Olen pohtinut Venlafaksiinin vähentämistä jo pitkään ja nyt rohkenin sitä lääkärille ehdottaa, jolle se oli ok. Nyt on 220 mg ja vähennettäisiin 75 mg. Jäisi 150 mg.
Kuitenkin nyt mietin, että onko tuo aika paljon? Kun olen lukenut paljon siitä kuinka paljon vaikeuksia ihmisillä on vähentää Venlaa. Lopetusoireita ja vähennetään muru kerrallaan vuosien kuluessa.
Joku vuosi sitten oli maksimi 300 jotain. Josta on välillä vähennetty. En ole kyllä kokenut mitään oireita vähennettäessä.
Mutta lääkettä on 37 mg annoksellakin. Niin ajattelin, että vähennetään sen verran.
Kuitenkin nyt mietin, että onko tuo aika paljon? Kun olen lukenut paljon siitä kuinka paljon vaikeuksia ihmisillä on vähentää Venlaa. Lopetusoireita ja vähennetään muru kerrallaan vuosien kuluessa.
Joku vuosi sitten oli maksimi 300 jotain. Josta on välillä vähennetty. En ole kyllä kokenut mitään oireita vähennettäessä.
Mutta lääkettä on 37 mg annoksellakin. Niin ajattelin, että vähennetään sen verran.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Voithan sinä ehdottaa lääkärille haluavasi hitaampaa, pienempää pudotusta, jos pelottaa vieroitusoireet tms.
Kyllä varmaan lääkäri siihen suostuu, kun on jo suostunut muutenkin vähentämiseen.
Ihmiset kokevat vieroitusoireetkin eri tavoin, joillekin tulee rajuinakin, kun taas joillekin ei juuri lainkaan.
No vielä ei ainakaan ole tullut päänsärkyä. Jos on jäännyt annos väliin, unohtunut on yleensä tullut. Vähän pelkäsin sitä.
Eikä ole tullut "aivosähköiskuja", mitä sanotaan tulevan Venlan vähentämisestä.
Sehän on vain hyvä, jos ei ole tullut ikäviä oireita.
Kirjoitinkin aiemmin, etteivät kaikki koe voimakkaita vieroitusoireita, se on yksilökohtaista.
Toivotaan, että sulla menee hyvin tuo vähentely.
Varoituksen sana: Lääkärit suosittelevat psyykenlääkitysten lopettamisessa usein nopeampaa vieroitustahtia, kuin olisi turvallista. Tiedän tämän omakohtaisesti, kun menin totaalisen sekaisin liian nopean SSRI-lääkkeen lopetuksen seurauksena.
Jokainen tekee tietysti omat ratkaisunsa ja päättää itse, kenen neuvoihin luottaa.
No+nyt+yhdeksän+maissa+huomasin,+että+pyörryttää.+Se+voi+olla+vieroitusoire.+Mittasin+verenpaineen+ja+se+oli+korkeampi+kuin+yleensä.+Sitäkin+voi+aiheuttaa.+
Olen+Facebookissa+ryhmässä,+jossa+ihmiset+omin+päin+lopettavat+psyyken-+ja+masennuslääkitystä.+Sieltä+lukenut+kauhutarinoita,+kuinka+kamalat+vieroitusoireet+kestävät+kuukausia+lopettamisen+jälkeen.+Ja+ihmiset+avaavat+noita+kapseleita+ja+vähentävät+muru+kerrallaan.+
No+ei+tämä+nyt+ihan+niin+paha+ole.+
Netistä+luin,+että+20-34+%+lopettavista+saa+oireita.+Toisessa+luki,+että+oireet+voivat+kestää+1-3+viikkoa+ja+toisessa,+että+voivat+mennä+ohi+24+tunnissa+tai+3+päivässä.+
Venlafaksiini+on+kuulemma+vaikein+lopetettava.+
Mutta+löysin+myös+varoituksia+siitä,+että+ei+saa+ajaa+autoa+tai+käyttää+koneita,+koska+koordinaatiokyky+voi+olla+heikko+ja+voi+pyörryttää+ja+olla+hämmentynyt.+Siis+vähennyksen+aikana.