Joo eli siis olen 15v tyttö 164cm ja 68kg. 8 luokan alussa sairastuin syömishäiriöön (ei ole ikinä diagnosoitu) ja nyt noin 2 vuotta olen sairastanut. Olen tässä mietiskelyn jälkeen tajunnut että oireilin jo vähän ennen kuin sairastuin kunnolla esim 6 luokan kesälomalla urheilin ihan hirveästi, koska ajattelin että pakko laihtua 7 luokkaa varten ja 7 sitten urheilin joka päivä. En oikestaan tuossa vaiheessa laihtunut edes, vasta syksyllä 2019 aloin oksentamaan kun olin syönyt ja urheilinkin ihan kivasti. 2020 sykyllä 9 luokalla aloin oikeasti laihtumaan aika paljon koska en syönyt mitään tai jos söin niin sen jälkeen heti kun pystyin niin oksensin tai urheilin , tämän takia laihduin aika nopeasti jostain 67 61 kiloon. Syömishäiriö on pahimmillaan aina syksyllä. Nyt taas tässä kun lukioon menin niin syömishäiriö alkoi, olin syönyt ihan normaalisti 3kk mutta sitten olin taas, että oon niin läski ja ruma...
En tiedä miksi mutta haluaisin vaan nyt laihtua tästä 68 kg johonkin 45, että pääsisin sairaalaan ja paranisin. Tiedän minkälaista helvettiä tämä on, mutta toisaalta aika sairasta sanoa että tykkään nähdä kun luut näkyvät. ja olen aina ollut vähän pulleampi kuin muut kaverini. Ja sii kukaanhan muu tästä ei tiedä kun 1 kaverini.
Mitä pitäisi tehdä? olisiko vinkkejä?
Normaalipainoisella anoreksia?
3
1062
Vastaukset
- Anonyymi
Sekaisin24/7 chat auttaa jos ei vanhemmilleen uskalla puhua.
- Anonyymi
Kannattais varmaan kertoa vanhemmille tai käydä terkkarin luona.
- Anonyymi
Syömishäiriöitä voi olla kaiken painoisilla. Oksentaminen kuuluu bulimiaan. On sanottu, että bulimia olisi vielä vaikeampi hoitaa kuin anoreksia. Jos haluat vain hoitoon, niin kannattaa pyrkiä sinne, eikä ensin tuhota ruumiillista terveyttä. Syömishäiriöstä lopullinen parantuminen ei välttämättä enää onnistu, siinä voi mennä koko elämä sairastaessa. Ja huonolla tuurilla (tai käyttäytymisellä) se elämä on lyhyt.
Sitä paitsi itse kerroit, ettet ole alipainoinen. Et välttämättä saa edes "matalapainoista anoreksiaa", vaan oireilet muuten. Jos diagnosointi tapahtuu vaa'alla, niin et pääse hoitoon. Sinun on valitettava muita oireita. Jokuhan sinulle tekee vaikeaksi hyväksyä oman itsesi ja syöminen. Eli voit kokeilla saada jotain muita diagnooseja. Psykiatrisia ne ovat, mutta niin on anoreksiakin.
Oikeasti lukio ja ammattiopinnot ovat erittäin tärkeitä tulevaisuutta ajatellen. Ei kannata hukata energiaa syömishäiriöön. Kahdesta syystäkin voi vaikuttaa opintoihin. Ensinnäkin sitä psyykkistä energiaasi menee sairauteen, jonka voisit muuten kohdistaa opintoihin. Toiseksi nälkäisenä ei välttämättä opi parhaalla mahdollisella tavalla. Ja onhan niitä muitakin haittoja, jokainen sen kai tajuaa itsekin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1423790
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1292603- 252188
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.272059Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää191638Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s321624Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291600Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?321054- 931012
Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai64956