Kuolinpesän jakaminen ja perintöverot Suomessa

Anonyymi

Monilla vanhuksilla on sekin huoli, että kp:n jakaminen vanhuksen eläessä vielä aiheuttaa paljon suuremmat verot valtiollemme, kuin jos vanhus olisi jo kuollut.
Miksi näin on?

- Kellä se huoli on ? Vanhuksella vai perillisillä ?

Perilliset ovat sen ääneen lausuneet.

https://www.helsinkimissio.fi/senioreille/aamukorva

Tämä puhelinnumerro on siksi annettu, että siellä kuunnellaan vanhuksen huolia aamuisin.

Soita sinne, kerro, niin saat huolet ulos , pois mielestäsi!

Asioilla on tapana järjestyä, älä sure, olet kasvattanut ja kouluttanut kaksi lasta ja tehnyt elämäntyösi muutenkin aivan täydellisesti, laula. "En voi kyllin kiittää elämää...."

Virtuaalinen hyvä halaus sinulle täältä ystävältäsi!

3

92

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuliko huoli tästä vanhuksellekin?

    • Anonyymi

      Olen mielenkiinnolla seurannut erään kuolinpesän jakoyrityksiä. Perittävä kuoli pari vuotta sitten ja yhä edelleen pesä on jakamatta. Testamentteja on vaikka muille jakaa. Yksi perillisistä on muuttanut maasta, kukaan ei tiedä missä asuu. Tästä tulee vielä todella mielenkiintoista. Seurataan ja tarkkaillaan.

    • Anonyymi

      Jokaisen pitäisi viimeistän eläkellä olesaa käytää rahansa,omaisutensa itseensä .Eikä säästä perikunalle rahoija ja kitkutaa vanhana.Arkua ei voi vuorata rahalla. Synnytyessä ja kuolessa vimestän olemme tasa arvoisa. Joitakin vuosia useampi sitten.Netti totoa pelaava mies. 2X pelirippuvaisena ulosotossa.Selvisi niistä,kun kuolen isänsä puolelta peri rahaa,lapsetomilta ihisiltä. Pahin mitä sanoi 2018. Alzmeria sairastavasta vanhasta äidistä. Kun se kuolee PERIN RAHAA JA PALJON.Oletetavasti taas totopeleistä ulosotossa. Jätin takseni tuolaisen henkilön. Joka odotti vain äitinsä kuolemaa ja perintöä rahaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      167
      7457
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4228
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      3838
    4. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      151
      3235
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      2986
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      49
      2599
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2376
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      273
      2059
    9. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      55
      2015
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      1916
    Aihe