Kielkallion kolarit

Anonyymi

Jos oikein muistan, Kielkallion liittymässä rytisi aikanaan useasti. Työn takia olen ajanut satoja kertoja ohi. 1990 sitä muutettiin, mutta heti rytisi taas. Joku varmaan muistaa näistä kolareista enempi. Aihe on toki rankka, etenkin kolareissa kuolleiden läheisille.

4

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jännä juttu, että ko. risteyksessä kolisi.
      Näkee hyvin molempiin suuntiin ja vain 80km/h nopeusrajoitus.

      Oliko Kielkallion pihasta lähtevillä liian kiire kuolemaan...?

    • Anonyymi

      Tuttu paikkahan tuo on. Ajelin isoilla autoilla ohi siitä useasti. Vuodesta -85 aina vuoteen -01. Useasti kävin kahvilla kollegoiden kanssa. Risteys oli aikanaan oikein surmanloukku. Vaikka auto oli iso, sai pelätä tuleeko joku perään, kun on kääntymässä. Tuo missä viitattiin -90 sattuneeseen kolariin, oli paha. Uusittu risteys ehti olla vaan muutaman viikon käytössä, kunnes kolisi. Henkilöauto "joutui" kahden rekan ruhjomaksi. Loppu oli pahin mahdollinen: 3 kuollutta. Nyt en ole enää aikoihin ajellut siellä päin, joten joutuu katseleman google mapista ja tie kamerasta sitä kohtaa.

    • Anonyymi

      Satuin paikalle kerran. Tais olla vähän ylinopeutta. Hiljensin tietysti heti kun näin poliisiauton. Poliisi pysäytti (tais olla muistaakseni Roikonen) sanoi että elähän poika törmee kovin, tässä on jo kaks miestä kuolluna tänä uamuna. Se jäi mieleen!

    • Anonyymi

      Vuotta en enää muista, mutta kasaria elettiin. Edellä ajavassa henkilö autossa syttyi jarruv. ja vilkku samaan aikaan. Tie olikin liukkaampi miltä tuntui. Tuli kiire painaa jarrua ja tyhjä 3-akselinen kärri alkoi meneen linkkuun. Kaasu pohjaan ja se oikeni kun oikenikin. Tuskin se kääntyvä auto edes huomasi mitään. Stoppi seuraavalle pysäkille ja vartin joutui hengittämään raitista ilmaa. Saatana, että pelästytti. Sen jälkeen mentiin Kielkallion kohdalla aina kokolailla pirun hiljaa. Täydellinen ansa oli se paikka aikanaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      5044
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      2322
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1270
    4. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      97
      1211
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1200
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1074
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      873
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      835
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      753
    10. Vappu Pimiä jakoi kuvia Maajussille morsian -kuvauksista! Seuraajalta tärkeä toive: "Voi miten..."

      Tätä kyllä kannattaa toivoa! Vappu Pimiällähän on tunnetusti myös sormensa pelissä näissä rakkausjutuissa ja hän toimii
      Suomalaiset julkkikset
      25
      719
    Aihe