571395Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151304Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141264- 811091
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin2071022