Demarit loi toiset upseerit, ammattiliitto ajoi seinään

Se kuitenkin lakkautetttiin . . Lähivuosina uusi aliupseeristo korvaa vanhat opistoupseerit ja nousee puolustusvoimien suurimmaksi henkilöstöryhmäksi. Ammattialiupseerin kelpoisuusvaatimukset ja koulutus. Aliupseeri ei homehdu paperipinojen keskellä. Aliupseerit eivät istu toimistossa, vaan ovat vahvasti kentällä varusmiesten kanssa.
-Lukio tai ammatillinen perustutkinto. Kuljetuspuolen tehtäviin toivotaan ammattikoulun käyneitä. Kouluttajan tehtävissä lukio on eduksi.
12 minuutin juoksutestissä vähintään 2600 metriä.
Hyvät fyysiset ja psyykkiset taidot
Kolmiportainen koulutus: perus-, keski- ja mestaritaso. Perustaso antaa ylikersantin, keskitaso vääpelin ja mestaritaso ylivääpelin tai sotilasmestarin arvon.
Erilaisia tehtävänimikkeitä jo yli 100, esim. asealiupseeri, panssarimestari, vartioaliupseeri, taistelusukeltaja, opetusaliupseeri ja soittaja-aliupseeri.
Opistoupseereita on puolustusvoimissa tällä hetkellä (2017) vielä runsaasti ja viimeiset opistoupseerit poistuvat reserviin puolustusvoimista vasta vuoden 2035 paikkeilla, sillä viimeinen opistoupseerikurssi valmistui vuonna 2003. Historian viimeinen opistoupseerien jatkokurssi päättyi maasotakoulussa vuonna 2012.
https://yle.fi/uutiset/3-5567208

Täällä ollut paljon polemiikkiä asiasta, syystäkin.
Se on harvinaista puolustusvoimissa että koko henkilöryhmä lakkautetaan ja kuten tässä opistoupseeri tapauksessa -entiset aliupseerit tulee tilalle.
Turhan kallista alkaa -jatkaa, kouluttaa kahta upseeriryhmää. Kun upseerit olleet aina olemassa Suomen itsenäisyyden ajan ei siihen toista poliittiselle haiskahtavaa ryhmää tarvita, jota SDP oli ajamassa lakeijoineen. Oikein kun alkaa SDP vaaliehdokkaaksi niin natsoja tulee lisää. Mikä tekikään noin, kun näillä puolustusvoimien toimiupseereilla ei ollut kanttia demareille sanoa, että meillä jo on upseerit, ei toista tarvita.
Kuten täällä paljon kirjoituksia tehnyt tämän kloosin kapteeni sanonut, että ammattiliitto oli tätä ajamassa. Että hänkin oli SDPkuntavaali ehdokkaana, joka kuului poliitiseen peliin demareilla.

Nyt kuitenkin purettu nämä, ja palattu aiempaan aliupseeri malliin.
SDP ei nyt voi niin ohjailla näitä kuin oli, että palkintona he vaativat natsoista omaan poliititseen toimintaan apuja. Eikä nyt syyttää nykyisiä opistoupseereja, he oli vain näiden vanhempien toimiupseerien ahneuden pelinappula. Kamala hinku oli saada natsoja lisää, kuten varmaan demarit heitä puuhamiehiä valistaneet, että on tasa-arvoa olla upseereja myös upseerikoulujen käymättömiäkin.

10

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      1918 SDP punakapina upseerit oli naurettavia.

    • Anonyymi

      Siihen kun vihreät sivarit olisi vielä upseerinsa. Hekin olisi palstoilla hehkuttaneet omaa tärkeyttään. Kuten täälläkin, joku tai jotkut on asista ihan lääpällään, kuin hyviä upseereja nämä " priimuksia"

    • Anonyymi

      Priimus kapteeni, joka ei sitten todellisuudessa olekkaan.

    • Anonyymi

      Onko yliluutnatti korkein sotilas arvo? Vai onko se huono arvo eläkkeelle jäädessä ja putoaako eläke paljon?

      • Anonyymi

        Hänelle on korkein arvo joka yliluutnantti on.
        Taas hänellä korkein arvo joka kersantti on jne.
        Arvot on jokaisell se arvo joka on. esim Halosen Tarja nosti miehensä Pentin sotilasarvon yliluutnantiksi v2004. Hän pystyi sen tekemään perhepiirissäänkin. Pentllä näkyi eläketulonsa olevan satatonnia, ettei huono yliluutnantilla. Tarjalla tuplaten.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hänelle on korkein arvo joka yliluutnantti on.
        Taas hänellä korkein arvo joka kersantti on jne.
        Arvot on jokaisell se arvo joka on. esim Halosen Tarja nosti miehensä Pentin sotilasarvon yliluutnantiksi v2004. Hän pystyi sen tekemään perhepiirissäänkin. Pentllä näkyi eläketulonsa olevan satatonnia, ettei huono yliluutnantilla. Tarjalla tuplaten.

        Tarja oli ylipäällikkö heh he


    • Anonyymi

      Eiköhän se ole sivari parempi, että jätät nämä armeija keskustelut sellaiselle jotka on käynyt armeijan.

      • Anonyymi

        Mitä itket kun kysyit yliluutnantin eläkettä.
        Nämä arvot elää, kansanarmeijalla jokaisella arvonsa, mikä se sinulla on ?
        Ja paljonko saat siitä eläkettä -voitaisiin hyvin kysyä vastakysymyksenä.
        En edes isommin sitä arvuuttele, kun se kuitenkin nollilla, eli melkein tiedän että olet takuueläkkeellä.


    • Kaikki paata sotilasmestareiksi väärin upseeri arvon hankkineet

      • Anonyymi

        palata


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1097
    2. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      876
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      103
      855
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      276
      657
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      70
      605
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      73
      583
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      562
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      536
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      33
      493
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe