kysymys tyttölapsen painosta!

Anonyymi

tyttö on 13v 7 luokalla ja eilen oli koulun terveystarkastus. tyttö oli pituudelta 150cm ja 51kg, terkkari sano että hieman ylipainoa... onko tää teistä ok paino? musta nimittäin on. ei mielestäni tyttö ylipainonen todellakaan oo. jos terkkari sanoo noin nii mietin kyllä ja ihmettelen suuresti. tyttö ei ole mitenkään ylipainonen!! tytölle tuli tosi paha mieli, nyt ajattelee että on oikeesti ylipainonen. musta toi on todella hyvä paino.

2

75

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen itse 170 cm ja painan 55 kg, ja olen mielestäni hyvin normaalikokoinen, en lihaksikas juuri lainkaan. Lapseni, 14 v. tyttö, on nyt 165 cm ja 45 kg. Urheilee paljon ja on lihasta, mutta hyvin hoikka. Riippuu varmaan rakenteesta eli onko esim. lihaksikas. Toisaalta tyttärelläsi voi olla käynnissä kasvupyrähdys, jolloin tuo tasoittuu helposti. Muistaa syödä terveellisesti, niin joidenkin kilojen painoeroilla eli ”ylipainolla” ei ole juurikaan väliä.

    • Anonyymi

      Kunhan tyttö ei nyt alkanut miettiä nälkäkuureja. Ei missään tapauksessa pidä laihduttaa kasvuiässä olevan nuoren. Kasvu ja kehitys kärsivät siitä. Varmasti pituuskasvun myötä aivan sopivan painoinen on myöhemminkin ilman sen kummempia painon vahtimisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      101
      2140
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      297
      1934
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1761
    4. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      104
      1726
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      207
      1617
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      32
      1351
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1133
    8. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      25
      1092
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      67
      1089
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1057
    Aihe