Kriisihoidon tekemiseen on nykyään koulutusta monenlaisissa ammateissa toimiville. Sitä annetaan silloin, kun kriisin laatu sitä edellyttää.
Ennalta ehkäisy eli oikeastaan paremminkin TERVEEN KEHITYKSEN TUKEMINEN on eri asia.
PRIMAARI ENNALTA EHKÄISY ALKAA JO VAUVAN SYNNYTTYÄ. Siitä sitten vanhemmille valistusta hoitamisesta, suhtautumisesta, jne.
Aineellisten perustarpeiden tyydyttäminen sekä rakkautta, rajoja ja kivaa tekemistä. Tuo lause sisältää paljon. Terveellisien elämäntapojen opettelua.
LAPSIPERHEKÖYHYYDEN VÄHENTÄMINEN AUTTAISI JOKA KOHTAAN.
Yhteiskunnan taholta pitää sitten ruveta tulemaan osallistumista
kehityksen tukemiseen.
KRIISIHOITO JA ENNALTA EHKÄISEVÄ MT-HOITO OVAT ERI ASIA
8
100
Vastaukset
- Anonyymi
PÄÄTTÄJÄT EIVÄT PYSTY TAJUAMAAN, MINKÄLAISTA KÖYHYYS ON.
Luulevat, että se merkitsee vain sitä, asutaan huonommin, syödään halvempaa sapuskaa ja kuljetaan halpahallien vaatteissa. Tarvitaan Kelan tukea lääkkeisiin, jne.
Oma häpeä, jos ei selviä kateudentunteidensa kanssa.
MUTTA KUN SE TIETÄÄ JATKUVAA EPÄVARMUUTTA, STRESSIÄ, KUN ELÄÄ VEITSENTERÄLLÄ SELVIYTYMISEN KANSSA. Jos tulee yllättävä meno (jääkaappi hajoaa vaikka), mistä rahat.
(Ja sitten kun entinen köyhä pääsee nauttimaan korkeasta elintasosta (nk. eräs pääministeri), mielellään unohdetaan köyhyys.
Eli nykyisten köyhien pitäisi yrittää vaikuttaa .- Anonyymi
LAPSIPERHEKÖYHYYTTÄ ON TUTKITTU. Googlaamalla löytyy. Kirjoittakaa poliitikoille eli luottamushenkilöille linkin kera. Vaatikaa toimenpiteitä.- Että ei nyt suunnitella pelkkiä sirkushuveja.
- Anonyymi
Auttaisiko ennakoiva mielenterveyden hoito meidän talon asukasta, jonka suuria ongelmia ovat lippu tangossa, ihmiset keinussa ja väärän väriset autot pihalla?
- Anonyymi
Edellisen viestin kirjoittajaa ei auta muu kuin kuula kalloon. On jo toivoton tapaus,
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Edellisen viestin kirjoittajaa ei auta muu kuin kuula kalloon. On jo toivoton tapaus,
Älykkyytesi säkenöi kuin p..kaan astuttu kenkä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älykkyytesi säkenöi kuin p..kaan astuttu kenkä.
Ei se säkenöi, mutta rippeet toimii hyvin. Olen hyvin ovelasti tuonut asiaa esille.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei se säkenöi, mutta rippeet toimii hyvin. Olen hyvin ovelasti tuonut asiaa esille.
Raaputitko kenkäsi pohjasta jotain esille?
- Anonyymi
Avasin tämän ketjun, kun AP:n mielipidekirjoituksessa joku toi esille, että nyt tarvitaan kriisiapua, mitkään ennaltaehkäisyt ei auta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1674949Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621565- 121519
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211411Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91153Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.951037Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit40967Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249298925- 151824
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu279747