niin mitenkähän tää juttu menee. Kone 1 xp käyttis sisäinen adsl modeemi telewell IA300C , verkkokorttikin on . kone 2 win 98 ja koneessa myös verkkokortti paikoillaan. miten pitää yhistää koneet . kaapeli verkokorttien välillle ?? rj45 liittimet suora vai käänteinen kaapeli?? entäs sitten se yhteyden jako...ilmeisesti jotenki XP :llä jotenki jaetaan,,,jotkin ip osoitteetkin vissiin tarvii ?? oonkohan oikeilla jäljilä ?
XP ja 98 yhtäaikaa nettiin
vinski
1341
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Oikeilla jäljillä olet. XP koneessa laita päällä "Internet Connection Sharing" sen saat helposti tehtyä wizardilla joka näkyy kun menet sinne network connectionsiin.
Sitten kytket W98 koneen XP koneeseen ristiinkytketyllä kaapelilla ja laitat W98:n käyttämään DHCP:tä (obtain IP address automatically) Tai sitten koppaat sen XP:n network wizardin sinne koneelle ja ajat sen (se on toinen tosi helppo tapa)