Olipa todella herkullista broileria, Säkylästä.
Kyllä täytyy sanoa että maatiloilla tuotettu ruoka on herkullista ja helppoa valmistaa.
Kyllä täytyy sanoa että maatiloilla tuotettu ruoka on herkullista ja helppoa valmistaa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Ostitko viljelijältä suoraan? Höyhenineen päivineen?
En vaan ihan kaupasta. Paketissa luki Peltosen tila/säkylä. Naapurin maalaiskana oy, Lieto
Eli ruoka olikin tehty tuossa firmassa Peltosen tilan raaka-aineista ja ostit lähes valmiin ruoan kaupasta, jonne sen oli kuljettanut joku. Sitä ennen joku firma oli hakenut kananpojan tuolta tilalta, vienyt se teurastamolle, jossa kananpojasta tehtiin broileri, sitten tuote todennäköisesti kuljetettiin ko kaupan keskusvarastoon, josta edelleen siihen vähittäiskauppaan, josta sen ostit ja valmistit sen syötäväksi ruoaksi.
Kyllä kiitosta ansaitsee varmasti moni muukin tuossa ketjussa raaka-aineesta ruokapöytääsi kuin vain ’raaka-aineen tuottaja’, joka kasvatti kananpojan. Jos kerran kiittämään ryhdyt rahalla ostamastasi broilerista. Vai mitä mieltä olet?
Naapurin Arttu pitää kanssa kiittää kun haki mummon kissan puusta. Ja Pekka Poutaa kun ennusti niin hyvät säät. JA PRESIDENTTIÄ TIETTY! Nyt pittää kiittää ihan kaikkia kuulemma.
Kiitos öljynporaajille, jalostajille sekä jakelijoilke.
On tosi helppo tankata auto🙄
Kiitos tapetinvalmistajalle. Oli tosi helppo tapetoida 😶
Kiitos sikojen kasvattajille. Kohta uunissa jo toinen kotimainen kinkku!
Kiitos vesilaitokselle. On helppoa käydä suihkussa🤫
Ja sähköä töpselistä....
Aitäh. Eikös siihen kiitospäivään oo kaks viikkua aikaa ainaski ameriikan almanakan mukaan.
Kiitos metsänomistajille puutavaran kasvattamisesta, josta rakensin aikanani omakotitaloni ja hirsisen kesämökkini.
Samaa mieltä.
Kyllä täytyy sanoa että metsätiloilla tuotettu puutalo on hyvä ja helppoa valmistaa.
Ruoka tulee kaupan hyllyltä. Vain kotimainen ruoka kelpaa.
Sitä kotimaista ruokaa ostetaankin noin 15 miljardilla,joka vuosi! Kiitos viljelijöille!
Viljelijöidenkö osuus pelkästään tuo 15 miljardia on?
Ei taida olla. Luultavasti tuon naapurin maalaiskana oy:n broilerit on siinä mukana. Vaikka untuvikko olisikin tuotu Tanskasta.
Kotimaisuus ei kai edellytäkään, että raaka-ainekin pitää olla kotimaista. Kyllähän esim monesti esimerkkinä käytetty karjalan piirakkakin ymmärretään kotimaiseksi ruoaksi. Siinähän ei välttämättä ole mikään raaka-aineosa kotimaista ja varmasti riisi ei ainakaan.
Kiitos veronmaksajille elämäntavan mahdollistamiseksi. t. Viljelijät
kiitos kahvipapujen tuottajille. oli helppo valmistaa lattea.
Tuo Naapuritilan kana on, niinkuin nimestä voi päätellä, ruotsalaisten firma. Kanat on kyllä suomalaisia. Firma vois olla Naapurimaan kana.
Kanat voivat olla myös tanskalaisia. Sieltähän tuodaan untuvikkoja Suomeen.
Muutenkin tuo "Naapuritilan kana" on mitä orwelilaisin nimi yritykselle joka on oikeasti lihatehdas jossa teurastetaan miljoonia eläimiä vuodessa. Ensinnäkään siellä ei ole kanoja vaan alle 6 viikkoisia kananpoikia ja toiseksi kyseessä ei ole "tila" vaan käytännössä broilerit kasvatetaan teollisuushalleissa.
Eli kyse onkin elintarvikettehtaasta, joka ostaa kananpoikia jostain tilalta ja ulkomailta teurastettavaksi ja välivarastoi omiin tiloihinsa hetkeksi aikaa? Kotimaisuudesta kananpoikien osalta ei siis ole mitään takeita.
Ei taida tuossa olla maatiloilla juuri minkäänlaista roolia/osuutta?
Aivan. On vaikea uskoa, että Tanskasta tuodut untuvikot olisi erotettu tuossa teollisuushallissa omaan lokeroonsa erilleen vaikkapa jostain Suomesta tuoduista untuvikoista. Veikkaanpa niiden piipittelevän iloisesti sekaisin samassa hallissa.
Untuvikot tuodaan Tanskasta ja rehut ties mistä. Todella herkullista "suomalaista" ruokaa.
Ei maajussi ole turhan tarkka tosiasioiden suhteen..
Kymmenen vuoden kuluttua olet onneksi siitä saatujen myrkkyjen takia työntämässä nurmea.
jatkaa kiertoa höpöheinänä
Ajatelkaa nyt, kaveri keskustelee itsensä kanssa....