Hyvä kodinkoneen huoltopalvelu Espoossa?

Anonyymi

Moi!

Asuntoni integroitu noin vuoden ikäinen jääkaappipakastin( etupäässä pakastin) pitää ihan älyttömän kovaa ääntä. Ohjekirjassa sanotaan että 35desibeliä mutta mittasin desibelimittarilla niin ylittää pahimmillaan 45. Pohdin tässä että onkohan termostaatissa tai asennuksessa jotain vikaa, onko liian ahtaasti paikallaan tai pölyä takana. Kuulostaa että resonoi ja kun on integroituna ison "kaapin" sisällä niin kaikuu varmasti sen takia vielä enemmän.

Niin, olisiko jollain kokemusta, mikä olisi paras huoltopalvelu Espoossa? Laitoin jo Espoon kodinkonehuollolle ja pariin muuhun paikkaan hinta-arvio kyselyä, Espoon huoltopalvelu oli ainoa joka vastasi takaisin....

6

236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lisäyksenä vielä että jäätyy todella nopeasti, olen koittanut eri lämpötiloja ja jokaisen kanssa sama juttu. En viitsisi uutta jääkaappia hommata ihan vuoden jälkeen vielä

    • Anonyymi

      Ou jee

    • Anonyymi

      Merkkihuolto paikalle, onhan 2 v. takuu.

    • Anonyymi

      Ota pistoke hetkeski aikaa irti ja vedä se kaappi pois paikaltaan. Edessä on pyörät, joten liikkuu kevyesti kunhan kallistaa hiukan eteenpäin.

      Imuroi sitten pölyt takaosasta ja lattialtakin. Opit yllättävän monta asiaa. Aivan normaali jokavuotinen operaatio jokaisessa perheessä. Pääseekö kompressorin tuuletin pyörimään ihan vapaasti?

      Vika saattaa korjaantua ihan itsestään, kun työnnät kaapin takaisin paikoilleen n. 1 mm verran eri paikkaan. Toista takajalkaa voi hiukan säätää. Keksit kyllä jotain.

      • Anonyymi

        Monet ihmiset ovat nykyään niin uusavuttomia ettei onnistu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Monet ihmiset ovat nykyään niin uusavuttomia ettei onnistu.

        Jostain se pitää aina aloittaa.

        Tuossa ongelmassa kannattaa tietysti kokeilla kaapin toimintaa sen ollessa pois paikoiltaan. Näkee ja kuulee paremmin.

        Jos vika korjautuu asennon vaihdolla, ei huoltomiehen käynti mene takuuseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      324
      12036
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      156
      11137
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      273
      6498
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      240
      5278
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      181
      3757
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      174
      3578
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      55
      2603
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      329
      2010
    9. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      114
      1981
    10. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      12
      1864
    Aihe