Yli-innokas lapsiin tutustuja

Anonyymi

Meidän 3-vuotias koiramme on todella innokas tutustumaan vieraisiin lapsiin ja innokkuus ilmenee innokkaana hyppimisenä, haukkumisena ja nuolemisena. Omien lasten kanssa koira osaa käyttäytyä ja on rauhallinen, mutta kun heidän kaverinsa tulevat kylään, koira käy ihan ylikierroksilla, emmekä saa sitä rauhoitettua. Koira myös seuraa jatkuvasti vierailijoita ja käytös jatkuu koko vierailun ajan. Mikään makupala (tai muu palkinto) ei ole riittävän hyvä, jolla saisi koiran rauhallista käytöstä palkittua ja huomion pois lapsista.
Lapsia on myös huomattavasti vaikeampi ohjata olemaan huomioimatta koiraa silloin kun epätoivottuja käytöstä esiintyy, eli käytännössä vieraat lapset palkitsevat koiraa huomioimalla sen katseillaan, ääntelyillään, naurullaan, eleillään ym. Myös kaikki lasten energiset liikehdinnät (juoksupyrähdykset, hyppelyt) ovat omiaan kiihdyttämään koiran energiatasoa ja houkuttelemaan sitä ”leikkiin”, vaikka sitä ei mukaan haluttaisikaan.

Olisiko kellään hyviä koulutusvinkkejä miten koiraa saisi rauhoitettua näissä tilanteissa? Tällä hetkellä ainoa ratkaisu on ollut laittaa koira eri tilaan tai ulos, mutta sekään ei ole aina mahdollista. Koiran käytös rajoittaa nyt liikaa lasten vierailuja, kun aina pitää olla aikuinen vieressä seuraamassa ja kontrolloimassa koiran käytöstä.

3

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Otas yhteyttä tervepäiseen koirien kouluttajaan niin saat parhaan tiedon. Olisikohan koira pitänyt kouluttaa jo vähän aiemmin? Voi jee näitä uusavuttomien aka trollien aloituksia.

    • Anonyymi

      Yksinkertaisesti kiellät kaikki vieraiden lasten vierailut teillä, koirulinne oikeesti kärsii niistä. Kyllä kakarat tulee kotona toimeen ilman kavereitakin, hoitakoot koiraa jos seuraa haluuvat.

      • Anonyymi

        Ei ihan noin


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      68
      2342
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      244
      2304
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1528
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      30
      1346
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      58
      1340
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1299
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      998
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      989
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe