Jos oikein muistan, Kielkallion liittymässä rytisi aikanaan useasti. Työn takia olen ajanut satoja kertoja ohi. 1990 sitä muutettiin, mutta heti rytisi taas. Joku varmaan muistaa näistä kolareista enempi. Aihe on toki rankka, etenkin kolareissa kuolleiden läheisille.
Vastaukset 4
- Anonyymi
Jännä juttu, että ko. risteyksessä kolisi.
Näkee hyvin molempiin suuntiin ja vain 80km/h nopeusrajoitus.
Oliko Kielkallion pihasta lähtevillä liian kiire kuolemaan...? - Anonyymi
Tuttu paikkahan tuo on. Ajelin isoilla autoilla ohi siitä useasti. Vuodesta -85 aina vuoteen -01. Useasti kävin kahvilla kollegoiden kanssa. Risteys oli aikanaan oikein surmanloukku. Vaikka auto oli iso, sai pelätä tuleeko joku perään, kun on kääntymässä. Tuo missä viitattiin -90 sattuneeseen kolariin, oli paha. Uusittu risteys ehti olla vaan muutaman viikon käytössä, kunnes kolisi. Henkilöauto "joutui" kahden rekan ruhjomaksi. Loppu oli pahin mahdollinen: 3 kuollutta. Nyt en ole enää aikoihin ajellut siellä päin, joten joutuu katseleman google mapista ja tie kamerasta sitä kohtaa.
- Anonyymi
Satuin paikalle kerran. Tais olla vähän ylinopeutta. Hiljensin tietysti heti kun näin poliisiauton. Poliisi pysäytti (tais olla muistaakseni Roikonen) sanoi että elähän poika törmee kovin, tässä on jo kaks miestä kuolluna tänä uamuna. Se jäi mieleen!
- Anonyymi
Vuotta en enää muista, mutta kasaria elettiin. Edellä ajavassa henkilö autossa syttyi jarruv. ja vilkku samaan aikaan. Tie olikin liukkaampi miltä tuntui. Tuli kiire painaa jarrua ja tyhjä 3-akselinen kärri alkoi meneen linkkuun. Kaasu pohjaan ja se oikeni kun oikenikin. Tuskin se kääntyvä auto edes huomasi mitään. Stoppi seuraavalle pysäkille ja vartin joutui hengittämään raitista ilmaa. Saatana, että pelästytti. Sen jälkeen mentiin Kielkallion kohdalla aina kokolailla pirun hiljaa. Täydellinen ansa oli se paikka aikanaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???412105Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7021418- 1051142
- 1301029
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk87925- 66805
- 33684
Kuka om uusi kylän mies?
Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku16684- 102581
Olinko yhden viestin arvoinen?
Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.77572